PORTOFİNO GEZİ REHBERİ

 

Dünyanın belki de en ünlü balıkçı kasabası Portofino, İtalyan Rivierası’nın incisi. Andrea Bocelli’nin ünlü “Love in Portofino” şarkısının baş aktörü. Peki Portofino’ya  nasıl gidilir, Portofino’da ne yenir, Portofino’da nereler gezilir?

PORTOFİONO’YA NASIL GİDİLİR?

Bu küçük kasabanın kendisine ait bir havaalanı olmadığı için ya aracınızla ulaşacaksınız ya da trenle.

Araba ile Portofino’ya gidecekseniz kıyıya kadar araç girmiyor. Meydan girişinde bir otoparkla bırakmanız gerek aracınızı. Otoparkların saatlik ücreti 6 Euro’dan başlıyor.

Tren ile Portofino’ya gidecekseniz S. Margherita Ligure-Portofino  istasyonunda inip Martiri della Libertà Meydanı’ndan kalkan 82 numaralı otobüse binecekceksiniz. 20 dakikada arayla otobüs bulunuyor.

Tekne ile ulaşmak isterseniz da yine Martiri della Liberta Meydanı’nın arkatarafında liman bulunuyor. Buradan kalkan teknelere binebilirsiniz. Tek yön ücreti 5 Euro.

PORTOFİNO’DA NEREDE KONAKLANIR?

Portofino’da belkide dünyanın en pahalı balıkçı kasabalarından birisi. Bu nedenle çok yüksek rakamlar çıkacaktır otel için. Yakın bir yerde konaklama yapmak isterseniz S. Margherita’da konaklayabilirsiniz. Burada üç yıldırzlı bir otel olan MA HOTEL‘i değerlendirebilirsiniz. Gecelik ücreti ortalama 150 Euro, plaja 10 dakika yürüme mesafesinde.

PORTOFİNO’DA NE YENİR?

Kendine has özel bir lezzet yok Portofino’da. Ama bu dünyaca ünlü kasabaya gelmişken yemek yemeden ve şarap içmeden dönmek olmaz diyorsanız hemen sahilde yer alan Ristorante Lo Stella‘yı önerebilirim. Fish Ravolli yani balık mantısı çok lezzetli.

PORTOFİNO’DA NERELER GEZİLİR?

Portofino zaten gezi amacı olduğu için söylenecek çok bir şey yok. Portofino görülüp dönülecek bir yer. Ortalam 3 saat ayırmak Portofino için yeterlidir. Ben olsam Cinque Terre’ye geçmeden Portofino’da 3 saatlik bir mola verip yola devam ederdim. 

Portofino’da deniz girmek isterseniz PRAGGİ‘de denize gidebilirsiniz. Denizi çok güzel olan bir koy burası. Tren istasyonunda çıktıktan sonra bindiğiniz 82 numaralı otobüsten Praggi duruğında inip aşağı yürürseniz şezonglar ve halk plajı oladuğunu göreceksiniz. Şezong ücreti 30 Euro. Bu nedenle halk plajı tavsiyem. 2 adet duş ve wc mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir