STRASBOURG GEZİ REHBERİ

Fransa’nın kuzeyinde Almanya sınırında yakın bir bölgede kalan şehir yüzyıllar boyunca da hep sınır şehir olarak kalmış. Zaten kelime anlamı da “yol kalesi” demekmiş. Günümüzde Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne ev sahipliği yapan şehir Avrupa Birliğinin Brüksel’den sonra ikinci başkenti kabul ediliyor. 

Türklerin Paris’ten sonra en çok ziyaret ettiği Strasbourg, Avrupa’da hiçbir şehrin birbirine benzemediğinin en iyi kanıtlarından bence. Siz de bu düşünce için hazırsanız Strasbourg Gezi Rehberine başlayalım sevgili okur.

STRASBOURG’A NASIL GİDİLİR ?

Türkiye’den Strasbourg’a direk havayolu ulaşımı maalesef yok.  Ama havayolu ile en kolay ulaşım Basel’den. Basel Havaalanı’nın bir özelliği var. Fransa, Almanya ve İsviçre’ye açılan 3 farklı kapısının olması. Siz Fransa yönünden çıkıp ya çıkışta sizi bekleyen servislere binip Saint Louis tren istasyonu durağında inerek şehre ulaşabilirsiniz. Bu seçeneğin size maliyeti 25,5 Euro olur. Veya direk flixbus ile Strazbourg’a gidebilirsiniz. Bilet ücreti 18-26 Euro arasında değişir. Bu adresten bakıp online bilet alabilirsiniz. 

Başka bir şehirden şehre geçecekseniz  tren seferlerine ve ücretlerine bu adresten, otobüs için ise flixbus seferlerine ve ücretlerine bu adresten ulaşabilirsiniz.

STRASBOURG’TA NEREDE KONAKLANIR ?

Konaklama için tek tavsiyem Hotel des Anges olacak. Çünkü otelin hem konumu oldukça merkezi, hem gecelik ücreti ortalamanın altında hem de deyim yerindeyse eli yüzü düzgün bir otel. Gecelik ücreti iki kişi için otalama 80 Euro.

SRASBOURG’TA NE YENİR ?

Elbette tarte flambeé yeni arkadaşlar. Strasbourg lahmacunu da diyebiliriz biz buna. İncecik açılan hamurun üzrenine özel bir krema karışımı ve tercih ettiğiniz malzemelerle birlikte fırına atılan bu pide türevi oldukça lezzetlidri. Yemeden önce üzerine dökülen zeytinyağı ayrı bir tat verir. Au Pont Saint Matrin‘de yemenizi tavsiye ederim.

STRASBOURG’TA NERELER GEZİLİR ?

NOTRE DAME KATEDRALİ

1015 yılında yapımına başlanan ve gotik mimarinin belki de en güzel eserlerinden birisi olan  katedral bir katolik kilisesi. Diğer gotik eserlerden farkı kulesinin bulunması. 5 Euro ödeyerek ve yaklaşık 300 merdiven çıkarak kuleye ulaşabilirsiniz. Kilisenin içinde Pragtaki  gibi bir astronomik saat bulunuyor.

ORANGERİE PARKI

Şehrin merkezine yakın sayılabilecek bir konumda, Avrupa Konseyi’nin karşısında yer alıyor. Dinlenmek için ideal olan parkın bahçesinde, küçük göle karşı oturup kitap okuyabilirsiniz.

ROHAN SARAYI

Yirminci Yüzyılın başlarına kadar İngiltere’den gelen Rohan Hanesinden olan kardinallerin kaldığı saray, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Arkeoloji Müzesi ve Güzel Sanatlar Müzesine ev sahipliği yapa. Norte Dame Sarayı’nın akasında bulunuyor.

PETİTE FRANCE

Şehrin en sevimli bölgesi ve benim favorim. Ren Nehri’nin kolları üzerine kurulmuş daracık sokakları ve rengarenk evleri görmeniz gerekiyor. Buraya kadar gelmişken Ren Nehri üzerinde kanal turu yapabileceğiniz gemilere binmeniz de tavsiye ederim. 

 

STRASBOURG GEZİ REHBERİ” için 2 yorum

  1. Ne güzel yerler var dünyada gezilecek.Bilmediklerimi ve görmediklerimi öğrendim sayenizde.Umarım birgün bende gezebilirim buraları çok teşekür ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir