İNGİLTERE VİZESİ NASIL ALINIR

Uzun zamandır gerçekleştirmeyi planladığım İngiltere seyahatim için sonunda tüm koşullar sağlanmştı ki vize almam gerektiği ile tekrar yüzleşmek zorunda kaldım. İngiltere vizesinni başta gözümü korkuttuğunu da itiraf etmem gerek. Defalarca aracı kurum olmadan Schengen Vizesi almış birisi olarak yaparsın sen diye kendime gaz verdim ve acentesiz Birleşik Krallık/İngiltere vizesine başvurdum. (Başlıkta her ne kadar İngiltere Vizesi yazmış olsam da başvurduğumuz vize Birleşik Krallık Vizesi, İskoçya ve İrlanda’ya da giriş imkanı sağlıyor.)Acente ile başvurmanın belki de tek avantajı evrak kontrolü yapmaları. Ama bu yazıda ayrıntılı olarak vereceğim listeye uymanız halinde eksiksiz evraklarla vizenize kavuşabilirsiniz. Eksik evrak olmadan yaptığınız başvuru hesabınızda da yeterli miktarda para varsa olumlu sonuçlanıyor. İngiltere vizesinde önemli nokta doğru bilgi vermek, dürüstlük. Çünkü verdiğiniz bilgilerin doğruluğu üzerinde durduklarını tecrübelerimizden biliyoruz. Ben her vize başvurumda seyahatimi detaylıca anlatıyorum. İçime sinmeyen bir durum olursa bu durumun nedenini de anlatan bir dilekçe sunuyorum. Bu nedenle ikilemde kaldığınız bir konu olursa açıklayıcı sade bir dilekçe ile iyi niyetinizi belirtmenizi tavsiye ederim.

Her ne kadar Birleşik Krallık yani İngiltere Avrupa Birliğine üye olsa da Schengen Vizesini kabul etmiyor, Schengen Vizesi’yle İngiltere’ye, İngiltere Vizesi’yle de diğer Schengen ülkelerine giremiyorsunuz. Yine Yeşil Pasaport sahiplerini de üzüyor İngiltere ve Yeşil Pasaport ve Diplomatik Pasaport sahiplerinden de vize istiyor. O vize alınacak 🙂

İNGİLTERE VİZESİ NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR ?

Vize başvurusu sırasında başvurunuzun sonuçlanması için maksimum 3 hafta beklemeniz gerekebileceği söyleniyor, bekleyebilirsiniz de. Benim vizem 2 hafta içinde sonuçlandı mesela. Daha kısa sürede de sonuçlanabilir ama evraklarınızı teslim ettikten sonra 3 haftalık bir süreyi göze almanız gerek.

Elbette bir de randevu kısmı var. Aşağıda anlatacağım gibi başvuru ücretini ödedikten sonra takvim önünüze gelecek ve başvuru merkezinin yoğunluğuna göre 3 gün sonraya da randevu alabilirsiniz 2 hafta sonrasına da.

İNGİLTERE VİZESİ BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR?

Schengen Vizesine başvururken bize konsolosluğun ne kadar süre vize vereceğini bilmeden standart ücreti ödüyorduk. Bu ücret 2019 yılında tüm Schengen Ülkeleri için 60 Euro. Başvurduğumuz konsolosluk bize 1 günlük de vize verebilirdi 5 yıllık da. Bu tamamen görevli personelin inisiyatifindeydi Ama Birleşik Krallık Vizesinde işler tamamen değişiyor. Ne kadarlık vize istiyorsak o kadar ücret ödüyoruz. 6 Aylık, 2 Yıllık, 5 Yıllık veya 10 Yıllık başvuru seçenekleri var. İlk seferde elbette 6 aylık için başvurmanızı öneririm. Bir de şöyle bir konu var; siz 5 yıllık vizeye de başvursanız Birleşik Krallık 6 aylık vize verebilir. Bu konuya da itiraz edemediğimiz gibi ücret farkını da iade alamıyoruz! Gelelim başvuru ücretlerine:

 • 6 Aylık vize ücreti : 132 USD
 • 2 Yıllık vize ücreti: 491 USD
 • 5 Yıllık vize ücreti: 891 USD
 • 10 Yıllık vize ücreti: 1118 USD
 • Vize ücretileri güncel döviz kuruna göre değişiyor.

İNGİLTERE VİZESİ BAŞVURU AŞAMALARI

Öncelikle bu sitedeye giriş yapıyoruz.

If you want to visit the UK” başlığının altında “for a holiday or to see family or friends ” kısmına tıklıyoruz. “Standard Visitor visa” sayfasına yönlendiriyor bizi ve orada “apply” kısmına tıklıyoruz. karıştırmanız ihtimale karşı son bağlantıyı bırakıyorum. https://www.gov.uk/standard-visitor-visa/apply bu bağlantıyı tıkladıktan sonra yeşil ” apply now”kutucuna tıklayın ve sizi yönlendirdiği sayfada TÜRKÇE dil seçeneğini seçin. Burada başvuru sırasında kolaylık olması için soruları Türkçe koymuşlar ama siz o yanıtlarınız İngilizce olarak vermelisiniz.

Başvuru ülkesi olarak “TURKEY” yazın ve devam edin.

Check available biometric enrolment locations” sayfasına geldiğinizde ilk seçenek olan ” I have checked available biometric enrolment locations and can travel to a location in my selected country. If no location is available in that country, then I confirm that I can travel to a location in the redirected country. ” kısmını seçin.

Sizi yönlendireceği sayfada mail adresinizi girerek şifre oluşturun.

Sonrasında 15 sayfaya yakın form dolduruyorsunuz. Size yönelikişisel sorulardan oluşan formu doldurmanız 1 saate yakın sürebilir. Sorular oldukça anlaşılı ve basit. Yanlış cevap verme olasılığınız çok düşük. Çok zorlanırsanız google trenslate yardımından yararlanabilirsiniz.

Size yönlendirilen sorular bittiken sonra formu onaylamanız istenecek. Bu kısımda tüm cevaplarınızı görebiliyorsunuz. Son kez gözden geçirebilirsiniz.

Cevaplarınızı onayladıktan sonra ödeme yapmanız isteniyor. Ben 6 aylık başvuru için 132 dolar ödedim.

Ödemeyi yaptık.şimdi sıradaki işlem TLS’den randevu almak. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra sayfa sizi yönlendirecek. Ödeme işlemnin sisteme düşmesi yarım saat sürebiliyor.

Randevu aldıktan sonra aşağıda yazacağım, daha önceden topladığımız belgeleri sisteme taramak gerekiyor. Taranan belgelerin okunaklı olması ve kategori olarak doğru kısma eklenmesi çok önemli. Schengen vizesine başvururken görevliler eksik belge olduğunda sizi uyarıyor. Ama Birleşik Krallık kesinlikle uyarı yapmıyor, sorumluluk sizin.

Son olarak da taranan belgelerin onaylanması isteniyor. Onay öncesi her belgeyi tekrar açıp kontrol ettiriyor. Bütün belgeleri onayladıktan sonra sisteme başka belge yükleyemiyoruz. Size belgelerin yüklendiğine dair bir onay sayfası verecek; bunun çıktısını da alın. Eğer tarama kısmı çok meşakkatli gelirse 165 TL karşılığında TLS’de tüm evrakları tarıyorlar.

BİRLEŞİK KRALLIK VİZESİ İÇİN İSTENEN BELGELER NELER?

 • Dönüş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olan pasaportun tüm işlenmiş sayfalarının fotokopisi. Buna ek olarak eski, iptal edilmiş, delinmiş tüm pasaportların fotokopisi, varsa eski vize sayfaları.
 • Vize harcının ödendiğini gösteren belge
 • Başvuru sahibinin nerede konaklayacağını gösterir belge (otel rezervasyonu ya da yanında kalacağı kişiden davetiye.
 • Davetiyeye ile gidecekseniz ek olarak, İngiltere’de yaşayan kişilerin pasaport ve vize kopyaları, yaşadıkları evin kira kontratı ve 1 adet faturasının da alınması gerekmekte
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikametgah(Herhangi bir Nüfus Müdürlüğünden ve ya e-devletten alabilirsiniz)
 • Başvuru sahibi evli ise: başvuru sahibinin annesi, babası çocukları ve eşi görünecek şekilde alınmalıdır. Bekar ise anne ve babası görünmelidir.
 • En son mezun olduğunuz okulun diploması (lise, lisans, yüksek lisans, doktora diploması veya e-devletten alınan mezuniyet belgesi)
 • Halen öğrenciliğiniz devam ediyorsa öğrenci belgeniz ve transkript
 • Planlanan seyahat okulun akademik dönemi içerisinde yapılacaksa okuldan izin yazısı/Çalışıyorsanız, iş yerinizden izin olduğunuzu ve dönüşünüzde işinize devam edeceğinizi gösteren izin yazısı.
 • Tapu ve araba ruhsatı fotokopisi (Anne, baba ve kardeşler üzerine kayıtlı mal varlığı olabilir.)
 • Sponsor varsa sponsorun ŞAHSİ banka hesap dökümü. Eğer kişi masraflarını kendisi karşılıyorsa kendisine ait banka hesap dökümü/banka cüzdanı dökümü – Son 6 aylık döküm, ıslak imzalı ve kaşeli olacak. Banka hesapları vadeli ya da vadesiz olabilir.
 • Başvuru sahibinin kendisi, sponsoru (annesi ve/veya babası ya da eşi) özel sektörde çalışıyorlarsa;  Son üç aylık maaş bordrosu (Maaş bordrosu mutlaka kaşeli ve imzalı olmalıdır.)  İşe giriş bildirgesi  Son 3 ayın SGK hizmet dökümü
 • Başvuru sahibinin kendisi, sponsoru (annesi ve/veya babası ya da eşi) kamu sektöründe çalışıyor ise;  Son üç aylık maaş bordrosu (Maaş bordrosu mutlaka kaşeli ve imzalı olmalıdır.)  Görev yazısı (imzalı ve kaşeli)  İzin yazısı – Sadece vizeye başvuracak kişi için gerekir. (imzalı ve kaşeli)
 • Başvuru sahibinin kendisi, sponsoru (çalıştığı şirket/annesi ve/veya babası ya da eşi) iş yeri sahibi ise;  Vergi levhası fotokopisi  İmza sirküleri fotokopisi  Faaliyet belgesi fotokopisi  Ticari sicil gazetesi fotokopisi (kuruluş gazetesi) – ortaklığı ya da hissesi olduğunu gösteren  Son altı ayın SGK hizmet dökümü  Şirket hesabının son 6 aylık hesap dokumu (Banka tarafından mutlaka kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.)  Şirket ortağı ise izin yazısı, şirketin sahibi ise gittiğinde kendi sorumluluğunu kime bırakacağına dair yazı – sadece vizeye başvuracak kişi için gerekir.
 • Başvuru sahibinin kendisi ya da sponsoru (annesi ve/veya babası ya da kızı/oğlu/eş) emekli ise son 6 aylık emekli hesap dökümü ya da PTT’den alınıyorsa dekont. Hesap dökümü ıslak imza ve kaşeli olmak zorundadır. Varsa emeklilik kart fotokopisi.
 • 18 yaşından büyük ve öğrenci olmayan erkekler için askerlik durum belgesi
 • 17. Başvuru sahibinin, eşinin, çocuklarının, annesinin ya da babasının kira geliri varsa kira kontratının fotokopisi ve kiranın yattığı banka hesabının son 6 aylık dökümü
 • 18 yaş altı başvuru sahipleri anne ve baba olmadan ya da velilerden biriyle seyahat edeceks noter onaylı muvafakatname
 • Sponsorluk yazısı (banka hesabındaki nakit başvuru sahibinin hesabında değilse)
 • Başvuru sahibinin eşinin, annesinin ya da ve babasının İngiltere vizesi varsa, vizelerinin ve pasaportlarının fotokopileri

EVRAKLARI İNGİLİZCEYE ÇEVİRMEK GEREKİYOR MU?

Başvuru yaparken sitede tüm evrakların İngilizce olması gerektiği yazıyor. Ben İngilizce alabildiğim evrakları aldım alamadıklarımın ise sağ üst köşelerine evrakın İngilizce karşılığını yazdım. Mesela “Vergi Levhası”‘nın sağ üst köşesine kırmızı kalemle “Tax Certificate” yazdım ve belgelerdeki önemli yerleri fosforlu kalemle çizdim. Herhangi bir sorun da çıkmadı.

VİZE BAŞVURU MERKEZİ NEREDE

İngiltere’nın Vize Başvuru Merkezi olan TLS’nin İstanbul Şubesi Mecidiyeköy Profilo AVM’nin üst katında. Mecidiyeköy metrobüs ve metro duraklarına 10 dakika yürüyüş mesafesinde.

İNGİLTERE VİZESİ NASIL ALINIR” için bir yorum

 1. Available biometric enrolment locations nereden alınır?Türkiyeden mi yoksa İngiltere’den mi? Ve hangi kurum veriyor.Orda tıkandık kaldık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir