GARDA GÖLÜ VE SİRMİONE GEZİ REHBERİ

Kuzey İtalya seyahatimizde Verona gezimizi tamamladıktan sonra, Garda Gölü’nü görmek ve Gölün en güzel kasabası Sirmione’ye uğramak istedik.

Garda Gölü ve Sirmione yüzyıllar boyunca İtalyan soylulara ve zenginlere ev sahipliği yapmış. Günümüzde ise hem İtalyan Sosyetesini hem de Hollywood Ünlüleri’nin İtalyadaki tatil tercihlerinden birisi. Biz de sadece dondurma yemeye gittik 🙂

Garda gölü bir günde gezilemeyecek kadar büyük. Gölün çevresine birçok yerleşim yeri ve kasaba var. Bu kesabalar arasında en çok dikkat çeken Garda’nın İncisi lakabıyla Sirmione.

Hotel Sirmione

SİRMİONE’YE NASIL GİDİLİR ?

Garda Gölü; Milano, Verona ve Venedik şehirleri arasında olduğu için hem önemli turistik yerlere yakın hem de ulaşım kolay.

Sirmione Verona’dan yaklaşık 30 km uzaklıkta.  Veronadaysanız Sirmione’ye ulaşım çok kolay.  Verona Porta Nuova istasyonu önünden kalkan  LN026 hatlı otobüsle Sirmione’ye ulaşabilirsiniz. Sirmione bu hat için son durak.

Bununla birlikte eğer başka bir şehirden Sirmioneye gidecekseniz Desenzano del Garda-Sirmione istasyonunda inip birazcık yürümeniz veya merkeze giden otobüslerden birsi olan LN026 hatlı otobüsü kullanmanız gerekecek. LN026 hatlı otobüsün hat bilgisi bu adreste mevcut.

  • Venedik Sirmione arası 1 saat 30 dakika,
  • Milano Sirmione arası 1 saat.

Güncel tren seferlerine ve ücretlerine bu adresten bakabilirsiniz.

SİRMİONE’DE NEREDE KONAKLANILIR?

Alplerin eteklerinde olan Garda Gölü aynı ve Sirmione aynı zamanda bir kaplıca merkezi. Sİrmione’de çok sayıda termal otel mevcut. Bununla birlikte yine standart 3 otel önerisinde bulunacağım.

  1. Bütçe yapıyorsanız; Hotel Chiara . İki kişilik ücret kahvaltı dahil 80 Euro civarı.
  2. Geziyorum ama rahatıma da önem veriyorum diyorsanız; Hotel Clodia. Otel  plaja 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde. İki kişilik ücret kahvaltı hariç 110 Euro civarı.
  3. Gittiğime değsin diyorsanız; Hotel Saviola Lake‘i tavsiye edeceğim. Otel hem Sirmione’nin merkezinde hem de plaja 200 metre mesafede. Havaalanı servisi olan bu otel romantik bir tatil için mükemmel. Otelin iki kişi için gecelik konaklama ücreti kahvaltı dahil 170 Euro civarı.

SİRMİONE VE MEŞHUR DONDURMACILARI

Her ne kadar İtalya zaten dondurmasıyla ünlü bir ülke olsa da Sirmione de kendine özgü dondurma porsiyonlarıyla ünlü. Bu küçük kasabada yer alan dondurmacılar size çok makul ücretlere devasa boyutlarda dondurma servis ediyor. Abartmıyorum arkadaşlar.  Bir porsiyon dondurma yarım kilo olamaz, olmamalı 🙂

Mustafa ve ben farklı dondurmacılardan dondurma aldık. Ama favorimiz Master Del Gelato Artigianale oldu.

SİRMİONE’DE NE YENİR?

Yemek konusunda ise bir göl kasabası olan Sirmione’de deniz mahsüllü bir menü tercih edilebilir. Yine benim tercihim ve önerim Al Pescatore. Oldukça geniş bir  menüsü ve çok lezzetli deniz mahsülleri var.

NERELER GEZİLİR ?

Sirmioe bir göl kasabası olmasının yanında günümüze kadar ulaşan kalesiyle masalsı bir kasaba aynı zamanda. Sirmione’nin ve Garda Gölü’nün en tarihi yapısı Sirmione Kalesi orjinal ismi ile Rocca Scaligera di Sirmione. 13. Yüzyılda yapımına başlanan bu kale Sirmione’ye bir ortaçağ kasabası havası veriyor. Telaştan uzak sakin bir yer Sirmione. Sokaklarını gezip, bir kafede sakince kahve yudumlayıp Alplerin temiz havasını içinize çekebilirsiniz.

Sezonda gidecekseniz eğer hazırlıklı gidip mayonuzu da götürmenizi tavsiye edeceğim. Göl tertemiz ve plaj turizine uygun.

Bununla birlikte İtalya’nın en büyük gölü olan Garda kenarına kurulan tek kasaba elbette Sirmione değil.  Marcesina ve Riva del Garda bunlardan ikisi. Haritadan da görüleceği gibi liste uzun. Ama bu kasabalar arası feribot seferleri mevcut. Bu adresten feribotlarla ilgili daha geniş bilgi sahibi olablirsiniz.

GARDALAND GEZİ REHBERİ

Bir de Gardaland’tan bahsetmek istiyorum. Özellikle çocuklarınızla seyahat ediyorsanız Gardaland’ı çok seveceksiniz. Gardaland İtalya’nın en büyük ve en donanımlı eğlence parkı.

Park Castelnuovo del Garda’da yer alıyor. Bu kasabadan müşteri servisleri ile ulaşabilirsiniz. Park’a  Verona’dan ve çevre kasabalardan otobüs ile ulaşmak da mümkün. Bununla birlikte yine yakın kasabalardan ücretsiz müşteri servisleri mevcut. Gideceğiniz konuma göre araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Giriş ücreti Haziran 2018 için 32 Euro. Bu bilet ile parktaki oyuncaklardan bir gün boyu sınırsız yararlanabiliyorsunuz. Bir de parkda akvaryum var. Gardaland’a gitmişken akvaryumu da görüyüm diyorsanız ücreti 43 Euro.

Daha ayrıntılı bilgiyi adresteki siteden bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir