EASTBOURNE GEZİ REHBERİ

Küçük ve şirin bir İngiliz sahil kasabası olan Eastbourne ile olan maceramız dil okulu ararken başladı. Hem dil eğitimi için en doğru yeri seçmek hem de adli tatili verimli şekilde değerlendirmek istiyordum. Bu nedenle kalabalık ve kaostan uzak kalmak istedim; Londra ve diğer büyük şehirleri eledim. Ancak; hafta sonu Londraya da tek bir vesayetle hızlıca ulaşmak da önceliğimdi. Bu nedenle uzun araştırmalar sonucu hayatımın belki de en güzel 4 haftasını geçirdiğim Eastbourne’de karar kıldım.

Dil okulu için Eastbourne’yi seçmenin diğer avantajı ise büyük şehirlere göre çok daha ekonomik olması. Özellikle bütçe yapıyorsanız bu tarz sahil kasabalarını değerlendirmenizi tavsiye ederim. Dezavantajını sorarsanız da sosyalleşmek için seçeneğinizin az olması. İlk iki hafta oldukça eğlenceli geçse de ikinci haftadan sonra her şey rutine biniyor ve sıkılmaya başlıyorsunuz.

Eastbouurne’de Ulaşım

İngiltere’nin güneyinde yer alan bir sahil kasabası Eastbourne. Tren garı şehrin merkezinde. Her ne kadar sosyallerşmek için az seçeneğiniz olsa da şehirde bulunan tren hattıyla 40 dakikada Londra’ya ulaşmak mümkün. Londra için tren bileti otalama 10 pount. Küçk bir ipucu; tren bileti alırken gidiş dönüşü tek bilet olarak alırsanız dönüş biletiniz bedavaya geliyor.

Yine Brigton’a trenle 20 dakika mesade. Trenle değilde gezerek otobüsle gitmek isterseniz 1 saate yakın sürüyor yol. Brigton yolu oldukça keyifli. Bir seferde olsun otobüs kullanmanızı tavsiye ederim.

Şehir küçük olduğu için her yere yürüyerek ulaşmak mümkün. Ancak dış kısımlarda konaklayacaksanız oldukça aktif bir otobüs ağı var.

Eastbourne’de Gezilecek Yerler

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen dil okulu için bu sevimli kasabayı seçmeyi düşünüyorsunuz veya yakın bir şehirde bulunup bir gününüzü burada değerlendirme planınız var. Gelelim Eastbourne’nin vadettiklerine;

Easbourne Pier

Eastbourne denildiğinde gözünüzde canlanacak ilk şey şüphesiz upuzun sahili ve Victoria döneminin izlerini taşıyan iskelesi. 1870 yılında açılışı yapılan iskele üzerinde fast food dükkanları, hediyelik eşya almak için dükkanlar ve 5 çayı hizmeti veren bir lokantası ile ziyaret edilecek ilk lokasyon.

Towner Eastbourne

Bir sanat galerisi olan Towner Eastbourne özellike modern sanata ve resme merakı olanlar için oldukça güzel bir adres. Girişin ücretsiz olduğu sanat galerisinde bir adet de kafeterya bulunuyor.

Beachy Head

Eastbourne şehir merkezinden yürüyerek yaklaşık 1 saat mesafede olan beachy head deniz seviyesinden 571 ft yükseklikte olan bir uçurum. Araç ile ulaşım yok, çok güzel bir trekking lokasyonu aslında. Güzel bir havada gitmenizi ve manzaranın tadın çıkartmanızı tavsiye ederim.

Seven Sisters ve Cuckmere Haven

Seven Sisters, South Downs Milli Parkı yakınında Manş Denizi kıyısı boyunca uzanan, beyaz kireç taşından oluşmuş 7 kayalık.

Cuckmere Haven ise içinden Cuckmere nehrinin geçtiği ve Seven Sisters’a ulaşmak için içinden geçtiğimiz bir park. Yine doğa yürüyüşü için çok güzel bir adres olan alanda Cuckmere nehrinde kano deneyimi de yaşayabilirsiniz.

Eastbourne’den otobüsle yaklaşık 20 dakika uzaklıkta olan parka giriş ücretsiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir