VERONA GEZİ REHBERİ

Diğer İtalya şehirlerine benzer ama farklı  bir şehir Verona. Tanrıların güzellik bahşetme konusunda bonkör davrandığı, küçük, düzenli, arnavut kaldırımlarıyla döşeli, Romeo ve Juliet’in şehri. Biz çok mutlu ayrıldık Verona’dan. Yolu düşen herkesin de mutlu ayrılacağına olan inancım tam.

VERONAYA NASIL GİDERİM?

 Verona’da havaalanı olmakla birlikte maalesef Türkiye’den direk sefer bulunmuyor. Bu nedenle başka bir şehirden Verona’ya geçmeniz gerekiyor. Verona

  • Verona – Venedik arası ortalama 1 saat 30 dakika
  • Verona – Milano arası ortalama 1 saat 15 dakika
  • Verona – Floransa arası ortalama 2 saat 30 dakika
  • Verona – Roma arası ortalama 4 Saat.

Güncel tren seferlerine ve bilet ücretlerine bu adresten bakabilirsiniz. Arama yaparken 3 seçenek çıkıyor karşınıza. Seçeceğiniz durak Verona Porta Nouva istasyonu olacak.

VERONA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NASILDIR?

Verona küçük bir şehir ve turistik yerler de yürüme mesafesinde olduğu için herhangi bir ulaşım kartı almanıza gerek yok.

Verona Porta Nouva istasyonunda indikten sonra ya benim standart yöntemim olan “kalabalığı takip” yöntemini kullanarak 20 dakikada Arenya ulaşabilir ya da istasyon çıkışında yer alan 93, 94, 95 veya 98 numaralı otobüslere binerek Arena’nın önünde 5 dakikada ulabilirsiniz. Otobüs için bilet ücreti 1,30 Euro. Bileti şoförden temin edebilirsiniz.

VERONADA NEREDE KONAKLANIR?

Öncelikle tavsiye vermeden şunu belirtmem gerek hem şehir zengin hem de konaklama seçeneği diğer şehirlere oranla kısıtlı. Bu iki durumu gözönünde bulundurarak konaklama seçmenizi tavsiye ediyorum.

  1. Hem bütçe yapıyorsanız hem de rahatınıza önem veriyorsanız şehir merkezine çok yakın olan Hotel Piccolo‘yu tavsiye edeceğim. Tren istasyonuna 10 dakika arenaya ise 20 dakika yürüme mesafesinde. Üstelik Arena’ya ücretsiz servisleri mevcut. Gecelik iki kişilik ücret kahvaltı dahil 65 Euro civarı.
  2. Gittiğime değsin diyorsanız; Hotel Antica Porta Leona & Spa’yı tavsiye edeceğim. Şehrin merkezinde yer alan bu otel Juliet’in evine 100 metro mesafede ve tarihi bir binada bulunuyor. Otelin iki kişi için gecelik konaklama ücreti kahvaltı hariç 150 Euro civarı. 

VERONADA HOSTEL TAVSİYESİ

Verona’da genellikle İtalya’nin zengin kesimi yaşadığı için olsa gerek hostel yok denecek kadar az sayıdadır. Ben sadece Protezione della Giovane – female hostel ‘i bulabildim. Burası şehrin merkezinde olmakla birlikte sadece kadınlara hizmet veriyor ve saat 23:00’dan sonra kapılarını kapatıyor. Şehir merkezinde çok az tesis var bu tesisler de aylar önceden doluyor.

Verona Şarabı

VERONADA NE YENİR?

Verona’da ne yenirden ziyade ne içilir diye sormak gerekiyor. Çünkü şehir şarap bakımından oldukça zengin. Hatta her yıl şarap festivali düzenleniyormuş.Yerli şarap üreticilerine gidip tadım yapabilir, tadım ve üretim turlarına katılabilirsiniz.

Elbette bir restorant önerisi yapacağım. Ek olarak eğer denk gelirseniz Piazza delle Erbe üzerine kurulan pazardan çok renkli meyve salataları alabilirsiniz.

Yemek ve şarap için aynı zamanda bir şaraphane olan Antica Torretta‘yı önereceğim.

VERONA’DA NE KADAR SÜRE KALINIR?

Her ne kadar küçük bir şehir olsa da turistik açıdan oldukça zengindir. Bu nednele en az bir tam gün ayırmanız Verona’yı gördüm değil de gezdim, demek için gereklidir.

VERODANA GEZİLECEK YERLER

Erbe Meydanı ve Pazar

PİAZZA DELLE ERBE

Ortasında çeşit çeşit ürünlerin satıldığı çok güzel bir meydan. Verona’nın en ünlü meydanı aynı zamanda.

Piazza Bra

PİAZZA BRA

Verona’nın başka bir meydanı. Arnena di Verona‘nın bulunduğu meydan. Arena di Verona Colosseum ve Capu’dan sonra Antik Roma’nın en büyük üçüncü amfitiyatrosu. Bilet alarak arenayı gezebilirsiniz.

Juliet’in Evi- Juliet’in Balkonu ve Juliet

JULİET’İN EVİ

Verona’yı turistik olarak besleyen simgelerden birsi Juliet’in Evi. Verona’ya gittiğinizde elbette bu eve uğrayacaksınız. Aksini düşünemiyorum. Evin avlusuna girip Juliet’in sağ göğsüne ücretisiz dokunabilirsiniz. Tabii Japon Turistlerden fırsat bulursanız. Ama Juliet’in balkonuna çıkmak ücretli. Bununla birlikte yanınızda asma kilit ve yara bantı götürmenizi tavsiye ederim Asma kilit evin kapınısa asmak için yara bandı da evin duvarına dileğinizi yazıp yapıştımak için. Juliet’in neden sağ göğsünü dokunduğumuzu söyleyim. Şöyle ki uğur getiriyormuş. Ben eksik kalmayarak bu ritüeli de yaptım.

Signori Meydanı

PİAZZA DEİ SİGNORİ

Dante Heykeli’nin bulunduğu meydan. Rivayete göre bir dönem Verona’da yaşamış olan Dante’nin ruhu hala Verona’da dolaşırmış.

GİORDİNO GİUSTİ

Bahçesever bünyeme çok iyi gelen bir yer burası. Huzurlu ve sakin. Verona’da bir günden daha uzun kalacaksınız uğramanızı tavsiye ediyorum. Rönesans’a kısa bir mola olacaktır en azından. Çok güzel labirentlerle dolu bir bahçe. Ancak giriş ücretli, 7 Euro.

CASTELVECCHİO

Carlo Scarpa’nın eseri olan bu kale düşünülen her ayrıntısı ile muhteşem! Ayrıca kaleye ulaşmak için üzerinden geçtiğiniz Ponte Scaligero ‘da muhteşemdir. Köprüden geçmek ücretsiz kalenin içini görmek ise ücrete tabiidir. Kalenin sitesini bu adrese ekliyorum. Giriş ücreti 6 Euro.

Verona’ya kadar gitmişken İtalya’nın en büyük gölü Garda’yı şirin kasaba Sirmione’yi görmek isterseniz gezi rehberiniz hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir