PORTO YEME İÇME REHBERİ

Francesinha

Francesinha, Porto’nun olmazsa olmaz ünlü tostu. Bildiğimiz tostan çok farklı,daha çok ıslak hamburger gibi. Ekmeğin arasına et ve peynir konularak hafif ısıtıldıkta sonra en son üzeirne tekrar peynir ve domates sosu dökülerek servis ediliyor. Porto’ya özgü bu lezzeti mutlaka tatmalısınız.

Fiyatı 7 Euro ile 10 Euro arasında değişiyor.

Francesinha

Pastel De Nata

Google’a “Potekiz” ve “yemek” yazdığınızda karşınıza hep pastel de nata çıkacak. Evet fırında sütlaça benzeyen tatlı bu! Ve evet bence tadı da benziyor. Yapı olarak şöyle anlatıyım ince milföy hamuru üzerince muhallebiyi (ben sütlaç diyorum ama pirinç yok içinde) döküp fırına atıyorlar üstü kızarınca alıyorlar fırından.

Diğer bir adı da Belem turtası olan bu tatlının tanesi 1,1 Euro. Yemeden dönmeyin. Zira tek bir haftasonunda 50 bin adet satan bu lezzet es geçilmemeli.

Pastel De Nata

Pastel de Bacalhau

Balık, patates püresi ve penirle yapılan bir çeşit balık köftesi. Bana tadı aşırı aromalı geldiği için yiyemedim, siz yine de deneyin 🙂

Pastel de Bacalhau

Porto Şarabı

Yemyeşil Akdeniz iklimine sahip Porto’nun birbirinden güzel üzüm bağları be bunun sonucu olarak da çok lezzetli şarapları var. Porto şarabının meyvemsi tadı ve içimindeki yumuşaklık başınızı döndürecek.

En bilinen şarap markaları ise Calem, Royal Oporto, Porto Cruz, Kopke. Benim tercihim ise Calem oldu 🙂

Bununla birlikte Gaia Bölgesinde bulunan şarap mahsenlerini gezebilir, birbirinden çeşitli şarapları da tadacağınız turlara katılabilirsiniz. Ben özellikle kırmızı şarabını çok beğendim Potro’nun. Portoda çok kaliteli bir şarabın kadehini 3-4 Euro arasında içebileceğiniz gibi şişesine de 15-20 Euro arasında sahip olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir