GASTROMASA GASTRONOMİ KONFERANSI

Günümüzde yemek ve yemek konusuna bir şekilde değinen her şey yaşamın içinden ve yaşayan bir sanat eserinin figürleri.

Yemek haline gelecek ürünü arayan, seçen, satan; üründen veya ürünlerden meydana gelecek yiyecekleri hazırlayan, pişİren, sunan; ürünün nasıl, nerede ve ne şekilde kullandıldığına dair her şeyi kapsayan ve  nihayetinde bu ürünleri pişirmeye uzanan bir yolculuk gastronomi.

İstanbulda bu yıl üçüncüsü düzenlenen GASTROMASA gastronomi konferansı yerli ve yabancı şefleri bir araya getirerek üçüncü kez  çok güzel ve anlamlı bir etkinliğe imza attı.  Her yıl belirli bir tema üzerinden gerçekleşen buluşmalarda bu yılın teması “ÜRÜN”‘dü. Mavibavul ekibi olarak 1977 yılından beri alanında sektörün lider firmalarından birisi olan KAPP‘ın daveti ile Gastromasa etkinliğine katılma fırsatı bulduk. Bu davet için Bilge Hanım’a özel olarak teşekkürlerimiziburadan da iletmekten mutluluk duyuyoruz.

Dünyanın en iyi 10 Gastronomi konferansından birisi olmayı hedefleyen etkinlik Gastromasa Genel Müdürü Gökmen Sözen’in konuşması ile başladı.

Sadece ülke gastronomisini tanıtmakla kalmayan Gastromasa aynı zamanda Dünya’nın her yerinden gastronomi ile ilgilenip işini şevkle yapan onlarca insanı da bir araya getirdi. Sektörde kat edilen yol,  aynı ürünleri yorumlayarak oluşturulan farklı ürünlerin aslında kültürün ta kendisi olduğu, sürdürülebilir toplumsal kaynaklar için ne yapılması gerektiği konuşuldu.

Dinlediğim konuşmalar içinde beni en çok etkilen elbette yaşam felsefemle de uyum içinde olan tasarımlı pasta sanatının Dünyaca ünlü şefi Gianluca Fusto’nun konuşması oldu. Yılda 40 ülke gezdiğini belirten Fusto keşfetmenin, araştırmanın, seyahate çıkmanın, yeni ve farklı tadlar denemenin ve en önemlisi kendini bulmanın kendin olmanın sektörde de ne kadar önemli olduğundan bahsetti. Katılmamak mümkün değil elbette. Benim en sevdiğim mottolardan birisi olan “Başladığın yere geri dönmek, hiç gitmemekle aynı şey değildir.” sözü tam olarak bu amaca hizmet etmektedir.

Bu yıl Gaziantep’ten sonra Hatay da  Dünya Gastronomi Şehri statüsünü aldı. Her bölgesi ayrı bir gastronomi cenneti olan ülkemiz için Gastromasa gibi Dünya çapında ses getiren etkinlikler düzenleyip bu etkinlikleri desteklemenin önemi inkar edilemez. Kültür ve Turizm Bakanlığı da aynı görüşteolduğunu etkinliğe desteklerini gösterip Bakanlık olarak Türk Mutfağını gastronomiyi tanıtma stratejisi haline gitridiklerini ve Turizm şurasının temel konuları arasına aldıklarını belirtti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir