VENEDİK GEZİ REHBERİ

Venedik.. Kuzey İtalya’nın en görkemli şehri. Birbirinden kanallarla ayrılmış olan adaları yaklaşık 400 köprü birbirine bağladığı bu şehir eminim sizi de büyüleyecektir. Evet Venedik; “Köprüler Şehri”‘dir, “Kanallar Şehri”‘dir, “Romantizm Şehri”‘dir. Ve bu unvanların hepsinin hakkını verir.

 VENEDİK’E NASIL ULAŞIRIM?

İstanbul’dan Venedik  San Marco Havalimanına doğrudan uçuşlar mevcut(İtalya’nın diğer şehirlerine oranla biraz daha pahalı)

Havalimanı Venedik tren istasyonuna yaklaşık 10 km uzaklıkta. Şehrin turustik merkezine ulaşmak için   üç alternatif mevcut.

1. Havaalanından çıkışında bulunan ACTV BUS adlı  otobüse binerek yaklaşık yarım saatte,

2.  Havaalanından trene binerek Santa Lucia İstasyonu’na ulaşarak yirmi dakikada ,

 3. Havaalanından deniz otobüsü ya da deniz taksi ile Venedik’e gitmek ise 15 dakika Venedik’e ulaşabilirsiniz. Deniz taksinin dakikalık ücreti yaklaşık 2 euro, taksimetre açılış ücreti ise 15 euro’dur. Bütçe yapıyorsanız bu seçenek biraz maliyetli olacaktır.

Eğer deniz taksi ile Venedik’e ulaşmayı tercih etmeyecekseniz  şehre karayolu ile girilen en son bölge olan “Piazzale Roma” meydanına ulaşıp bu noktadan sonra ya vaputerro ya da deniz otobüsü ile Venedik merkezine ulaşabilirsiniz.

Büyük Kanal’dan Bir Manzara

VENİCE CARD

Venedik’te ulaşım maliyetleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu adresten n bakabileceğiniz VENİCE CARD size farklı teklifler sunuyor. Bu kart ile hem ulaşım konusunu halledip hem de müzeleri ücretsiz gezebilirsiniz. Gezmek istediğiniz müzeleri, kiliseleri,  kullanmak istedğiniz ulaşım araçlarını da ekleyerek kendinize özel bir kart oluşturuyorsunuz. Şöyle ki; sayfanın sağ kısmında olan “ADD CARD” bölümüne adınızı soyadınızı yazarak başlıyorsunuz. 

  • 1 günlük Venedikteki tüm otobüs ve vapurettoları, San Marco Havaalanına gidiş/dönüşü kapsayan bilet 32 Euro,
  • 1 günlük Venedikteki tüm otobüs ve vapurettoları kapsayan bilet 20,00 EURO
  • San Marco Havaalnından 5 numaralı otobüs ile Venedik’e otobüs biletini ve vapuretto ücretini kapsayan tek yönlük bilet 8 Euro
  • Tek kullanımlık ve 75 dakikalık kullanım hakkı veren vapouretto kartı 7,5 Euro

 Çeşitli kombinasyonlar var biletler için, sitede ayrıntılı bilgi bulacaksınız. Online olarak oluşturup satın aldığınız bileti tüm satış noktalarından teslim alabilirsiniz.

 Başka bir İtalya şehrinden Venedik’e ulaşacaksanız tren kullanmanızı tavsiye ederim. Trenle Venedik Santa Lucia istasyonuna ulaşıp yine vapuretto veya deniz taksi kullanarak şehre ulaşabilirsiniz. Güncel tren seferlerine bu adresten öğrenebilirsiniz. Venedik’in diğer İtalya şehirlerine olan mesafasi şöyle;

  • Venedik – Roma arası ortalama 4 saat
  • Venedik – Floransa arası ortalama 2 saat
  • Venedik -Milano  arası ortalama 2,30  saat

Bİr günlük Venice Card’tan bahsetmek gerekirse;

SİLVER CİTY PASS” olarak geçiyor. Dükler Sarayını, San Marco Meydanındaki seçeceğiniz üç kiliseyi ve üç müzeyi, Querini Stamalia Vakfını ve Venedik Casono’nusu gezme imkanı sunuyor. Yaş aralığına göre ücreti değişiyor. 20 yaşına kadar olan ziyaretçiler için 29,90 Euro. Online alımda %19 indirim yapılıyor. Venedikte müze ve kilise gezip sıra beklemek istemiyorsanız oldukça güzel bir teklif.

  • MUSEI CIVICI DI VENEZIA olarak tüm müzerileri gezebileceğiniz kart 24.00 Euro,
  • CHURCHES OF THE CHORUS CIRCUIT olarak tüm kiliseleri gezebileceğiniz kart 12.00 EURO.

VENEDİKTE NEREDE KONAKLARIM?

Gelelim bence en sıkıntılı konuya.. Venedik şehir olarak kendi içinde son derece butik olduğu için konaklama da son derece maliyetli .Bu nedenle birçok grup konaklama için şehre yakın rotasyonlar olan   Quarto d’ Altino, Padova, Mestre ve Treviso  bölgelerini seçiliyor.  Biz Quarto d’Altino’da yer alan Ambra Hotelde konakladık. Mestre Altino’ya göre daha avantajlı. Çünkü daha yakın. Ama her rotasyon Venedik’e bir tren mesafesinde.

Ama ömrümde kaç kez Venedik’ e geleceğim, bütçe yapmanın sırası değil, diyorsanız hakılısınız. O zaman Venedik içinde size şu şekilde öneride bulunablirim. Her ne kadar diğer İtalya şehirlerine oranla otel ücretleri çok yüksek miktarda olsa da çeşitli rezeryasyon sitelerinin kampanyalarını takip ederek yüzde elliye varan oranlarla daha ucuza konaklayabilirsiniz. Venedik içinde hangi bölgede konaklayım diye düşünmenize gerek yok. Her nokta arasında vapuretto var. O da olmadı yürümeyi seviyorsanız zaten köprüler sizi birşekilde konaklayacağınız yere ulaştıracaktır.

VENEDİKTE HOSTEL TAVSİYESİ

Venedik’te hostelde kalmak isteyen gezginler için ise Generator Venice‘yi tavsiye edeceğim. Booking üzerinden 10.000’den fazla rezervasyon olan hostel fiyatı da temizlik, kalite ve güvenilirlik açısından mükemmel. San Marco’ya 4.1, 4.2 ve 2 numaralı vapurettoları kullanarak kullanarak 10 dakkika içinde ulaşabilirsiniz. Gecelik ücreti ise 40-50 Euro civarıdır.

 

NE KADAR SÜRE KALINIR ?

Ben Venedik’te bir gün kaldım. Sadece yürüdüm. Kaybolana kadar yürüdüm. Çünkü kaybolmanın en kolay olduğu şehir. Ama neredeyse her sokakta San Marco Meydanını ve Büyük Kanalı gösteren tabelelar mevcut. Bir tam gün Venedik için bana yeterli geldi. Elbette hiç müze gezmediğim için yeterli geldi. Ama müzelerini gezecekseiniz en az iki gün ayırmanız gerek.

VENEDİKTE NE YENİR?

Venedikte çok taze deniz mahsülleri bulmanız mümkün. Ama ben Venedik’e özgü olan  yemek tavsiye edeceğim; “Bigoli  in salsa“(Sardalyalı erişte), “Baccala Mantecoto“( kremalı morina balığı) ve “Scampetti con Potenta” (mısır püresiile servis edilen karides). Bununla birlikte deniz mahsüllü makarnaları çok lezzetli. İnstagram hesabımdan birçok restoran tavsiyesinde bulundum 🙂

NERELER GEZİLİR?

Gezi tavsiyelerine tek tek geçmeden önce hiçbir yer gezmeyip sadece sokaklarında yürüseniz de sizi fazlasıyla tatmin edecek bir şehir. Her köşe bir fotoğraf karesi, her dükkan anticacı.. Venedik’e gidin ve sokaklarında kaybolun, köprülerinden bol bol geçin ve bu muhteşem şehri doyasıya yaşayın.

San Marco Meydanı ve San Marco Bazilikası

 San Marco Meydanı

Venedikte vapurdan indikten sonra sizi San Marco Meydanı karşılayacak. Göreceğiniz en güzel meydanlardan birisidir. Canlı müzik hiç susmaz, turistlerin sesine karışır.  Basilica di San Marco Katedrali, Palazzo Ducale (Doge’s Palace), çan kulesi Campanile di San Marco, Marciano Müzesi  San Marco meydanında bulunur.

San Marco Bazilicası

 San Marco Meydanı’nda yer alan bazilica, şehrin belki de en ünlü dini yapısıdır. Bizans Mimarisi ile yapılan bazilica’nın üstünde bulunan atlar İstanbul’dan, Sultanahmet Meydanı’ndan kaçırılarak Venedik’e getirilmiş. Elbette bu  atlar sadece replika. Gerçek eserler bazilicanın içerisinde. San Marco Bazilicası,  Düka’nın Sarayı’na bitişik ve iki yapı bağlantılıdır.

Dükler Sarayı

Dükler Sarayı

Gotiği tarzında başta şato olarak kullanılan yapı zamanla saray olarak kullanılmaya başlamış. 9. yüzyıldan, restorasyonunun son halini aldığı 20. yüzyıla kadar çeşitli badireler atlamış yapı. Hükumet konağı, adalet sarayı, dük konutu olarak kullanılan yapının en önemli amaca Venedik’in gücünü tüm düşmanlara kanıtlamakmış. Venedik tarihini anlamak için bu sarayı mutkala ziyaret etmek gerekiyor.

Büyük Kanal ve Rialto Köprüsü

BÜYÜK KANAL

San Marco Meydenından sonra turistlerin en yoğun olduğu yerdir. Vapur ve gondolların ana güzergahı burası.Çok güzel bir su koridoru olan büyük kanal eşsiz bir Venedik manzarası sunuyor. Ben hayran kalmıştım.

RİALTO KÖPRÜSÜ

Venedik’in belki de en ünlü köprüsüdür kendileri. Büyük kanal üzerine inşa edilmiştir. San Polo ve San Marco’yu birbirine bağlar. Başlangıçta tahta olarak yapılan köprü birkaç defa kalabalığı taşıyamayarak çökmüştür.

Ahlar Köprüsü

AHLAR KÖPRÜSÜ

Venedik’teki en ünlü köprülerden ikincisidir. İsminin hikayesi ise ilginç; hükümlüler idama götürülürken buradan gecerlermis ufak pencereden son bir kez dışarıyı ve denizi göstermek için. Onlar da ah çekerlermiş.

Bir rivayete göre gün batımında köprünün altında öpüşen çiftlerin aşkları ölümsüz olacakmış. 🙂

VENEDİK GEZİ REHBERİ” için 2 yorum

  1. Buraya tatil döneminde giderseniz eğer çok kalabalık oluyor. Tatil matil olmayan dönemde gelmenizi öneririm, yoksa kanser olur dönersiniz. (Ben paskalya döneminde gittim yürünecek yol bulmak bile zordu,normalde 3 dakikadan kısa sürecek mesafeler, 25 dakikada ancak yürünebiliyordu).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir