PORTO GEZİ REHBERİ

Portekiz seyahatimin ikinci kısmı Porto’dan oluşuyordu.  O güzel şarapların yüzü suyu hürmetine; Dünya’da Porto olmasaymış, Dünya biraz tatsız kalırmış.

Ve daha önce gezdiğim tüm şehirlerden özür dilerim. Sanırım hiçbirinizi Porto kadar sevmedim. Güneşin bu kadar güzel battığı başka bir şehre gitmedim henüz.

Porto, Lizbon’dan sonra Portekiz’in ikinci büyük şehri. Ben seyahat planı yaparken Porto’yu son anda ekledim rotama. Ve iyiki eklemişim. Porto’u görmesem ben biraz eksik kalırmışım.

Hem Lizbon’u hem Porto’u gördükten sonra Porto’nun refah seviyesinin Lizbon’a göre çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Elbette bunun en büyük sebebi üzüm bağları ve şaraba dayanan gastro turizm.

Lizbon ve Porto arasında tereddütte kalırsanız ve süreniz kısaysa Porto’ya gidin.

Porto’da sizi neler bekliyor bakalım 🙂

PORTO’YA ULAŞIM

İstanbul’dan Porto’ya THY ile direk uçabileceğiniz gibi Avrupa’nın birçok şehrinden aktarma ile de ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan yaklaşık 5 saatlik yolculuk sonunda Porto Havaalanı’na ulaşıyorsunuz. Havaalanına ulaşan tek bir metro ağı var, son durağı havaalanı. Metroya binerken turnike sistemi yok. Metro girişinde bulunan otomatlardan bilet alabilirsiniz. Tek basımlık kart 1,45 Euro. Metroya binmeden bu kartı makinelere okutmanız gerekiyor. Biz herhangi bir kontrole denk gelmedik. Ama 1,45 Euro için bu riske girmeye değmez.

PORTO’DA ŞEHİRİÇİ ULAŞIM

Porto küçük sayılabilecek bir şehir, en azından metropol değil. Bu nedenle her yere yürürek ulaşmanız mümkün. Biz havaalanı ulaşımı haricinde her yere yürüdük. Ama toplu taşıma kullanmak veya nostaljik tramvaya binmek isterseniz tek basımlık bilet 1,45 Euro.

Biletinizi metro için alacaksnaız metro girişinde bulunan otomatlardan, tramvay için alacaksanız da tramvaa bindiğinizde şoförden temin edebilirsiniz.

PORTO’DA NEREDE KONAKLANIR?

Biz Sao Bento istastasyonuna çok yakın olan Oporto House’da kaldık. Bölge olarak çok güzel bir bölgeydi ama tesisi maalesef tavsiye etmiyorum. Biz çatı katında kaldık ve çok basıktı. Siz de kararsızsanız Sao Bento ve 24 de Agosto İstasyonları arasında kalan bölgede konaklayabilirsiniz.

PORTO’DA NE YENİR?

Porto yeme/içme mevzuunu kısa bir başlık altına sığdıramayacağıma karar verdim. Bu nedenle sizi PORTO YEME İÇME REHBERİ‘ni okumaya davet ediyorum. 🙂

PORTO’DA NE KADAR SÜRE KALINIR?

Potro’yu hakkıyla gezmek için 2 tam gün ayırmak gerekiyor.

PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

Douro Nehri

Douro Nehri, İspanya’da Kastilya ve Leon bölgesinin Soria ilinde doğan ve Portekiz’in kuzeyinde Porto’da Atlas Okyanusu’na dökülen bir nehir.

Nehir üzerinde Rabelo (Barco Rabelo) denilen geleneksel tekneler ve Porto ile Vila Nova de Gaia’yı birbirlerine bağlayan I. Dom Luís Köprüsü (Ponte Dom Luís I) görülmektedir. 1996 yılında Centre historique de Porto adıyla UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir.

I. Dom Luís Köprüsü

Tek aşkı kalbimin senmişsin sevgilim 🙂 Bir şehre bir nehir, bir nehre bir köprü bu kadar mı yakışır?

Porto’ya gittiğinizde ister istemez bu köprünün etrafında zaman geçirecek hatta bir süre gözlerinizi bu mühendislik harikasından ayıramayacaksınız.

Benim tavsiyem güneç batarken köprünün çevresinde olan ve mutlaka köprüyü yüreyerek geçip Gaia Bölgesine geçin.

São Bento Tren İstasyonu

Dünyanın en güzel demiryolu istasyonlarından biri olan Sao Bento İstasyonunun duvarlarında bulunan yirmi bin dolayında fayans, Portekiz tarihini anlatıyor. Portekiz tarihini bilmeseniz bile, gerçekten masmavi fayanslar büyüleyici.

Clérigos Kilisesi

Sao Bento Tren İstasyonu’na sırtınızı döndüğünüzde sağ tarafınızda kalan yokuşun sonunda Clerigos Kilisesi’ni göreceksiniz. Din adamları kilisesi olarak bilinen kilese şehrin çeşitli noktalarından görülen şehrin en önemli sembollerinden birisi. 

Livraria Lello

Porto’ya gidip de bu kitapçıyı görmeden gelirseniz sizi döverler 🙂  Dünyanın en eski kütüphanelerinden birisi ve Dünyanın 3. en iyi kütüphanesi kabul edilior. JK ROWLING, Porto da ingilizce öğretmeniyken Harry Poter serisini bu kütüphanede yazmıştır.

Giriş 5 Euro ama kitapçıdan bir kitap aldığınızda bu ücret kitabın fiyatından düşüyor. Bileti internetten almanızı ve çıktısını da yanınızda götürmenizi tavsiye ederim.

São Francisco Kilisesi

Porto’da Gotik Mimari’nin en önemli sembollerinden olan kilisenin içi kesinlikle büyüleyici. İçerisinde de birçok detayın olduğu kiliseye giriş ücreti 4 Euro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir