OTOBÜS BİLETİ ARAMA MOTORLARINI İNCELEDİM

Seyahat etmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, farklı kültürlerle tanışmayı, yeni tatları hayatımıza katmayı çok seviyoruz. Bunu birçoğumuz kısıtlı zamanımızda ve belli bir bütçe ile yapıyoruz. Bir güzergâh için bilet aradığımda seyahatimi planlamakta bana yardımcı olacak ve işimi kolaylaştıracak bilet arama motorlarını kullanmak öncelikli tercihim oluyor. Bu şekilde hem gideceğim güzergaha en uygun ne şekilde gideceğimi görüyorum hem de planıma uyacak seferi tercih edebiliyorum. 

Bu yazımda hem yurt içinde hem de yurt dışında hizmet veren otobüs bileti arama motorlarını inceleyeceğim. Otobüs firmalarının kendi sitelerinden de bakabiliriz ama otobüs bileti arama motorları sayesinde her firmayı bir arada görebilmek çok daha kullanışlı oluyor.

ENUYGUN.COM

Yurt içi otobüs bileti araştırması yaparken Enuygun.com’u tercih ediyorum ve biletlerimi bu platform üzerinden alıyorum. Neden mi? Çünkü buradan bilet alma işlemlerimi çok hızlı gerçekleştirebiliyorum. Üstelik kullanımı da oldukça pratik. Enuygun.com beni tüm otobüs firmalarının sitelerine tek tek gidip fiyat aramaktan kurtarıyor, tüm otobüs firmalarının fiyatlarını tek bir arama ile görebiliyorum.

Otobüs bileti aldığımda en sık yaşadığım sorun aynı koltuğun iki kişiye satılması olur. Ancak Enuygun.com’dan aldığım hiçbir bilette bu veya benzeri bir problem yaşamadım. Herhangi bir sorununuz olduğunda müşteri hizmetleri de 7/24 yardımcı oluyor.

Sıklıkla bilet satın almak için kullandığım bu sitenin en sevdiğim özelliği ise uçak ve otobüs biletlerine aynı sitede bakabiliyor olmam.

OMİO.COM

Yurtdışı seyahatlerim için otobüs bileti alacaksam omio.com ilk tercihim. Bugüne kadar çok farklı ülkeler için otobüs bileti aldım ve hiç sorun yaşamadım. Sitenin Türkçe dil seçeneği olması elbette en büyük avantajı.  Siteyi Türkçe kullanmak için omio.com’a girip dil seçimi yapabilir ya da https://tr.omio.com/ adresi üzerinden Türkçe siteye ulaşabilirsiniz. Sekiz farklı para birimi ile günün kuruna göre bilet fiyatını göstermesini de unutmamak gerek.

En sevdiğim özelliği ise Regiojet, Eurolines.eu, Alsa ve Blablabus biletlerini sadece omio.com üzerinden ortak sorgulayabilmemiz. Ayrıca siteye üye olduğunuzda, daha önceden üye olan bir arkadaşınızı referans gösterirseniz hem siz hem arkadaşınız 10’ar Euro indirim kuponu kazanabiliyor. Tabii aynı işlemi siz de üye olduktan sonra başka bir arkadaşınıza haber vererek devam ettirebilirsiniz.

BİLET.COM

Bilet.com da güvenerek arama yaparak bilet alabileceğiniz bir diğer site. Buradan oldukça hızlı bir şekilde bilet bulabiliyorum. Seyahat tarihinizdeki seferleri anlık olarak sorguluyorsunuz; sitenin listelediği seferlerle bilet fiyatlarını karşılaştırıyorsunuz. İleri tarihli bir rezervasyon yapacaksam bile dolu olan seferleri göstermesi daha sağlıklı plan yapmamı sağlıyor.

Bilet.com’un en sevdiğim özelliği ise buradan satın aldığım otobüs biletlerini, otobüs kalkış saatine 1 saat kalana kadar iptal edebiliyor olmam.

ROME2RİO.COM

On binlerce otobüs seferini ve yüz binlerce rotayı aynı anda sorgulayabildiğiniz bir platform rome2rio.com. Avrupa ve İngiltere için bilet sorgulaması yapabildiğiniz gibi Kuzey Amerika için de sorgulama yapabiliyorsunuz. Sitenin Türkçe ara yüzü yok ama bilet fiyatlarını Türk Lirası olarak gösteriyor.

Rome2rio.com’un en beğendiğim ve tercih edilesi özelliği ise kalkış ve varış yerini yazıp arama yaptıktan sonra opsiyonlu seçenekler sunması. Otobüs, uçak veya başka bir ulaşım vasıtasıyla yaklaşık ulaşım süresi ve ulaşım maliyetini hesaplayarak seyahatim için en iyi seçimi yapmamı sağlıyor.  

BUSBUD.COM

Busbud.com Türkçe arayüzü olan ve Türk Lirası ile arama yapabildiğim bir site. İhtiyacımıza yönelik bilet sorgulaması yapıyor. Zamanınız sınırlıysa en erken tarih için, varmak istediğiniz belirli bir saat varsa da en erken veya en geç saatler için arama yapabiliyorsunuz. Aradığınız güzergahta hizmet veren firmaları ve fiyat aralıklarını görebiliyorsunuz.

Bu sitenin en beğendiğim özelliği ise maksimum fiyat seçeneğini belirterek arama yapılabilmesi. Özellikle belli bir bütçe ile programlanan seyahatler için oldukça pratik oluyor.

OTOBÜS BİLETİ ARAMA MOTORLARINI İNCELEDİM” için 2 yorum

  1. Merhaba, son derece bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Sık seyahat eden insanların en büyük ortak problemine değinmişsiniz. Sizin eklemiş olduklarınıza ilave olarak ben bir de https://www.biletall.com/ sitesinden bilet alıyorum. Aynı anda hem uçak hem otobüs biletini gösteriyor. 1 saat kala iptal edilebiliyor. Ki plansız gezen birisi için son derece önemli bir özellik 😀 Şimdiye kadar aynı koltuğun satılması vs. gibi bir problem ile karşılaşmadım. Bilet konusunda genelde güvendiğim firmalar arasında fiyatı en makul olanı tercih ediyorum. Bu sebeple bir seyahat planlarken site kıyaslamaktan tarayıcımda yüz tane sekme açılıyor 😀

    1. Bilet alırken ve ararken pratiklik çok önemli. Enuygun da genel olarak beklenimi karşılıyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir