FLORANSA GEZİ REHBERİ

İtalya’nın açık hava müzesi, Rönesans’ın başkenti, Medici Ailesi’nin yuvası Floransa…

Floransa, devasa bir açık hava müzesidir. Gerçeten elinizi sallasanız sanat ederine çarpar. Hatta asfaltın üzeirne dahi çalışma yapan sanatçıları görürsünüz. Esnetik ve tarihin en güzel şekilde bir araya geldiği bu şehir sizi büyüleyecek.

FLORANSAYA NASIL ULAŞIRIM?

Floransa’ya hava yolu ile ulaşacaksanız uçağınız  Peretola/Amerigo Vespucci Havaalanı’na iniş yapacaktır. Peretola Havaalanı Floransa şehir merkezine 5 km mesafede bulunuyor. Buradan şehir merkezine ulaşmak için FLY BY BUS‘ı kullanmanızı tavsiye ederim. Havaalanı çıkışında yer alan taksiye binerek Floransa tren istasyonu olan Santa Maria Novella’ya yarım saat içinde ulaşabilirsiniz.

Açıkçası ben hiç doğrudan Floransa’ya uçan birisyle karşılaşmadım. Muhtemelen siz de bizim gibi kara yoluyla ulaşacaksınız şehre. Başka bir İtalya şehrinden Floransa’ya geçecekseniz yaklaşık yolculuk süreniz şu şekilde:

  1. Floransa Venedik arası 2 Saat
  2. Floransa Pisa arası 1 Saat
  3. Floransa Roma arası 1 Saat 30 Dakika
  4. Floransa Milano arası 1 Saat 45 Dakika

Güncel tren seferlerine bu adresten ulaşabilirsiniz.

FLORANSA ŞEHİRİÇİ ULAŞIM NASILDIR?

Floransa’da gezilecek her yer birbirine yakın mesafede yer alır. Bu nedenler tabana kuvvet 🙂 Ama kaldığınız otel merkeze uzaksa otobüs veya tramvay kullanabilirsiniz

Otobüs kullanımında tek yön bilet ücreti gişelerden veya büfelerden alırsanız 1,20 Euro; otobüsten alırsanız 2 Euro’dur. Bu biletin okutma anından itibaren 60 dakika geçerliliği bulunur.

Tramvay ise Santa Maria Novella istasyonunden şehir merkezine  gider. Şehir merkezi için Scandicci durağında inmeniz gerekiyor. Yolculuğunuz yaklaşık yarım saat sürecektir. Bileti büfelerden alabilirsiniz. Tek yön ücreti 20 Euro.

FLORANSADA NEREDE KONAKLANIR?

Floranda çok büyük bir şehir olmadığı için konaklama seçenekleri de genel olarak şehir merkezinde bulunuyor. Bu nedenle şeçeceğiniz herhangi bir otel ile yürüyerek turistik noktalara ulaşabilirsiniz.

  1. Bütçe yapıyorsanız; Hotel Ferretti‘yi tavsiye edeceğim. Floransa şehir merkezinde yer alan otel Santa Maria Novelle Meydanı’na 100 metre mesafede. Tek yıldızlı olan bu otelinin 2 kişi için gecelik ücreti 60 Euro civarı.
  2. Geziyorum ama rahatıma da önem veriyorum diyorsanız; Hotel Cantoria. Otel Santa Maria Novella Tren İstasyonu’na yaklaşık 500 metre mesafede, Santa Maria del Fiore Katedrali’ne ise yürüyerek 10 uzaklıkta. İki kişilik ücret kahvaltı dahil 100 Euro civarı.
  3. Bütçe yapmıyorsanız; Otel Atlantic Palace’i tavsiye edeceğim. Otel Santa Maris tren İstasyonu’nun yanında yer alıyor. Dört yıldızlı tarihi bir otel, 1300’lü yıllarda yapılmış . Otelin iki kişi için gecelik konaklama ücreti kahvaltı dahil 150 Euro civarı. 

FLORANSADA HOSTEL TAVSİYESİ

Floransa’da hostelde kalmak isteyen gezginler için ise Hostel Archi Ross‘yi tavsiye edeceğim. Floransa merkezinde yer alan hostel Duomo Meydanı’na ve tren istasyonuna çok yakın. Temizlik, kalite ve güvenilirlik açısından mükemmel.

FLORANSADA NE YENİR?

Ben Floransa’da yediğim lazanyayı çok beğenmiştim. Lasagne Al Forno. Bunun dışında Floransa’da çok lezzetli trüf mantarlı fettucini yapıyorlar. Bu iki ana yemekle birlikte çok lezzetli başlangıç yemekleri  ve tiramisu için Trattoria Za Za‘yı öneriyorum. Tavsiyemdir, Floransa’ya kadar gitmişken uğrayın:)

Floransa’da bir de sandeviç dükkanı tavsiye edeceğim.I due  Fratellini. 1875 yılından beri sandeviç yapan bu küçük dükkan çok lezzetli seçenekler sunuyor. Eğer yolunuz düşerse kuyruk sizi korkutmasın. 4, 5 Euro’ya hem tok hem mutlu olabilirsiniz.

FLORANSADA NE KADAR SÜRE KALINIR?

Bir açık hava müzesi olan Floransa’ya 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim.

FLORANSADA NERELER GEZİLİR?

Floransa’da gezilecek yerlerin önemli bir kısmı Duomo ve Signoria Meydanlarıı etrafında bulunur. Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Giotto’nun Çan Kulesi, Floransa Katedrali, Boboli Bahçeleri, Uffizi Galerisi, Akademi Galerisi, Ponte Vecchio, Vecchio Sarayı, Pitti Sarayı, San Lorenzo Bazilikası, Santa Maria Novella Bazilikası ve Santa Croce Bazilikası gezilecek yerlerin başında gelir.

Piazza Del Duomo – Floransa Katedrali – Aziz Giovanni Vaftizhanesi

PİAZZA DEL DUOMO

Floransa’nın dini merkezidir. Avrupa’nın dördüncü büyük katedralidir. Duomo Katedrali, Aziz Giovanni’nin Vaftizhanesi bu meydanda yer alır.

FLORANSA KATEDRALİ

1296 ve 1426 yılları arasında inşa edilen kadetral İtalyan Gotik Mimarısinin önemli  bir örneğidir. Özellikle pembe kubbesiyle Floransa’nın simgelerindendir.

AZİZ GİOVANNİ VAFTİZHANESİ

Küçük Bazilika olarak da bilinen dini yapı Floransa Katedrali’nin karşısında bulunur. Milattan sonra 9. Yüzyılda bazilika olarak tasarlanan sekizgen yapı 1200’lü yılların başında vaftizhane olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ponte Vecchio

PONTE VECCHİO

Bilinen adıyla Kasaplar Köprüsü… İkinci Dünya Savaşında Naziler şehri terk ederken Hitleri’in emri üzerine yıkmadıkları tek köprüdür. Köprü’nün üzerinde başlangıçta kasap dükkanları olsa da günümüzde son derece turistik olan bu köprü üzerinde dünyaca ünlü mücevher ve saat markalarının dükkanları bulunuyor.

Signoria Meydanı

SİGNORİA MEYDANI

Piazza Del Duomo kadar ünlü olan bu meydan heykellerle süslüdür. Neptün Havuzu, Davut Heykelinin repkilası ve Loggia Dei Lanzi bu meydanda bulunur.

Loggia Dei Lanzi

LOGGİA DEİ LANZİ

Geç Gotik dönem ve Rönesans Mimarisi’nin önemli eserlerinin bir arada bulunduğu sütunlu yapıdır. Sadece üstü kapalı olan heykel müzesinde  PERSEUS, SABİN KADINLARIN KAÇIŞI ve HERKÜL VE KENTAURO sergilenir. bulunduğu alanda yemek yemek yasaktır. Nedeni ise kuşların yemek kırıntıları için alana girip sanat eserlerine zarar vermesiymiş.

Davut Heykeli’nin Replikası

DAVUT HEYKELİ

Michelangelo’nun 1501 yılında yapımına başlayarak 3 yılda tamamladığı ünlü heykelin replikası Singoria Meydanında sergilenirken aslı Galeria Dell’Academia’da sergileniyor.

Bu heykeli bu kadar önemli yapan ise Da Vinci’de dahil dönemin birçok sanatçının heykelin yapıldığı mermer bloğunu çalışmaya elverişli görmemelerine rağmen Michelangelo’nun bu denli kusursuz bir eser ortaya çıkarmasıymış.

Pitti Sarayı

PİTTİ SARAYI

Bir Rönesans Sarayı olan Pirri Arno Nehri’nin çevresine inşa edilmiştir.Pitti ve Medici Ailelerine ev sahipliği yapan saray sanat eserleri açısından oldukça zengindir. Pazartesi günü ziyarete kapalı olan saraya giriş ücreti 20 Euro.

Uffizi

UFFİZİ

Medici ailesi tarafından saray olarak yaptırılan yapı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Medici ailesinin sanat koleksiyonun sergilendiği yapı aynı zamanda dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir.
 

FLORANSA GEZİ REHBERİ” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir