PİSA GEZİ REHBERİ

İtalya’ya gezi planlayan insanlarla konuşurken Pisa’da sadece Pisa Kulesi var, uğramasak da olur gibi bir düşünce hakim. Bu hem doğru hem de yanlış bir düşünce. Öncelikle Pisa Kulesi İtalya’nın en önemli simgelerinden birisi. Evet Pisa’da sadece Pisa Kulesi var gibi gelebilir ama çok daha fazlası var. Mucizeler Meydanının güzellikleri yanında, Arno Nehri’nin kıyısına kurulu çok güzel bir kasaba burası. Özellikle Floransa’ya kadar gidip de Pisa’ya uğramamak büyük hata olur. Hem aşağıda belirteceğim gibi hesaplı alışveriş için de çok doğru bir adres.

Pisa’nın tam olarak tadına varabilmek için sadece Mucizeler Meydanını değil, kasabaın tamamını gezmek gerekiyor. Küçücük kasabanın her yerini gezmek en fazla 2 saat sürüyor. Diğer turistler Pisa Kulesi ve çevresinde zaman geçirirken, siz bu sürede şehrin ara sokaklarını gezmek, barok veya gotik mimariye göz atmak, Arno Nehri üzerinden güneşin batışını izleyerek çok farklı bir Pisa deneyimi yaşayabilirsiniz.


PİSA’YA NASIL ULAŞIRIM ?

Biz Floransa’da konakladığımız için tren ile Floransa’dan  Pisa’ya gittik. Bileti son anda almamıza rağmen gidiş-dönüş tren bilerine 13 Euro ödedik. Floransa Pisa arası ortalama 1 saat sürüyor. Güncel tren seferlerine bu adresten ulaşabilrsiniz.

Bununla birlikete Pisa’nın  İtalya şehirlerine uzaklığı ve en düşük bilet ücreti genel olarak şu şekilde;

 • Floransa- Pisa arası ortalama 1 saat
 • Roma – Pisa arası ortamala 3 Saat  
 • Venedik – Pisa arası ortalama 3,30 Saat

Floransa’dan Pisa’ya ulaşım diğer şehirlere oranla daha hızlı ve hesaplı.  Eğer Floransadaysanız ve 4-5 saat zamanınız varsa yaklaşık 10 Euro’ya Pisa’yı görüp gelebilirsiniz.

Arno Nehri ve Pisa

PİSA’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM NASILDIR ?

Pisa’da tren istasyonu şehir merkezine çok yakın; hatta şehrin içinde diyebiliriz. Her ne kadar sizi merkeze götüren otobüsler olsa da on beş dakikalık bir yürüyüşle Mucizeler Meydanına ulaşabilirsiniz. İstasyondan çıkıp dümdüz yürümeniz ve kalabalığı takip etmeniz yeterli.

Ama ben otobüs kullanacağım, diyorsanız istasyonun hemen çıkışında LAM ROSSA hatlı otobüse binebilirsiniz. Bilet ücreti 2 Euro, bileti otobüste şoförden temin edebilirsiniz.

PİSA’DA NEREDE KONAKLANIR?

Bence Pisa bir gece kalmak için değil de günü birlik ziyaret için şahane bir rota. Pisa’da küçük bir kasaba olduğu için merkeze en uzak diyebileceğimiz otel bile maksimum 2 km uzaklıkta. Bununla birlikte yine küçük bir kasaba olmasının avantajını otel ücretlerinde bize gösteriyor. Floransa’da veya Roma’da muadillerine oranla otel ücretleri neredeyse yarı yarıya daha uygun. Bir gece Pisa’da kalıp yola öyle devam edeceğim, diyorsanız;

 1. Bütçe yapıyorsanız; Hotel Redi . İki kişilik ücret kahvaltı hariç 30 Euro civarı.
 2. Geziyorum ama rahatıma da önem veriyorum diyorsanız; Hotel Verdi. Otel Mucizeler Meydanı’na 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde. İki kişilik ücret kahvaltı dahil 80 Euro civarı. Erken rezervasyon ve fırsatları takip ederek çok daha makul bir fiyat yakalayabilirseniz.
 3. Gittiğime değsin diyorsanız; B&B IL DON‘u tavsiye edeceğim. Otel, tren İstasyonu ile Mucizelere Meydanı arasında. Otelin iki kişi için gecelik konaklama ücreti kahvaltı dahil 100 Euro civarı. 

PİSA’DA NE YENİR ?

Biz Pisa’da küçük bir restoranda 4 Euro’ya; yediğimiz en lezzetli margarita pizzayı yedik 🙂 Bu küçük restoranı baba kız işletiyor. Da Pancino. Via Benedetto Croce,59.

PİSA’DA NE KADAR SÜRE KALINIR?

Yukarıda da bahsettiğim gibi günü birlik gidip gelmek için ideal bir şehir. Bence 3-4 saat ayırmanız yeterli olacaktır.

PİSA’DA NERELER GEZİLİR ?

Pisa, denildiğinde akla elbette eğik kule geliyor. Pisa Kulesi, Vaftizhane ve Pisa Katedrali şehrin en önemli turistlik noktası olan Mucizeler Meydanında bulunuyor.

Mucizeler Meyedanında bulunan vaftizhanede Gallelio vaftiz edilmiş. Vaftiz haneye giriş ücretli.

Yapıldığı zeminin azizliğine uğrayarak eğik duran ve bir çan kulesi olan Pisa Kulesi de oldukça etkileyici. Kuleye çıkabilirsiniz, ücretlidir. Yine kuleye çıkmak için uzun bir sıra beklemeniz gerekecek. Bu adresten online bilet alıp, rezervasyon yaparak bu çileden kurtulabilirsiniz.

Pisa bir nehrin etrafına kurulmuş ve Arno Nehri şehrin içinden geçiyor. Bu haliyle fazlaca Floransa’yı andırıyor.

ALIŞVERİŞ TAVSİYESİ

Mucizeler Meydanının çıkışında bir halk pazarı bulunuyor. Bu pazar inanılmaz hesaplı. İtalya için hatıra ve hediyelik eşyaları bu pazardan alabilirsiniz.Mesela Floransa içinde  tanesini 2 Euroya satılan magnetlerin  3 tanesini  1 Euroya alabilirsiniz. Mutlaka pazarlık yapın. Satıcılar Türkleri tanıyor, bazıları Türkçe de biliyor ve sizin pazarlık yapacağınızı tahmin ederek fiyat veriyor. Ben hediyelik eşya alışverişimi bu pazardan yapmıştım. Sadece 5 Euroya neler aldığıma inanamazsınız 🙂

PİSA GEZİ REHBERİ” için 4 yorum

 1. Pisa tren garında bavullarımızı bırakıp şehri gezebileceğimiz bi imkan mevcut mu acaba?;

 2. Pisa’nin en guzel tarafi her yere yakin olmasidir. Ve kalim fiyatlari da Firenze ya da Livorno’ya gore cok daha uygundur. Pisa’da 1 hafta konaklayip her gun tren ile gidip donerek (Firenze, Livorno, Lucca, 5 terre, Grosetto…) harika bir toscana turu yapabilirsiniz…
  Ayni zamanda Pisa da sadece Piazza dei Miracoli yok. Bir cok meydan ve o meydana adini veren kiliseler var. Tamamiyle beyaz mermerden olusan harika bir kilise parca parca baska bir sehirden getirilip Arno yanina kurulmustur. Spina di gesu yani Isa’nin basindaki dikenli tacin dikeninin saklandigi bu kilise de gorulmeye deger.
  Pisa gercekten harika, her sokagi bambaska guzellikte bir kasabadir. Tren ile 15 dakikada kendinizi Lucca sehrinde sanki ortacagda yasar sekilde bulabilirsiniz. Bu orijinal kasaba tamamiyle surlarla sarilmistir. Ancak digerelerinden ayrilan ozelligi bu surlarin uzerinde yurunulebilir hatta araba ile gezilebilir olmasidir… Cevresindeki hendekler hala durur. Surlarin icinde dolasip kendinizi baska bir alemde hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir