İTALYA VİZESİ NASIL ALINIR ?

 

İtalya’yı çok seviyoruz,  her türlü güzelliğin bahşedildiği bu ülkeyi dünya gözüyle en az bir kez görmek istiyoruz. Ancak önümüzde aşmamız gereken bir vize engeli var. Eğer yeşil pasaporumuz yoksa vize almamız gerekiyor.

Her ne kadar İtalya kolay vize veren bir ülke olarak bilinse de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

İTALYA VİZESİ NEREDEN ALINIR?

İtalya’ya yapılacak kısa süreli (180 gün içinde 90 günden az) seyahatler için İtalya Konsolosluğu doğrudan başvuruları kabul etmiyor. Yani bir haftalık turistlik bir gezi planlıyorsanız başvurunuzu doğrudan konsolosluğa yapamıyorsunuz. Onun yarine İtalya Başkonsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla vize başvurusu yapılabiliyor. İstanbul için aracı kurum idata, Ankara için VFS Global.  

İTALYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ?

Aşağıda gerekli evrakları tek tek yazacağım ve bu evrakları hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirteceğim.

Pasaport :

 • Seyahat bitiş tarihinizden itibaren en az 90 gün geçerli bir  pasaport ile başvurmanız gerekiyor. Eğer bu yazıyı okurken henüz pasaport başvurusu yapmadıysanız tavsiyem bir veya iki yıllık değil de daha uzun süreli pasaport başvurusu yapmanız. Verilecek vize süresini öenmli ölçüde etkiliyor.
 • Pasaportun ve eski pasaportların kişisel bilgilerin ve diğer bütün vize ve damgaların bulunduğu sayfaların fotokopisi

Kimlik Fotokopisi

Başvuru Formu:

Tüm sayfaların başvurucu tarafından doldurulmalı, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanıp tarih atılmış olmalı. Bu adreste örneği mevcut.

Biyometrik Fotoğraf:

Arkası çık renk fonlu , 35 x 40 mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf. Son 6 ay içinde çekinilmiş olmalı.

Seyahat Sağlık Sigortası:

Tüm seyahat süresini kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı bir sigorta olması gerekiyor. Bence sigorta şirketine her şeyi kapsayan bir sigorta istediğinizi söyleyin, riske girmeyin. Çok fazla ücret farkı olmayacaktır. İngilizcesini de talep edin.

Konaklama Bilgileri:

 • Otelde konaklayacaksanız geçerli ve güncel bir otel rezervasyonu talep ediyor İtalya. Bu nedenle sahte birrezervasyon ile başvuracaksınız vize talep ettiğiniz tarihte geçerli olmasına dikkat edin.
 • Davetiye ile gidiyorsanız; İtalya’da ikamet eden kişinin davetiyesine davet edenin kimlik fotokopisi de eklenecek. Davet eden kişi AB vatandaşı değil ise oturma izninin de fotokopisini istiyorlar.

Ulaşım Bilgileri:

Uçak, tren ve araç kiralanacaksa bunlara ilişkin evrakların  gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

Başka Avrupa ülkelerine geçilecekse başvuru sahibinden güzergah ve kullanılması öngörülen ulaşım araçlarını açıklaması bekleniyor.

Yine uçak rezervasyonunun süresinin geçmediğine dikkat edilmeli.

Maddi Gelir Evrakları:
 
Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son üç aylık ve tercihen maaş yatış işlemlerini
gösteren hesap dökümünün aslı ve okunaklı fotokopisi.
 
Hesaba ne kadar yatıralım gibi sorular alıyorum. Bu siteden hesabınızda ortalama ne kadar olması gerektiğine bakabilirsiniz. Benim bu konuda tavsiyem bir hafta için en az 5000 TL göstermeniz.
 
Bununla birlikte hesapta para göstermek için ödünç para alacaksınız aldığınız paranın tamamını aynı gün hesaba koymamanızı, parça parça koymanızı tavsiye ederim. Dökümün alınacağı gün hesaba yüklü miktarda para girişi şüpheli karşılanıyor. Bu nedenle başvurunuz reddedilebilir. Yatırdığınız paranın dökümün alınacağı tarihten önce en az bir hafta hesabınızda kalması ve hesapla başka işlemler yapmanız da (market alışverişi gibi) yararınıza olacaktır.
 
Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi
 
Her ne kadar idata’nın sitesinde bu evraklar yer almasa da benden ayrıca talep ettiler. Bu nedenle en yakın nüfus müdürlüğünden İtalya Konsolosluğuna sunulmak üzere verilmiş bu evrakları da alıp başvurunuza eklemenizde fayda var.

 
Buraya kadar yazdığım belgeler her başvurucu için standart belgeler. Aşağıda kısa kısa özel sektör çalışanı ve öğrenci başvurusu için gerekli belgeleri yazacağım.
 
BAŞVURUCU ÖĞRENCİ İSE
 • Öğrenci Belgesi
 • Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış son 3 ayın işlemlerini gösterenhesap dökümü aslı ve okunaklı fotokopisi.
 • Kendisine sponsor olan kişiyle aralarındaki bağı gösteren nüfus kayıt örneği, kendisini destekleyen kişinin  maddi yükümlülüğü üstlendiğini beyan eder mektubu ve imza beyanı ve ek olarak masraflarınızı karşılayacak  şahsen vize başvurusunda bulunmasa bile meslek grubuna göre kendi çalışma ve gelir evraklarını eksiksiz ibraz etmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği istemelerinden de anlaşılacağı gibi sadece kayıtta çıkan akrabalarınız size sponsor olabilir. Anne, baba ve kardeşler. Eğer tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde çıkmayan bir akrabanız size sponsor olacaksa bu kabul edilmeyecektir.
 
BAŞVURUCU ÇALIŞAN İSE
 • Çalışan izin belgesi : İşverene ait şirketin antetli kağıdı üzerinde çalışanın görevini, işe giriş tarihini, maaşını ve talep ettiği izin süresini belirten türkçe ve İngilizce olarak hazırlnamış kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış yazı. (Bu yazının Türkçe ve Tngilizce hali bende mevcut. Yazıya ulaşamayan arkadaşlar mail atarsa en kısa sürede gönderirim.)
 • İmza Sirküleri: Muhasebecinizden talep edin.
 • Faaliyet Belgesi :Şirkete ait  faaliyet belgesi. İnternetten alınan faaliyet belgesi kabul edilmiyor. Islak imzalı olması gerekli. Bununla birlikte eğer bağlı çalışan bir avukatsanız hem sizin hem de bağlı çalıştığınız avukatın faaliyet belgesi isteniyor.
 •  Ticaret Sicil Gazetesi :Muhasebecinizden talep edin.
 • Vergi Levhası Fotokopisi : Muhasebecinizden talep edin.
 • 3 Aylık Maaş bordrosu: İşvereninize kaşeletip imzalatmanız gerek.
 • Çalışma Evrakları :İşe giriş bildirgesi ve tüm hizmet geçmişini gösterir barkodlu hizmet dökümü sunulması gerek. E-devletten barkodlu olarak indip işvereninize kaşeletip imzalatmanız gerek.

          Herhangi bir sosyal kuruma bağlı çalışmayanlar için noter onaylı iş sözleşmesi

Ben vize başvurusunda bulunduğum sırada çalışan olduğum için kendime ve eşime bir excell dosyası hazırlayıp evrakları tamamladıkça işaretleyip hangi evrakın neden eksik olduğunu yazıyordum; bu sayede bir ton evrakı hazırlama sürecini daha kontrollü yönetiyordum.. Yine isteyen arkadaşlara bu dosyayı mail atabilirm.

VİZE ALIM SÜRECİ:

Tüm evraklarınızı eksiksiz tammaladıktan sonra idata’dan seyahat tarihinizden en az 1 ay önce randevu alıyorsunuz. Başvuruyu şahsen yapmanız gerek, evrakların posta yoluyla gönderilmesi kabul edilmiyor.

Ama parmak izi vermesine gerek bulunmayan başvuru sahibi iseniz yani pasaportunuzda son 5 yıl içinde  herhangi bir Schengen ülkesi, İngiltere yada Amerika’dan alınmış olan bir vizeniz varsa bu formu doldurarak işlemi yetkilendirdiğiniz birisine yaptırabilirsiniz.

Aksi belirtilmediği müddetçe, istenen evrakın aslı ile birlikte bir fotokopisi istiyorlar ama fotokopisini talep etmiyoarlar. Benim tavsiyem fotokopilerini de hazırlayıp bavulunuza koymanız. Ne olur ne olmaz. 
 
Hazırladığınız belgeler üç aydan eski olmamalıdır.
 
İstenen tüm belgeler kaşe ve imza kısımları da dahil olmak üzere okunaklı olmalı, kaşe ve imzalar üst üste gelmemeli.
 
Eksik bir evrakınız varsa bunun nedenini anlatan bir dilekçe yazın mutlaka.
 
Banka dökümünü son gün alın, güncel değil diyerek tekrar isteyebilirler.

 Başvuru ücretini yatırdıktan sonra evrakları  teslim ediyorsunuz. Eğer eksik bir evrak yoksa en geç bir hafta içinde vizeniz elinizde olur 🙂

İTALYA VİZESİ NASIL ALINIR ?” için 19 yorum

 1. Merhabalar. 3 yıllık sigortalı Part-time çalışan öğrenciyim. Başvuruyu yaparken babamı sponsor gösterip mi başvursam daha iyi yoksa kendim çalışan olarak mı başvursam daha etkili olur? Aracı firma olmadan şahsi başvuruyu hiç mi yapamıyoruz 😅 Yani aracı firmaya mecbur para mı kaptırcaz🙄

  1. Merhaba Melih, eğer kendi belgelerini eksiksiz toplayabilirsen kendini finanse ederek başvurman daha iyi. Konsolosluk için part time çalışman önemli değil. Türkiye’de geri döneceğin bir işin olduğunu bilmek istiyorlar. Maalesef kısa süreli vizede aracı kuruluş olmadan konsolosluk başvuru kabul etmiyor 🙁

 2. Bir italyan firmasından 1 yıllık ticari davetiye mektubumla başvurmama karşılık olarak bana topu topu 20 günlük vize verdi bu italyanlar. polonya’ya gitmek için vize alacaktım, 1 yıllık vize alayım da kenarda dursun diye bunlara başvurmuştum ama keşke polonya’ya başvursaydım onlar hiç yoktan 3 ay verirlerdi.

  1. İtalya Konsolosluğu’nun işi hiç belli olmuyor. Bir keresinde alakasızca 23 gün verdiklerini duymuştum. Fransa Konsolosluğu daha tutarlı bu konuda. Belgeleriniz eksiksiz ise 3 aylık veriyor.

 3. Elif Hanım merhabalar. Ev hanımı annem ve ben İtalya turuna çıkmayı düşünüyoruz. Ben 29 yaşında bekarım ve uzun zamandır (dört yıl) çalışmıyorum, annem de ev hanımı. Emekliliği vs. yok ancak istenen teminatlara göre bir haftalık gezi için ikimize gerekenin de üstü miktarda vadeli mevduatı, ortak tapulu malı ve biraz kira geliri var. Babam emekli ama maaşı düşük sayılır. Benim ise belgelenebilecek bir gelirim veya birikimim yok. Sadece şahsi kredi kartımı ve faturaları internet üzerinden ödemek için açık tuttuğum, her ay birkaç yüz liralık miktarlarda hareket gösteren bir vadesiz hesabım var. Gerekli belgelerde hep “ev hanımına eşi sponsor olmalı” gibi ibareler mevcut ancak belirttiğim maddi durum göz önüne alındığında anneme ve bana babamın sponsor olması mı gerekir, yoksa annem hem kendi masraflarını hem benimkileri üstlenebilir mi? İkimizin de pasaportu 2013 yılında alındı. Annem hiç yurt dışına çıkmadı, ben de sadece iki kez vizesiz ülkelere seyahat ettim. Yani ilk kez vize başvurusunda bulunacağız. Tur satın alıp vizeye de başvurmadan önce bu konu hakkında biraz da olsa bilgi edinmeye çalışıyorum. Siz hangi yöntemi izlemenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorsunuz?

  Biraz uzun yazdım kusura bakmayın ama çevrenizde benzer tecrübeler gördüyseniz ve bilginiz dahilindeyse cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler, iyi tatiller! 🙂

  1. Merhaba Gülşe Hanım, babanız hem size hem de annenize sponsor olabilir. Her bir başvuruya nufüs kayıt örneğini ve babanızın emeklilik durumunun yanında size sponsor olacağını belirtin. Ek olarak vadeli mevduat ve tapu belgeleri de sizi destekleyecektir. İyi hazırlanmış bir başvuru ile kolaylıkla vize alabilirisiniz. İyi günler 🙂

 4. Merhaba. Ornek turkce ve ingilizce calisan izin belgesi orneklerini bana yollar misiniz? Calistigim yere bu sekilde yazmalarini isteyecegim.tskler.

 5. Merhaba. Ornek turkce ve ingilizce calisan izin belgesi orneklerini bana yollar misiniz? Calistigim yere bu sekilde yazmalarini isteyecegim.tskler.

 6. Merhaba. Ornek turkce ve ingilizce calisan izin belgesi orneklerini bana yollar misiniz? Calistigim yere bu sekilde yazmalarini isteyecegim.tskler.TÜRKÇESİNİ ALABİLİRMİYİM

 7. Merhaba Onur bey öncelikle çok açıklayıcı bir yazı olmuş bunun için çok teşekkür ederim. Arkadaşlar gibi iş yeri izin belgesine benimde ihtiyacım var yollarsanız çok sevinirim. Birde ben kendi işimi yapıyorum fakat iş yerim ablamın üzerine olduğu için bankada çok giriş çıkışım yok son 1 haftadır kullanmaya başladım acaba bundan sıkıntı çıkar mı? Ama maaş bordrosu sigorta vs. her şey hazır sadece bankaya yatan bir maaş yok.

 8. Merhabalar,
  Çalışan izin belgesi ve sponsor dilekçesi ingilizce ve türkçe örneklerini göndermenizi rica ederim.

 9. Onur Bey Merhabalar,
  Yazının ingilizce ve türkçe hallerini alabilir miyim ?

  İşverene ait şirketin antetli kağıdı üzerinde çalışanın görevini, işe giriş tarihini, maaşını ve talep ettiği izin süresini belirten türkçe ve İngilizce olarak hazırlnamış kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış yazı. (Bu yazının Türkçe ve İngilizce hali bende mevcut. Yazıya ulaşamayan arkadaşlar mail atarsa en kısa sürede gönderirim.)

 10. Merhaba. Ornek turkce ve ingilizce calisan izin belgesi orneklerini bana yollar misiniz? Calistigim yere bu sekilde yazmalarini isteyecegim.tskler.TÜRKÇESİNİ ALABİLİRMİYİM

 11. merhabaalar,

  ingilizce ve türkçe çalışana ait izin belgesi örnegi iletebilir misiniz?

  teşekkürler.

 12. Banada çalışma ve izin belgesi gonderebılır mısınız ? Ingılızce ve turkce olursa sevınırım.. iyi akşamlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir