KÖLN GEZİ REHBERİ

Köln, Almanya’nın en büyük dördüncü şehri. Özellikle Hollanda’ya giden gezginler için popüler bir uğrak noktası. Her ne kadar Berlin ve Münih’e oranla çok daha az turitik olsa da Köln’ün harika bir katedrali, geniş müze yalpazesi ve görülmeye değer tarihi mimmarisi var. Ben Köln’ü diğer Alman şehirlerinden biraz daha “modern” ve daha az canlı olarak buldum. Ama yine de Köln’ün de kendine has bir tarzı var. Gelin birlikte inceleyelim 🙂

 

KÖLN’E NASIL ULAŞIRIM ?

Türkiye’den aktarmasız uçuşla yaklaşık üç iki buçuk saat sonra Köln’e ulaşabilirsiniz. Ulaşacağınız havaalanın ismi Köln-Bonn Havaalanı ve şehir merkezine 15 km mesafede. Havaalanı içinde bulunan trene binerek 15 dakika içinde Köln Merkezine ulaşabilirsiniz. Tek yön bilet ücreti 2,80 Euro.

KÖLN’DE ŞEHİRİÇİ ULAŞIM NASILDIR ?

Tramvay kullanarak şehri rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Yürümeyi düşünebilirsiniz ama şehir hem çok büyük hem de mevsimine göre soğuk bir hava ile karşılaşabilirsibiz. Tramvay için bileti istasyonlardan satın almanız mümkün. Tek yön bileti 2,80Euro iken size bir günlük sınırsız kullanım hakkı veren bilet 8 Euro.

Bununla birlikte ilkbahar veya yaz mevsiminde Köln’de olacaksanız bisikletlerin her yanı sardığını göreceksiniz. Bisiklet kiralayıp da şehri dolaşabilirsiniz.  Bisiklet kiralama gün başına 10 eurodan başlıyor.

KÖLN’DE NEREDE KONAKLANIR?

Ben Köln’de konaklama için üç yıldızlı ve şehrin merkezinde olan Otel A&O Köln Neumarkt‘ı önereceğim. Katedrale yürüme mesafesinde olan otelin geceliği iki kişi için ortalama 80 Euro.

KÖLN’DE HOSTEL  TAVSİYESİ

Köln tren istasyonuna 300 metre mesafede olan Pathpoint Cologne – Backpacker Hostel kadetrale de çok yakın. Şehrin en çok tercih edilen hosteli. Gecelik ortalama 40 Euro.

KÖLN’DE NE YENİR?

Köln mutfağı için 3 ana yemek önereceğim.

  • Himmel un Aad; yani elma, soğan ve patates püresi ile servis edilen bir çeşit sosis.
  • Flönz; yine patates ve elma ile servis edilen bir sosis yemeği.
  • Rievkoche; çiğ hamurun içine papates ve elma püresi koyarak yağda kızartılan bir tür pişi.

KÖLN’DE NERELER GEZİLİR ?

KÖLN KATEDRALİ

Almanyadaki en büyük ve en ünlü Gotik katedrallerden birisi. Özellikle güney kulesinin tepesindeki manzara nefes kesicidir. Ancak her güzel şeye kolay ulaşamadığımız gibi kuleye de için 509 merdivenden çıkmadan ulaşamıyoruz bir de üstüne 4 Euro veriyoruz. 

ÇİKOLATA MÜZESİ

Burası çikolatanın geçmişi, üretimi ve tasarımı hakkında her konuda size bilgi verecek muhteşem bir yer. Aztekler’in üretiminden başlayıp modern kakao üretimine kadar her şeyi öğrenebilirsiniz.  Giriş, 9 Euro.

GRÜNGÜRTEL ŞEHİR PARKI

Şehrin merkezinde bulunan Grüngürtel, yoğun geöçen gününüze uzrulu bir mola vermek, piknik yapmak, güneşin batışını izlemek için harika bir yer.

WALRAFF-RİCHARTZ MÜZESİ

Bu müzede Ortaçağ’dan 20. yüzyıla kadar olan süreçte bölgenin yapısının ne şekildedeğiştiğini anlamaya i ve  insanların nasıl yaşadığı konusunda fikir sahibi olmaya yardımcı olan eserler mevcut. Giriş, 12 Euro.

LUDWİG MÜZESİ

Dışavurumculuk ve postmodern akımları üzerine mükemmel eserlere sahip bir modern sanat müzesi. Modern sanat seviyorsanız, bu müzenin tam size göre. Yetişkinler için giriş 11 Euro.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir