YURTDIŞINA TURLA GİTMEK

Özellikle ilk kez yurtdışına çıkacaklar için derin bir çelişkidir; yurtdışına turla mı gitmeli yoksa bireysel mi sorusu.

İlk kez yurtdışına çıkıyorsunuzdur; deyim yerindeyse yol iz bilmezsiniz. Kocaman bir bilinmezliktir gideceğiniz ülke. Bu durumda elbette ve her şeyden önce çekinilecek bir şey olmadığını görmek için yurtdışın ilk seyahati bir tur şirketiyle gerçekleştirmek en mantıklı çözümdür çoğu zaman. Ama her koşulda mı?

Gelin her iki seçeneği birlikte değerlendirelim.

SEYAHAT PLANLAMASI

Bir ülkeye veya şehre bir gezi planlıyorsanız ve bu geziyi bir tur şirketinden yardım almadan kendiniz yapacaksınız bir dizi soruları cevaplamanız gerekecek. Uçak bileti alacaksınız, havaalanından şehre transferinizi araştıracaksınız, şehiriçi ulaşımı çözmeye çalışacaksınız, bütçenize uygun otel arayacaksınız ve bu otelin şehir merkezine yakınlığını araştıracaksınız, nerede ne yenir araştıracaksınız. Bu sorular gözünüzde büyümesin bir gezgin için gezmekten daha eğlencelidir çoğu zaman. Bütün bu aşamaları tek başına geçmeniz inanılmaz öğretici olacaktır. Özellikle de herhengi bir sorunla karşılaşmazsanız özgüveniniz daha da güçlenecektir.

Eğer tur şirketi ile gitmeyi tercih ederseniz bu soruların hiçbirisini cevaplamanıza gerek kalmayacak. Şirket uçak ve otel seçimi ve transfer konularını sizin için halledecek. Size yine sadece tadını çıkartmak kalacak.

SEYAHAT SÜRECİ

Elbette bir şehre bireysel gitmenin en güzel yanı başına buyruk olmanın dayanılmaz çekiciliğidir. Uymak zorunda olduğunuz bir grup yoktur. Tüm süreci kendiniz yönetebilirsiniz. Mesela çok beğendiğiniz bir cafede saatlerce oturabilirsiniz.

Bunun yanında yine şehre ilişkin ön hazırlık yapmanız gerekir. Gittiğiniz şehirde ne yenir, ne içilir, neresi mutlaka görülmelidir, sorularını cevaplayan bir araştırma yapmazsanız birçok şeyi kaçırmış olarak dönebilirsiniz sehayatten.

Tur şirketi daha siz yola çıkmadan hatta tur paketini satın almadan nereleri göreceğinizi size söyler. Eğer şansınıza iyi bir rehbere denk gelmişseniz çok keyifli ve öğretici bir seyahat geçirebilirsiniz. Gezerek öğrenirsiniz.

Tur şirketi ile gittiğinizde şirket kadar tura katılan yol arkadaşları da önemli bir faktördür. Zira eğlenceli insanlara denk gelirseniz çok keyifli zaman geçirirsiniz. Gelin görün ki rehberin size verdiği rürelere riayet etmeyen tek bir katılımcı bile olsa zaman size zehir olabilir.

MAVİ BAVUL’UN TAVSİYESİ

İlk kez yurtdışına çıkacaksanız ve ingilizcenize çok güvenmiyorsanız iyi bir tur şirketi ile anlaşmanız lehinize olacaktır. Ama belli başlı şeylere dikkat etmeniz gerekir.

Kesin kalkışlı tur tercih edin!

Bazı turlar kontenjanlıdır. Mesela 20 kişinin altında katılım olursa bu tur gerçekleşmeyecek denir. Bu çok önemlidir. Batı şirketler bir gruba satış yapar ve grup katılımı iptal ederse sizin de katılacağınız tur iptal olur ve tatil planınız suya düşer.

Ekstralara dikkat edin!

Birçok şirket size sadece temel ulaşım, transfer ve konaklama satışı yapar. Mesela Venedikten Milona’ya geçerken yol üstünde olan Verona’ya geziyi ekstra yapar ve siz bu ekstra turu almazsanız sizi ortalama 3 saat bir benzin istasyonuna birakabilir.

Konaklayacağınız otelin konumunu sorun!

Çok bilindik bir tur şirketi hilesidir. Size şehir merkesinden çok uzak, otoban kenarında bir otel ayarlar ve ekstra turlara mecbur bırakır. Ama en önemlisi akşam sekizde sizi otele bırakır ve hiçbir şehri gece göremezsiniz 🙁

HANGİ TUR ŞİRKETİNİ TERCİH ETMELİ ?

Yukarıda söylediğim hususlara dikkat ederek ortalama bütçeli bir şirketi tercih etmeniz lehinize olacaktır.

Ortalanın altında bütçe sunan birşirketi tercih etmeyin! Her ne kadar şirketler uçak biletini ve ve konaklamayı kendileri için ucuza mal etse de belli bir bütçenni altına yine de inmeleri mümkün değildir. Mesela uçak biletinin en ucuz olacağı miktar bellidir. Uçak biletinden tasarruf edemeyeceklerine göre muhtemelen konaklamadan tasarruf edecektir şirket.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir