DUBAİ GEZİ REHBERİ

Bir tesadüfler silsilesi sonucunda kendimi Dubai’ye uçak bileti alırken buldum. Aslında Dubai’ye giderken bu şehri bu kadar seveceğimden bihaberdim. Çok sevdim, çok beğendim ve çok etkilendim. Daha dönmeden ikinci kez Dubai’ye gitmenin planların yapmaya başladım 🙂

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık şehri ve Dubai Emirliği’nin de başkenti. Her ne kadar bir Arap şehri olarak bilinse de turizme yaptığı yatırımların doğal bir sonucu olarak her ülkeden ve milleten insanla karşılaşmak mümkün. Zaten metroda, turistlik yerlerde ve alışveriş merkezlerinde daha ziyade turistleri görüyorsunuz. Sayısı pek de fazla olmayan Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarını halkın içinde görme olasılığınız oldukça düşük.

Doya doya Dubai’yi gezmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim; Dubai size farklı bir deneyim vaad ediyor. Burada kaldığınız süre boyunca gerçekleştirdiğiniz her bir aktiviteden oldukça keyif alıyorsunuz.

DUBAİ’YE NASIL ULAŞIRIM

Dubai’ye İstanbul, Ankara ve İzmir’den her gün THY ve Pegasus ile yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. Ancak Dubai’de üç tane havalimanı var. Şehre kolaylıkla ulaşmak ve şehir merkezine sorunsuz ulaşmak için Dubai Uluslararası Havalimanı’na (DXB) bilet almanızı tavsiye ederim.

Havalimanından kalacağınız yere ulaşım için de metro veya UBER tercih edebilirsiniz. Metro’ya binerek şehrin en merkezi noktalarına ulaşmak mümkün. Metro seferleri 05:30-00:00 saatleri arasında. Uber ise oldukça yaygın ve kullanılıyor.

DUBAİ’DE ŞEHİRİÇİ ULAŞIM NASIL?

Dubai’de şehir içi ulaşım konusunda 3 adet alternetifiniz var; metro, uber, taksi. Metro ağı oldukça gelişmiş ve neredeyse tüm turistlik noktalara metroyla ulaşım mümkün. Eğer metro kullanacaksanız günlük veya 3 günlük sınırsız ulaşım kartı seçenekleri mevcut. Bunun yanında bizim İstanbulda kullandığımız İstanbul Kart gibi bakiye yükleyip kullandığınız Nol Kart denilen seçenek de mevcut. Ben kaldığım süreyi ve otelimin konumunu birlikte değerlendirerek Gümüş Nol Kartı tercih ettim. Bununla birlikte Dubai’de metro kullancaksınız GOLD KABİN dedikleri kabinler olduğunu, bu kabinleri ekstra ücret ödeyip kullanabileceğinizi ve gold kart almadan bu kabinlere binerseniz size ceza yazabileceklerini unutmayın.

Dubai’de şehir içi ulaşımında diğer seçenek ise UBER. Uber hem oldukça yaygın kullanılıyor hem de kısa mesafe diye sizi almamazlık yapamıyor. Maalesef Dubai’de de taksiciler gideceğinşz yeri beğenmezse sizi aracına kabul etmiyor. 🙂

Ben Dubai’de bulunduğum süre boyunca hem UBER hem de metro kullandım. Gece 00:00’dan sonra metro olmadığı için UBER en mantıklı seçenek.

Şu kısmı da eklemem gerekiyor ki; Dubai’yi yürüyerek gezmek bir ulaşım veya gezme seçeneği değil. Dubai yürünerek keşfedilecek bir sehir değil.

DUBAİ’DE NEREDE KONAKLANIR ?

Dubai’de konaklamak için birçok alternatif bulmak mümkün. Bu alternatifler arasından seçim yaparken Dubai’ye deniz tatili için mi yoksa alışveriş ve diğer kültürel aktiviteler için mi gittiniz çok önemli. Eğer deniz tatili için gidecekseniz Marina tarafını tercih etmelisiz. Ancak; kültürel gezi, iş gezi veya başka bir nedenle geldiyseniz metroya yakın, ticaret merkezi çevresinde bir oteli tercih etmenizi tavsiye ederim.

Ben konaklama için Rose Rayhaan By Dubai‘yi tercih ettim. Oldukça memnun kaldım. Metro istasyonu 100 metre mesafedeydi. Bruj Khalife ve Future Museum bir durak mesafedeydi. 5 gece için oda/kahvaltı 375 Euro ödedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir