VOLENDAM GEZİ REHBERİ

Küçük bir ülke olan Hollanda’nın küçükçük şehirleri, sevimli kasabaları, köyleri var. Amsterdam’a gitmişken de bu sevimli kasabalara uğramazsanız döndüğünüzde çok pişman olursunuz. Biz de pişman olmamak için bir günümüzü bu köyleri gezmeye ayırdık. İlk olarak Volandam’a gittik.

Volendam Hollanda’nın en bilinen ve turistik kasabası diyebiliriz. Tertemiz ve düzenli sokakları, bu kadarı da olmaz artık denilecek güzellikte mimarı düzene sahipler evleri, yol üzerindeki değirmenleri ile muhteşem bir kasaba.

Amsterdam Gezi Rehberi için tıklayabilirsiniz 🙂

Volendam’a Ulaşım

Biz Amsterdam’dan yaklaşık yarım saat süren bir araba yolculuğu sonrası Volendam’a ulaştık. Hiç bitmesini istemediğim yolculuklardan birisiydi kesinlikle.

Araba elbette ulaşım için tek seçenek değil. Hava koşulları müsade ederse Amsterdam’dan bisikletle de ulaşabilirsiniz. Yol dümdüz, hiçbir güvenlik problemi yok. Enerjiniz varsa bu seçeneğin çok eğlenceli olacağını düşünüyorum. Mustafa’ya bu seşeneği teklif ettiğimde bana çıldırmışım gibi baktı ama olsun 🙂

Local Bus’un Tavsiye Ettiği Güzergah

“Local Bus” ile Amsterdam’ın tüm kasabalarını otobüs ile gezmeniz mümkün. Günlük 10 Euro’ya alacağınız bilet tüm kasabalar arasındaki ulaşımdan faydalanma imkanı sağlıyor. Bileti alırken size verilen harita 3 adet alternatif güzergah öneriyor. Bu güzergahları izleyebileceğiniz gibi kendi güzergahınızı da planlayabilirsiniz. Bileti Amsterdam Centraal Station’dan temin edebilirsiniz. Aynı zamanda akıllı telefon uygulaması ile sanal rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Local Bus internet sitesi için tık tık.

Amsterdam Centraal Station’un yanından kalkan 316 numaralı otobüs ile yarım saatte Volendam’dasınız.

Volendam’da Ne Yenir?

Volendam bir balıkçı kasabası.  Amsterdam Sokak Lezzetleri yazımda anlattığım Haring Balığını bu kasabada da yiyebilirsiniz. Ama ben favori lezzetimi tavsiye edeceğim. Kibbeling yani kızarmış balığa bir şans vermenizi tavsiye edeceğim. Özellikle yanında verilen o sos yok mu… Muheşem. Biz Volendam’da sahilde De Lunch’da yedik ve çok beğendik.

Eğer gezinize bir tatlı arası vermek isterseniz waffle ile meşhur wafelhuis çok doğru bir seçecek. Ama waffle değil de yerel bir lezzet olan pottertjes tercih edin. Ama pottertjes’e kesinlikle portakal likörü sosu istemeyin. İnanılmaz çirkin bir tat oluyor.

Volendam sokak lezzetleri açısından da oldukça zengin. Haring Balığı, Kibbeling ve pottertjes’i sokak lezzeti olarak tüketebileceğiniz gibi fish and cips veya kızarmış patates de yiyebilirsiniz.

Pottertjes Yapan Amca

Volendam’da Ne Yapılır?

Çoğumuzun Volendam’a gitme sebebi zaten bu şirin kasabayı gezmek. Volendam sokaklarını gezip sahilde biraz dolaştıktan sonra hemen ayrılmak istemeyeceğiniz bu şirin kasabada başka neler yapabilirsiniz? 

  • Yerel Kıyafetlerle Hatıra Fotoğrafı Çektirin

Hollanda’nın geleneksel kıyafetleri malumunuz çok sevimli. Volendam’da bu kıyafetlerle fotoğraf çektirip, muhteşem ve ölümsüz bir hatıra ile kasabadan ayrılabilirsiniz.

  • Hediyelik Eşya Alışverişi Yapın

 Volendam’da bulunan hediyelik eşya dükkanları Amsterdam’a oranla oldukça hesaplı. Magnet, kar küresi, tahta ayakkabı gibi hatıra veya hediyelik eşyalar alacaksınız bu kasabadan almanızı tavsiye ederim.

  • Peynir Fabrikası Müzesini Ziyaret Edin

Hollanda’nın peynir fabrikalarından birisi Volandam’da ve kasabanın içindeki satış dükkanına bir üretim simülasyonu, daha doğru bir ifadeyse peynir fabrikası müzesi kurmuşlar. Müzede peynirin tüm yapım aşamaları, günümüze kadar peynir yapımında kullanılan  geleneksel aletler sergileniyor. Bununla birlikte saat başı gerçekleşen sunumda geneneksel Hollanda Peyniribibyapım aşamaları hakkında bilgi veriliyor. Ücretsiz gerçekleşen bu etkinliğe katılabilir, lezzetli peynirleri tatmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir