GAZİANTEP YEME İÇME REHBERİ

2016 yılında Gaziantep Unesco tarafından Gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler” ağına dahil edildi. Kesinlikle şaşırtıcı olmayan ve yerinde bir bir karar. Bizlere düşen Gaziantep yemeklerini mümkün olduğunca çok kişiye duyurmak, tanıtmak ve tattırmak.

Gaziantep yöresinin kendisine özgü 500’ü bulan yemek çeşiti ve çeşitliliği var. Ben 2 kez gittim bu güzel şehre ama her seferinde çok kısa süreli kalabildim. Her gittiğimde farklı bir lezzet denemeye çalıştım. Şöyle bir durum yaşadım; sürekli yemek yemek istiyorum ama kesinlikle doymamak istiyorum. Gaziantep’te yenilecek, sevilecek,tadı damağımızda kalacak çok lezzet var.

Bakalım ben bu lezzet harikası şehirin hangi lezzetlerini tadabildim:

Beyran

Metanet Lokantası

Kahvaltı’da Beyran içmek muhteşem bir Gaziantep geleneği. Bu çorbayla güne başlayıp da günün geri kalanının kötü geçeceğine inanmak imkansız. Enerji ve sağlık doluyorsunuz.

Beyran için de en doğru adres Metanet Lokantası. Sabah 5’te beyran servisine başlıyor lokanta. Ne kadar erken giderseniz o kadar iyi elbette.

Adres: Kozluca Mahallesi, Kozluca Caddesi No: 11 | Eski Bugday Pazari civari, Gaziantep, Türkiye

Katmer

Katmerci Zekeriya Usta

Katmer, tadına doyulmaz bir Antep lezzeti. Kahvaltıda katmer yeyip yanına sıcak süt içmek de muhteşem bir Antep geleneği. Bu kadar özel, tadının damağınızda kalacağı bir lezzeti her zaman bulmak mümkün değil.

Biz ikikişi bir katmer sipariş verdik ve bize yetti. Burada bir parantez açmak istiyorum. Antep’te hem baklavada hem de katmerde kullanılan malzeme çok kaliteli olduğu için bir lokma bile yeseniz lezzet sizi tatmin ediyor. Gazianttep’e gastronomi turizmi için gidecekseniz siz de her lezzetten az az tadın ki diğer lezzetlere yer kalsın 🙂

Adres: Çukur Mh. Körükcü Sok. B Hilmi Geçidi No: 16/C-D, Şahinbey 27000, Türkiye
 
Yöresel Serpme Kahvaltı

Orkide Pastanesi

Gaziantep yöresine özgü kahvaltılık lezzetlerle donatılmış serpme bir kahvaltı tercih edecekseniz doğru yer Orkida Pastanesi. Metanet Lokantası ve Zekeriya Usta gibi otantik bir yer değil burası. Ama güzel ve uzun soluklu bir pazar kahvaltısı için ideal. Ben Antep Yeşil Zeytin Kavurma’ya aşık oldum. Siz neden bu lezzetten mahrum kalasınız 🙂
 
Adres: Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No: 17, Gaziantep 27080, Türkiye
 

Koçak Baklava

Gaziantep’te kötü baklava yeme şansınız  yok. Ama benim için eşitler arasında birimci olan Koçak Baklava. Tek bir dilim baklava ile lezzette çok farklı bir boyuta geçiyorsunuz. Zaten Gaziantep’te baklava yemeden baklava yedim dememek gerek.
 
Adres: Ali Fuat Cebesoy Bulv. S. M. Engin Ozdinc Sok. No:3 Sehitkamil, Gaziantep, Türkiye
 
Küşleme ve Simit Kebabı

Küşlemeci Halil Usta

Gaziantep’e kadar gidip de küşleme yemeden dönmek olmaz. Özetle küşleme, yumuşak ve yağsız bir et. Halil Usta da küşlemeyi tam kıvamında pişirip kebap olarak servis ediyor. Küşlemeyi ayrıca sipariş edebileceğiniz gibi simit kebabı ve kuşbaşı et ile de sipariş edebilirsiz. Küşleme güzel.. Ama küşlemenin yanında gelen Antep usulü nar ekşili kaşık salata efsane.
 
Adres: Mithat pasa Mah.Öcükoğlu Sokak No: 6, Gaziantep, Türkiye
Bayazhan

Bayazhan

Her çeşit Gaziantep yemeğini tarihi bir ortamda tatmak istiyorsanız Bayazhan’a alalım sizi. otantik, keyifli bir yer bu eski han. Biz akşam yemeği için tercih ettik. Hep gruplar için hem de özel yemekler için tercih edilebilir.

Adres: Akyol Mahallesi No 119 /1 Şahinbey, Gaziantep 27010, Türkiye
 

Tahmis Kahvesi

Gaziantep gezinizde biraz soluklanmak ve kısa bir kahve molası vermek için ideal bir yer. Tarihi mekanda zaman içinde yolculuk yapıyorsunuz. Menengiç kahvesi ile ünli burtasu. Kahvenin yanında ikram ettikleri çerez de çok lezzetli.

Adres: Kozluca Mah. Erzak Gecidi Eski Bugday Pazari No:39 | next to Tekke Camii, Gaziantep

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir