FRANSA VİZESİ NASIL ALINIR

Kimin hayalinde en sevdiği kişiyle romantik bir Paris gezisi yoktur ki? Eyfel Kulesini görmek, Mona Lisa önünde fotoğraf çektirmek, muhteşem sokaklarında zamanı unutmak.. Paris gerçekten her zaman iyi bir fikir. Ama Paris’i görmek için önümüzde aşmamız gereken bir vize engeli var. Eğer yeşil pasaportumuz yoksa vize almamız gerekiyor.

Aslında bilinenin aksine Fransa vize vermek konusunda çok sıkıntılı bir ülke değil. Eksiksiz bir evrak dosyası ile en az 3 aylık vize almanız mümkün. Sadece bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

FRANSA VİZESİ NEREDEN ALINIR?

Fransa’ya yapılacak kısa süreli (180 gün içinde 90 günden az) seyahatler için Fransa Konsolosluğu doğrudan başvuruları kabul etmiyor. Yani bir haftalık turistlik bir gezi planlıyorsanız başvurunuzu doğrudan Konsolosluğa yapamıyorsunuz. Onun yarine Fransa Başkonsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla vize başvurusu yapılabiliyor. İstanbul için aracı kurum VFS Global. 

 1. Öncelikle bu adreste  “Effectuez votre demande de visa” sekmesine tıklayarak bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor.
 2. Devamında başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerek. Vfs Global başvuru formunun Türkçe çevirisini sunuyor. Türkçe’ye çevrilmiş formu indirmek için bu linke tıklayınız.
 3. Vize formunuzu son defa kontrol edip, hata varsa düzelttikten sonra bilgisayarınıza kaydedip, çıktısını alabilirsiniz.
 4. Ekranınızda başvuru için sunmanız gereken evrak listesini ve başvuru için ödemeniz gereken tutarı göreceksiniz.
 5. Sonrasında randevu almak için sizi Vfs’in web sayfasına yönlendirecek linki göreceksiniz.

VFS randevu ekranı karşınıza çıktıktan sonra;

 1. Öncelikle kişisel bilgilerinizi (Adınız, Soyadınız, E-Mail adresiniz, Telefon numaranız) girerek bir kayıt oluşturun.
 2. Şifreniz en az 8, en fazla 15 karakterden oluşmalıdır en az bir büyük harf, bir rakam, bir küçük harf ve özel karakter ( $, @, #, ! , % , * , ?, &) içermelidir.
 3. Şifrenizi belirledikten sonra önünüze çıkan ekranda << Prendre rendez-vous > >sekmesine tıklayın.
 4. Herhangi bir sorun yaşarsanız << ? >> işaretine tıklayın.
 5. Bu işlemlerden sonra karşınıza çıkan randevu onay belgesinin çıktısını alabilirsiniz.

Vfs Başvuru Merkezinde

 • Randevu onay mektubunuzu yanınızda bulundurun.
 • France-Visas sayfasında yer alan evrak listesine göre başvuru dosyanızı oluşturun.
 • Başvuru dosyanızda France-Visas sayfasında online olarak doldurduğunuz formun çıktısının yer alması zorunludur. Aksi takdirde başvurunuz kabul edilmeyecektir.

FRANSA VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR ?

Aşağıda gerekli evrakları tek tek yazacağım ve bu evrakları hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirteceğim.

Pasaport :

 • Seyahat bitiş tarihinizden itibaren en az 90 gün geçerli bir  pasaport ile başvurmanız gerekiyor. Eğer bu yazıyı okurken henüz pasaport başvurusu yapmadıysanız tavsiyem bir veya iki yıllık değil de daha uzun süreli pasaport başvurusu yapmanız. Verilecek vize süresini önemli ölçüde etkiliyor.
 • Pasaportun ve eski pasaportların kişisel bilgilerin ve diğer bütün vize ve damgaların bulunduğu sayfaların fotokopisi

Kimlik Fotokopisi

Başvuru Formu:

Tüm sayfaların başvurucu tarafından doldurulmalı, 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanıp tarih atılmış olmalı. Bu adreste örneği mevcut.

Biyometrik Fotoğraf:

Arkası çık renk fonlu , 35 x 40 mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf. Son 6 ay içinde çekinilmiş olmalı.

Seyahat Sağlık Sigortası:

Tüm seyahat süresini kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı bir sigorta olması gerekiyor. Bence sigorta şirketine her şeyi kapsayan bir sigorta istediğinizi söyleyin, riske girmeyin. Çok fazla ücret farkı olmayacaktır. İngilizcesini de talep edin.

Konaklama Bilgileri:

 • Fransa başvuru sırasında otel rezervasyonu sunmayı zorunlu tutmuyor. Ama ben her ihtimale karşı booking.com üzerinden yaptığım rezervasyon bilgilerini sundum.

Ulaşım Bilgileri:

Uçak, tren ve araç kiralanacaksa bunlara ilişkin evrakların  gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını içerir olması gerekmektedir.

Başka Avrupa ülkelerine geçilecekse başvuru sahibinden güzergah ve kullanılması öngörülen ulaşım araçlarını açıklaması bekleniyor.

Yine uçak rezervasyonunun süresinin geçmediğine dikkat edilmeli.

Maddi Gelir Evrakları:   Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son üç aylık ve tercihen maaş yatış işlemlerini gösteren hesap dökümünün aslı ve okunaklı fotokopisi.   Hesaba ne kadar yatıralım gibi sorular alıyorum. Bu siteden hesabınızda ortalama ne kadar olması gerektiğine bakabilirsiniz. Benim bu konuda tavsiyem bir hafta için en az 5000 TL göstermeniz.   Bununla birlikte hesapta para göstermek için ödünç para alacaksınız aldığınız paranın tamamını aynı gün hesaba koymamanızı, parça parça koymanızı tavsiye ederim. Dökümün alınacağı gün hesaba yüklü miktarda para girişi şüpheli karşılanıyor. Bu nedenle başvurunuz reddedilebilir. Yatırdığınız paranın dökümün alınacağı tarihten önce en az bir hafta hesabınızda kalması ve hesapla başka işlemler yapmanız da (market alışverişi gibi) yararınıza olacaktır.

  Vukuatlı Nufüs Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi  

Her ne kadar VFS’nin sitesinde bu evraklar yer almasa da benden ayrıca talep ettiler. Bu nedenle en yakın nüfus müdürlüğünden Fransa Konsolosluğuna sunulmak üzere verilmiş bu evrakları da alıp başvurunuza eklemenizde fayda var.

Buraya kadar yazdığım belgeler her başvurucu için standart belgeler. Aşağıda kısa kısa özel sektör çalışanı ve öğrenci başvurusu için gerekli belgeleri yazacağım.  

BAŞVURUCU ÖĞRENCİ İSE

 • Öğrenci Belgesi
 • Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış son 3 ayın işlemlerini gösterenhesap dökümü aslı ve okunaklı fotokopisi.
 • Kendisine sponsor olan kişiyle aralarındaki bağı gösteren nüfus kayıt örneği, kendisini destekleyen kişinin  maddi yükümlülüğü üstlendiğini beyan eder mektubu ve imza beyanı ve ek olarak masraflarınızı karşılayacak  şahsen vize başvurusunda bulunmasa bile meslek grubuna göre kendi çalışma ve gelir evraklarını eksiksiz ibraz etmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği istemelerinden de anlaşılacağı gibi sadece kayıtta çıkan akrabalarınız size sponsor olabilir. Anne, baba ve kardeşler. Eğer tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinde çıkmayan bir akrabanız size sponsor olacaksa bu kabul edilmeyecektir.

BAŞVURUCU ÇALIŞAN İSE

 • Çalışan izin belgesi : İşverene ait şirketin antetli kağıdı üzerinde çalışanın görevini, işe giriş tarihini, maaşını ve talep ettiği izin süresini belirten Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanmış kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalanmış yazı. (Bu yazının Türkçe ve İngilizce hali bende mevcut. Yazıya ulaşamayan arkadaşlar mail atarsa en kısa sürede gönderirim.)
 • İmza Sirküleri: Muhasebecinizden talep edin.
 • Faaliyet Belgesi :Şirkete ait  faaliyet belgesi. İnternet’ten alınan faaliyet belgesi kabul edilmiyor. Islak imzalı olması gerekli. Bununla birlikte eğer bağlı çalışan bir avukatsanız hem sizin hem de bağlı çalıştığınız avukatın faaliyet belgesi isteniyor.
 •  Ticaret Sicil Gazetesi :Muhasebecinizden talep edin.
 • Vergi Levhası Fotokopisi : Muhasebecinizden talep edin.
 • 3 Aylık Maaş bordrosu: İşvereninize kaşeletip imzalatmanız gerek.
 • Çalışma Evrakları :İşe giriş bildirgesi ve tüm hizmet geçmişini gösterir barkodlu hizmet dökümü sunulması gerek. E-devletten barkodlu olarak indirip işvereninize kaşeletip imzalatmanız gerek.
 • Herhangi bir sosyal kuruma bağlı çalışmayanlar için noter onaylı iş sözleşmesi

VİZE ALIM SÜRECİ:

Tüm evraklarınızı eksiksiz tamamladıktan sonra VFS’den seyahat tarihinizden en az 1 ay önce randevu alıyorsunuz. Başvuruyu şahsen yapmanız gerek, evrakların posta yoluyla gönderilmesi kabul edilmiyor.

Ama parmak izi vermesine gerek bulunmayan başvuru sahibi iseniz yani pasaportunuzda son 5 yıl içinde  herhangi bir Schengen ülkesi, İngiltere yada Amerika’dan alınmış olan bir vizeniz varsa yetkilendirdiğiniz birisine yaptırabilirsiniz. Aksi belirtilmediği müddetçe, istenen evrakın aslı ile birlikte bir fotokopisi istiyorlar ama fotokopisini talep etmiyorlar. Benim tavsiyem fotokopilerini de hazırlayıp bavulunuza koymanız. Ne olur ne olmaz.    Hazırladığınız belgeler üç aydan eski olmamalıdır.   İstenen tüm belgeler kaşe ve imza kısımları da dahil olmak üzere okunaklı olmalı, kaşe ve imzalar üst üste gelmemeli.   Eksik bir evrakınız varsa bunun nedenini anlatan bir dilekçe yazın mutlaka.   Banka dökümünü son gün alın, güncel değil diyerek tekrar isteyebilirler.

 Başvuru ücretini yatırdıktan sonra evrakları  teslim ediyorsunuz. Eğer eksik bir evrak yoksa en geç bir hafta içinde vizeniz elinizde olur 🙂

FRANSA VİZESİ NASIL ALINIR” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir