PARİS SOKAK LEZZETLERİ

Kabul edelim, hepimiz oturarak yemek yemeyi çok seviyoruz.Ama bazen gerçek damak zevkini bir sokak yemeğinde bulabiliyoruz.

Paris Dünya’nın en iyi ve en pahalı restorantlarına sahip olabilir. Bununla birlikte Paris hem az para harcayıp hem de şehir hakkında daha farklı fikirler edinmeniz için size farklı seçenekler sunar.

Gelin Paris’in farklı sokak lezzetlerine birlikte değinelim.

KREP

 Paris, krep tezgâhları ile doludur. Ne zaman mideniz açlık sinyalleri verse, hemen köşede bekleyen bir krep arabası sizin için hazır bekliyordur. İster nutellalı muzlu bir krep tercih edin isterseniz mozarellalı yumurtalı bir krep.. Tamamen sizin zevkinize kalmış. Ortalama 5 Euroya tıka basa doyabilirsiz, zira porsiyonlar restorantların aksine bol kepçedir 🙂

 

BAGEL SANDEVİÇ

Baget ekmeği hamurunun simit şekline uyarlanmış hali. Paris’te bagel dükkanları olduğu gibi krep tezgahları da bu sandeviçlerden yapıyor. Yine damak zevkinize göre istediğiniz malzemeyi ekletebilirsiniz. Avokado çok yakışıyor arkadaşlar.

 

MACARON

Elbette macaron! Renk renk macaronları tatmadan Paris’ten döndüğünüzü düşünmek istemiyorum. Macaron denildiğinde akla Laduree gelse de lezzetini inkar etmemekle birlikte butik macaron dükkanlarını da deneyin derim. Fotoğrafta da görüldüğü gibi ben öyle yaptım 🙂

 

KRUVASAN

Tereyağı, un ve suyun muhteşem buluşması.   Fransızlar kahvaltıda kahvalerine batırarak yiyor kruvasanı. Tercih meselesi elbette ama ben pek yakıştıramadım. Çikolatalı kruvasanla yakışyor da sade kruvasanla pek olmuyor. Özel bir adres yok kruvasan için. Pariste özellikle yerel pastaneler bu işi çok iyi yapıyor. 1 Euro’ya muhteşem, çıtır çıtır bir kruvasan yiyebilirsiniz.

 

BİSCUTERİE

Bildiğimiz biskuvit. Her ne kadar tam olarak bir sokak lezzeti sayılmasa da gözardı edilemeyecek bir lezzet. Tereyağı bolca kullanılarak yapılmış çok lezzetli, ince bir kurabiye çeşiti. Zaten dükkandan içeri girdiğinizde koku sizi alıp götürecek. Her ne kadar diğer lezzetler için öneride bulunmamış olsam da biskuvit için en doğru adres La Cure Gourmande. Pariste altı tane şubesi olan bu dükkanlara denk gelirseniz mutlaka el yapımı olan kurabiyelerinden mutlaka tadın.

Eğer Paristen sevdiklerinize hediye götürmek istiyorsanız  bu kurabiye kutularından alabilirisiniz. İçine koyulan kurabiyeler özel olarak paketlendiği için tazeliğini de koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir