LİZBON YEME İÇME REHBERİ

Ruhunu, mimarisini ve enerjisini çok sevdiğim canım Lizbon yeme içme konusunda da beni hiç üzmedi.

Yemek konusunun benim için ne kadar önemli olduğu elbette tartışmaya açık değil. Lizbon’a gitmeden önce araştırdığım kadarıyla Lizbon’da aç kalacağıma neredeyse emindim 🙂 Ama aç kalmadığım gibi 2 kilo alıp dönmüş olabilim.

Lizbon’da ya da genel olarak Portekiz’de sizi mutsuz edecek tek öğün kahvaltı. Eğer kahvaltıda tuzlu yemeyi tercih ediyorsanız sizin için de sıkıntı büyük. Çünkü fırınlar genellikle tatlı ürünler satıyor. Ama tatlı da olsa yeme de yanında yat kıvamında çok başarılı oldukları iki ürün var ki hasretle anıyorum.

Bakalım neler yeyip içmişim 🙂

Pastel De Nata

Google’a “Lizbon” ve “yemek” yazdığınızda karşınıza hep pastel de nata çıkacak. Evet fırında sütlaça benzeyen tatlı bu! Ve evet bence tadı da benziyor. Yapı olarak şöyle anlatıyım ince milföy hamuru üzerince muhallebiyi (ben sütlaç diyorum ama pirinç yok içinde) döküp fırına atıyorlar üstü kızarınca alıyorlar fırından.

Pastel de Nata Lizbon’da nerdeyse her pastanede yapılmakla birlikte en ünlüsünü Belem’de bulunan Pasteis de Belem yapıyor. Eğer bizim gibi sabahın dokuzunda giderseniz hiç sıra beklemeden, istedğiniz masaya oturarak Pastel de Nata keyfi yapabilirsiniz.

Diğer bir adı da Belem turtası olan bu tatlının tanesi 1,1 Euro. Yemeden dönmeyin. Zira tek bir haftasonunda 50 bin adet satan bu lezzet es geçilmemeli.

Belem Pastanesi ve Pastel De Nata

Cervejaria Ramiro

Lizbon Gezi Rehberi yazımda Lizbonda kaldığım oteli bol bol övmüş, çok sevmemin nedenlerinni birisinin de Ramiro’nun karşısında yer almasından kaynaklandığını belirtmiştim.

Ramiro Lizbon’daki en ünlü ve en iyi balık lokantası olarak biliniyor ki bu ünvanı hak ediyor. Birbirinden lezzetli deniz mahsülleri aklınızı başından alabilir. Tavsiyem mutlaka rezervasyon yaptırın aksi halde en az yarım saat beklersiniz.

Ramiro Türkçe menü sunarak da bizlerin kalbini kazanıyor 🙂

İntendente Metro durağında inip 200 metre aşağı yürüyorsunuz Ramiro sağınızda.

Tereyağlı ve Sarımsaklı Karidesi Ara Sıcak Olarak Tercih Edin

Mercado da Ribeira

Lizbon’dan sonra gittiğim her şehirde bu konsepti aradım. Çok güzel bir mekan. Her keseye, her damak tadına uygun yemek bulabileceğiniz bir yemek marketi.

Ben Prego da Peixaria’da siyah ekmekli somon burger yedim, tavsiye ederim.

Tatlı Patates ile Servis Edilen Somon Burger

Pastel de Bacalhau

Balık, patates püresi ve penirle yapılan bir çeşit balık köftesi. Bana tadı aşırı aromalı geldiği için yiyemedim, siz yine de deneyin 🙂

1904 Yılından Beri Hizmet Veren Pastel De Bacalhau Dükkanında Balık Köftelerini Yapan Sevimli Arkadaş

Tanesi 4 Euro.

Pao de Deus

Yabancı bir blogger bu ekmekten “Ekmeklerin Tanrısı” olarak bahsetmişti. Ben gitmeden önce böyle bir lezzetten bahsedildiğini görmediğim için benim için gerçek birkeşif oldu.

Tatlı sever Portekizliler bu ekmeği de tatlı yapmışlar ve kahvaltıda kahvenin yanında tüketiyorlar. Tadı mı? Bildiğimiz anne kurabiyesi 🙂

Pao de Deus ve Pastel De Nata

Bola Da Berlim

Alman Pastası seviyorsanız sizi için zirve bu tatlı olacak. Her ne kadar kahvaltıda tüketmek için biraz ağır bir tatlı olsa da Lizbon yokuşu bol memleket, eritiyorsunuz 🙂

Bola Da Berlim

Ne İçelim?

Super Bock ve Sagres Lizbon’da çok ünlü biralar. Hem ucuz hem de tadı güzel. Ama bira için bir tavsiyem var ki burnumda tütüyor; Super Bock elmalı ve armutlu bira. Denk gelirseniz 2 euronuza kıyın ve için 🙂

Time Out Market

LİZBON YEME İÇME REHBERİ” için 2 yorum

  1. Harika bir yazı olmuş bilmeyenler için iyi bir tur rehberi gibi. Gezmelere devam bilmeyenler için yazmaya devam kalemine kuvvet:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir