OXFORD GEZİ REHBERİ

Birleşik Krallık seyahatim sırasında, tesadüfen kardeşimin Oxford Üniversitesinde yaz stajı yapma imkanı bulmasıyla bir hafta sonu kendimi bu şirin kasabada buldum. Elbette burası Birleşik Krallığın en ünlü kasabalarından birisi. Bu küçücük kasaba sizi kendisine hayran bırakmak için hiç zaman kaybetmiyor. Dönüp dolaşıp aynı meydanlara da çıksanız yine de doyamadığınız tarihi bir kasaba burası. Ne kadar tarihi olduğunu şöyle anlatıyım; , Birinci Dünya Savaşı dönemi yapılan binalar yeni kabul ediliyor. Ek olarak şehirde faaliyet gösteren kolejler 13. yüzyıla dayanıyor.

Burası tam bir öğrenci şehri. Şehir ismini üniversiteyle duyursa da Oxford Üniversitesi bünyesinde 39 farklı kolej barındırıyor. Bu 39 farklı kolejin barındırdığı öğrenci sayısını siz düşünün.

Sadece iki gün geçirdiğim bu kasabada büyülendim. Seyahatimin üzerinden bir yıl geçtikten sonra çok daha iyi idrak ediyorum ki he anı muhteşemdi. Sokaklarını, havasını, tarihi binalarının detaylarını, tarihini her bir köşesini özledim. Kim bilir belki bir gün yeniden yolum Oxford’a düşer.

OXFORD’A NASIL ULAŞIRIM?

Bu şirin İngiliz kasabasının kendisine ait bir hava alanı yok. Ama ulaşım çok kolay. Oxford’a gitmek için en mantıklı yol önce Londra’ya ulaşmak. Londra Gezi Rehberinde Londra’ya ulaşım konusunu uzun uzun anlatmıştım. Bu nedenle tık tık lütfen 🙂

Londra’ya ulaştıktan sonra Oxford’a gitmek için iki seçeneğiniz var; otobüs ve tren. Her iki seçenekle de ortalama 1 saatlik yolunuz var. Ücretler ise birbirine yakın. Tek yön yaklaşık 5 pound. Ben otobüsle gidip trenle dönüştüm. Otobüs durakları, Victoria Tren İstasyonundan çıktıktan sonra hemen solda yer alıyor. Otobüs ve tren biletini Omio uygulaması üzerinden aldım. Bilet bulmak için faydalanabileceğiniz uygulamaları incelediğim yazım için tık tık lütfen 🙂

Oxford küçük bir kasaba olduğu için şehri yürüyerek gezmeniz ve ulaşmak istediğiniz yere yine yürümeniz mümkün. O yüzden tabanvay diyerek bu tatlı mevzuyu kapatıyorum.

Ben Oxford’a otobüsle gittim, trenle döndüm. Her iki tercih de sorunsuz geçti.

OXFORD’DA NEREDE KONAKLANIR?

Yukarıda yazdığım gibi kardeşim Oxford’ta kaldığı için ben onun yanında kaldım. Ama onun yanında kalmasaydım tek kişi için gecelik 50 pound iki kişi için ise 83 pounda şehrin merkezinde konaklayacağım The Buttery‘i tercih ederdim.

OXFORD’DA NE YENİR?

Biz mola verek için Cafe From Crisis‘i tercih ettik.  Oldukça lezzetli kekleri olduğu gibi İngiliz Kahvaltısı için de tercih edilesi bir adres, fiyatlar da makul. Fiyatlarının makul olmasının sebebi ise “Crisis” İsimli evsizlere yardım eden bir sosyal soumluluk ekibi yararına hizmet ediyor olmaları.

Adres: 40 George St, Oxford OX1 2AQ, Birleşik Krallık

OXFORD’DA NE KADAR SÜRE KALINIR?

Bu sevimli kasabayı gezmek için aslında bir tam gün ayırmanız yeterli. Ama kolejleri, müzeleri ve şehrin kendisini doya doya gezmek istiyorsanız 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim.

OXFORD’DA GEZİLECEK YERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir