MADRİD GEZİ REHBERİ

” Kimi seversen sev, Madrid seni sever. ” derler Madrid için. Katılmamak elde değil.

Önce Madrid’e gitmezsen Barselona’yı gördükten sonra Madrid’i beğenmezsin önyargısı çok yüksek. Ben yaşayarak bu önyargıyı çürüttüm. Madrid’e iki gün ayırmış bir gezgin olarak şehre adım attığım ilk andan itibaren sadece iki gün ayırmanın pişmanlığını yaşadım.

MADRİD’E NASIL ULAŞIRIM?

Madrid’e İstanbul’dan Türk Hava Yolları ve Pegusus’un direk uçuşları var. Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonunda Madrid Barajas Havaalanına ulaşıyoruz.

Havaalanı şehre oldukça uzak. Taksi ile merkeze ulaşımın da 30 Euro sabit fiyat olduğu düşünüldüğünde yönümüzü metroya çeviriyoruz. Metro girişlerinde bulunun danışmalardan harita alıp gideceğiniz yöne göre makinalardan bilet alıyorsunuz. Tek yön metro bileti ortalama 2,5 Euro’ya geliyor. Makina ekranı sizi paniğe sürüklemesin, kullanımı son derece kolay 🙂

MADRİD’TE ŞEHİRİÇİ ULAŞIM NASILDIR?

Madrid’te gezilecek yerler birbirine oldukça yakın olduğu için bence şehiriçi ulaşım yürüyerek sağlanabilir. Ancak yürümek istemiyorsanız veya kalacağınız otel gezilecek yerlere uzak ise en mantıklı çözüm Madrid Travel Pass almak. 1,2,3,5, ve 7 günlük seçenekleri olan Travel Pass Zone A ve Zone T olarak iki bölge için yapılmış. Eğer Pass havaalanı ulaşımını ve gezilecek yerler için kullanacaksınız Zone A’yı tercih etmeniz işinizi görecektir.

Ücretler ise şu şekilde:

  1 günlük 2 günlük
3 günlük 5 günlük 7 günlük
Zone A €8.40 €14.20 €18.40 €26.80 €35.40
Zone T €17.00 €28.40 €35.40 €50.80 €70.80

 

MADRİD’TE NEREDE KONAKLANIR?

Madrid’te konaklama için en doğru adres Sol Meydanı ve civarı olacaktır.

MADRİD’TE NE YENİR?

Madrid’te yeme/içme mevzuunu kısa bir başlık altına sığdıramayacağıma karar verdim. Bu nedenle sizi MADRİDTE YEME İÇME REHBERİ‘ni okumaya davet ediyorum. 🙂

MADRİD’TE NE KADAR SÜRE KALINIR?

Biz Madrid’e iki gün ayırmış olmanın pişmanlığını yaşadık. Hem birbirinden muhteşem müzeleri geziyim, hem Retiro Park’ta çimlere uzanıyım hem de Madrid sokaklarının tadını çıkartıyım derseniz Madrid için 3 gün ayırmak mantıklı olacaktır. Ama 4 gün fazla gelir, sıkılabilirsiniz. 

MADRİD’TE GEZİLECEK YERLER

 

Puerta del Sol

Madrid’e gittiğinizde muhtemelen ilk durağınız olacak yer Puerta del Sol, diğer bir adıyla Sol Meydanı olacaktır. Zaten siz Sol Meydanı’na gitmek istemeseniz de bütün yollar buraya çıktığından geziniz süresince en az 10 kez Sol Meydanı’ndan geçeceksiniz.

1962 yılından beri yılbaşı kutlamalarının, bunun yanında bek çok kutlamanın da yapıldığı adres Sol Meydanı. Biz 12 Ekim’de yani İspanyolların Ulusal Bayramında  Madrid’teydik ve Sol Meydanı’nda kutlamalar yapılıyordu.

Şehrin simgelerinden birisi olan Boz Ayı Heykeli de Sol Meydanı’nda yer alıyor.

Plaza Mayor

17. yüzyılda inşa edilmiş olan Plaza Mayor kare bir bina ve onun avlusundan oluşuyor. Boğa Güreşlerinden tutun Taç Giyme Törenlerine hatta Orta Çağ’da Engizisyon Mahkemelerinin kuruluşuna ve gerçekleşen infazlara da tanıklık etmiş.

Günümüzde Madrid için popüler bir nokta olan Plaza Mayor’da oldukça pahalı restorant ve kafeler bulunuyor. Bu turist tuzaklarına düşmeyin 🙂

Madrid Kraliyet Sarayı

İspanyol Kraliyet Ailesi’nin kağıt üzerindeki ikametgah adresidir. Kraliyet ailesi bu devasa sarayda yaşamayı reddedip şehrin 15 km uzağında yer alan ve kısmen daha mütevazi olan Zarzuela Sarayında yaşamayı tercih etmişlerdir.

9. yüzyılda yapılan Alcazar Sarayı’nın bir yangınla yok olması üzerine ihtişamlı Versay Sarayı örnek alınarak  yapılmıştır. Bu devasa sarayın ziyarete açık olduğunu hatırlatır, kendinizde yaklaşık 2000 oda gezecek gücü bulursanız gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle Taht Odası, Gasparini Odası ve Porselen Odası büyüleyici.

Retiro Park

Cennetin Madrid şubesi de burası. Avrupa’nın yeşil alan konusunda başını alıp gitmişliğinin, önüne geçilemezliğinin ağaçlı göletli tanığı bu park.

1900’lü yılların başına kadar bu nimetten sadece Kraliyet Ailesi ve mensupları yararlanırken bu tarihten sonra halkın ziyaretine açılmış.

Prado Müzesi

Müze ve sanat galerisi olan Prado Müzesi; Fransa için Louvre Müzesi ne ise İspanya için de  O’dur. Bünyesinde 5.000 den fazla çizim, 2.000 baskı, 1.000 madeni para, Madalyalar ve yaklaşık 2.000 süs eşyaları ve sanat eşyası barındırır. Hakkıyla gezmek için yarım gün ayrılması gerekir.

Giriş: 14 Euro, öğrencilere ücretsiz.

Her gün 10:00-20:00 arası açık.

Gran Via

Madrid’in alışveriş caddesi. Sol Meydanı’ından yukarı doğru yürerseniz kandinizi burada buluyorsunuz.

Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Müzesi

1992 yılında açılan müzede 20. yüzyıl sanat eserleri sergileniyor. Miro ve Picasso gibi birçok İspanyol sanatçinın modern ve çağdaş koleksiyonları müzede sergileniyor.

Modern sanat eserlerininyanında müze bünyesinde tiyatro, sinema, kitapçı, kütphane, restorant ve kafe de barındırmaktadır.

Picasso’nun önemli bir eseri olan Guernica burada sergilenmektedir.

Cibeles Sarayı

Plaza de Cibeles de yer alan dört anıtsal binadan en dikkat çekenidir. Günümüzde Belediye binası olarak kullanılan yapı eskiden pstane olarak kullanılıyormuş. Ama böyle belediye binası olmaz arkadaşlar, postane binası hiç olmaz.

Santiago Bernabéu Stadyumu

Ünlü fulbol takımı Real Madrid’e ev sahipliğiyapan stadyum.  İsmi efsane başkan Santiago Bernabéu Yeste’den geliyormuş. Tıpkı Camp Nou’daki gibi stadı gezebiliyorsunuz. Elbette bunun bir bedeli var.

Giriş ücreti: 18 Euro

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir