CINQUE TERRE GEZİ REHBERİ

İtalya’yı ziyaret etmeyi planlıyor musun? Eğer öyleyse, bu ülkeye yapılacak bir gezinin Cinque Terre’de durmaksızın tamamlanmayacağını bilmelisiniz. En iyi yanı, Cinque Terre’nin ailenizle seyahat edip etmediğinize ya da yalnız başına gidip gitmemenize bakılmaksızın eğleneceğinizden emin olduğunuz mükemmel bir yer olmasıdır.

İtalya kıyıları denildiğinde herkesin gözünde rengarenk boyanmış evlerle süslü sahil kasabaları canlanır. Yeşil panjurlu kayaların üzerine inşa edilip masmavi denizi kucaklayan sevimli evler  bölgesidir Cinque Terre. Misafirlerine, İtalya’nın batı kıyısında muhteşem bir atmosferin tadını çıkarma fırsatı sunar.

İtalya’da birçok köy gerek konumu gerekse doğal güzellikleriyle nedeniyle Dünyaca ünlüdür. Bu muhteşem köylerin en ünlülerinden bir kısmı Cinque Terre denilen Türkçesi beş köy olan bölgede bulunur. Eşsiz doğası, tertemiz havası ve şirin evleriyle İtalyanın kuzeyinde bulunan Cinque Terre bölgesi görmeye değer. Cinque Terre; Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore köylerinden oluşur. Kuzey İtalya’ya yolunuz düşerse kendinize bir iyilik yapın ve bu bölgeyi ziyaret edin 🙂

Vernazza’a Giden Yoldan Montresso Manzarası

Neden Cinque Terre’yi Ziyaret Etmelisiniz?  

    •    Denizi seviyor musun? Öyleyse, eşsiz sahil şeridi ve masmavi suları nedeniyle Cinque Terre sizin için mükemmel bir yer.
    • Aynı zamanda muhteşem manzaralara sahip eşsiz bir yer.
    • Çok güzel yürüyüş parkurları bulacaksınız.
    • Fotoğraf çekmek için ideal bir yer.
    • Yemek ve şarap mükemmel!

CİNQUE TERRE’YE NASIL ULAŞIRIM ?

Öncelikle bu beş köye araçla ulaşım çok sıkıntılı. Elbette araç kullanırken muhteşem bir manzara size eşlik edecek ancak yollar çok virajlı. Bir de raç için park sorunu var ki tatili size zehir etmeye değer. Araç park ücretleri çok yüksek. Bu nedenle benim tavsiyem ya bizim gibi tren ile gideceksiniz ya da denizyolu ile. Denizyolu ile ulaşım biraz daha maliyetli. Bizim tavsiyemiz trenle Monterosso’ya ulaşıp Vernazza Monterosso arası doğa harikası yolu yürüyüp yine trenle devam etmeniz yönünde olacak.

Cinque Terre tren ile ;

  • Cenova’dan 1 saat 30 dakika,
  • Pisa’dan 1 saat 15 dakika,
  • Milano’dan 2 saat 30 dakika,
  • Floransa’dan 3 saat,
  • Roma’dan 4 saat mesafede.

Yine de deniz yolu ile ulaşacağım diyorsanız ücretler tercih edeceğiniz tura göre 20 eurodan başlıyor. Tur başlangıç saatlerine adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Biz Cenova’da konakladığımız için “Genova Piazza Principe” istasyonundan “La Spezia” trenine bindik. . La Spezia ve Levanto şehirleri arasında sefer yapan trenler Cinque Terre köylerinden geçiyor. Her saat tren bulmak mümkün. Sefer ücretleri 10 Euro ile 15 Euro arası değişiyor. Tren seferlerine bu adresten  bakabilirsiniz.

CİNQUE TERRE CARD

Cinque Terre Bölgesi içinde ulaşımı sağlamak için iki çeşit kart bulunuyor.

İlki “cinque terre trekking kart“. Köyler arasında yürüyüş yolları, patikalar var. Aşağıda bahsedeceğim Monterosso Vernazza arası yürüyüş yolu gibi. Maalesef bu yürüyüş yolları ücreli. Cinque Terre Trekking Kart bu amaca hizmet ediyor. Bu kart ile yürüyüş yollarına giriş sağlıyorsunuz, ücretsiz wi-fi’den yararlanıyorsunuz. Günlük veya 2 günlük olarak satılıyor. Biz 1 günlük kartı 7,5 Euro’ya  almıştık.

İkinci kart ise Levanto–Cinque Terre–La Spezia arasındaki tren hatta biniş hakkı veriyor ve ayrıca açık olan köy yollarında da yürüyebileceğiniz. Cinque Terre Card Train(Treno) bileti günlük veya 2 günlük olarak satılıyor.

Her iki cinque terre kartı da Levanto, La Spesia veya köylerin birinde bulunan gişelerden veya turizm ofislerinden edinebilirsiniz. Bununla birlikte sadece trekking card alacaksınız ve gişelerden almayı unuttuysanız endişelenmeyin çünkü parkur girişlerinde bulunan kulübelerde satılıyor.

Trekking Kart ücreti sabit ancak tren kartının ücreti aylara göre değişiklik gösteriyor. Güncel ücretleri bu adresten bakabilirsiniz.

Cinue Terre Bölgesi’nin Haritası

NE KADAR SÜRE KALINIR ?

Öncelikle en fazla iki gün ayırmanızı tavsiye edeceğim. Muhteşem doğan güzelliğe sahip olan köyler maalesef sosyalleşmek açısından başka imkan barındırmıyor. Eğer trekking ile köyleri keşfetmeyecekseniz ve Monterossoda denize girmeyecekseniz bir gün ayırmanız ideal. Sabah erken başlayan turunuzu akşam geç saatte sonlandırabilirsiniz.

Ama yürümek istiyorum, her köye de uğrayacağım derseniz iki gün ayırabilirsiniz.

NE YENİR ?

Biz ilk durağımız Monterosso olduğu için acıkmamıştık, yol üstünde dondurma yendik bu nedenle. Vernazza’ya vardığımızda ise çok acıkmıştır. Sahildeki bir restorantta pizza yedik. Oldukça başarılıydı. İtalya’da pizzaları taze yaptıkları için başarısız olma şansı çok düşük. Riomaggiore ve Manarola’da deniz ürünleri tercih etmenizi öneririm. Alkol alacaksınız kırmızı şarabı sıcak servis ediyorlar, beyaz şarap tercih edin.

NEREDE KONAKLANIR?

Köylerde konaklamak istiyorsanız en büyük köy olan Monterosso’da konaklamanızı öneririm. Ama aylar önceden revervasyon yaptırmak şartıyla. Aksi takdirde yer bulunamayacağı gibi maliyet de artıyor. Kalabalık bir grup gidecekseniz ev kiralamak çok daha mantıklı olacaktır. Bununla birlikte bölgeye yakın olan La Spezia, Levanto ve Genova da konaklama için tercih edilebilir.

Monterosso

MONTEROSSO

Biz La Spezia trenine bindiğimiz için karşılaştığımız ilk köy Monterosso oldu.. İstasyon köyün içinde. 5 köy arasında en kalabalık ve en büyük olan köy burasıydı. İstasyondan çıktığınız anda Monterosso plajı karşılayacak sizi. Denize girmeyi düşünüyorsanız plajı olan tek köy burası.Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi deniz harika. Plajda şezlonglar ücretli. Ücreti bir kişi  için  10-15 Euro civarıı. Ama pazarlığa açık 🙂 Plajda duş ve soyunma kabini var.

  MONTEROSSO VERNAZZA ARASI YÜRÜYÜŞ YOLU

*Bu gezimin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçti. Bence yaptığım en unutulmaz yolculuktu. Bir seyahat yazarı olarak bu unutulmaz deneyimi yaşamınızı şiddetle  tavsiye ederim.

Öncelikle yukarıda da bahsettiğim gibi trekking yolu ücretli. Ama Cinque Terre’ye kadar gitmişken 7,50 Euro’ya kıyın ve bu eşsiz deneyimi yaşayın. Yol dar patikalardan oluşuyor. Üzüm bağlarının arasından yürüyorsunuz. Sağınızdan üzüm bağları varken sol tarafınızda eşsiz bir deniz manzarası size eşlik ediyor. Bu yol yürüyüş hızınıza göre ortalama 1-2 saat arası sürecektir.

Patika yolda çok susuyacaksınız ama endişelenmeyin! Yol üzerinde makul ücrete limonata satan köylüler sizi bekliyor olacak.

Patika Yoldan Vernazza Manzarası

VERNAZZA

Yorucu geçen yürüyüşün ardından Vernazza’ya ulaşıyoruz. Benim hayalimdi Vernazza’yı tepeden görmek; hayalime kavuşuyorum.
Vernazza eski ve renkli evlerden oluşan şirin bir köy. Bir kalesi var ama tepede olduğu için ben göze alamadım 🙂 Onun yerine dar sokaklarında kaybolmayı seçtim.

Corniglia

CORNIGLIA

Cinque Terre’de deniz kenarında olmayan tek köy ve tepede kalıyor. Tren istasyonunda indikten sonra -köye ulaşmak için 2 yolunuz var. Ya 380 küsür basamaktan oluşan merdivenleri çıkacaksınız ya da tren istasyonunun arkasından hareket eden servise binmek. Cinque Terre kartınızı serviste kullanabilirsiniz. Servis seferleri yaklaşık olarak yarım saatte bir. Durak üzerinde sefer saatleri yazıyor. Son otobüs 19:36 köye çıkıyor, 19:44’te köyden istasyona dönüyor. Merdivenleri çıkmanızı tavsiye etmiyorum elbette. Özellikle iki köy arasındaki yolu yürüdüyseniz bayılıp kalabilirsiniz.

Corniglia ulaşımın sıkıntısı ve bence denize uzaklığı nedeniyle diğer köylere oranla sakindi.

Manarola

MANAROLA

Manarola birçok gezgine göre köyler içinde en güzeli ve en sakini. Köyde sadece 450 kişi yaşadıığını duyunca çok şaşırdık. Bir balıkçı kasabası Manarola. Tren istasyonu köyün içinde.İstasyondaki merdivenlerden inip, restoranların bulunduğu sokaktan yürüyerek meydana ulaşıyorsunuz. Çok makul fiyatlara çok taze deniz ürünleri yiyebilirsiniz.

Romantic Path olarak da bilinen yürüyüş yolu Manarola Riomaggiore arasında. Ama biz yol kapalı olduğu için yürüyemedik 🙁

Riomaggiore

RIOMAGGIORE

Nihayet son köy olan Riomaggiore’ye ulaşıyoruz. La Spezia’dan Cinque Terre’ye girerken, bu beş köyün ilki. Öncelikle köyün küçük limandan yükselmesi nedeniyle çok sayıda basamak ve tepeler beklemelisiniz. Çoğunlukla, konaklama için Riomaggiore birkaç seçenek daha sunuyor. Vernazza, Corniglia ve Manarola’dan daha fazla kalacak yerlere sahip olma eğilimindedir. Dahası, yaklaşık 1700 sakinle beş köyün en kalabalık bölgesi.

İPUCU!

Trekking yapmayıp köyleri hızlı hızlı geçmek isterseniz tek bir tren bileri ile 5 köyü de gezmeniz mümkün. Şöyle ki; aldığınız tren bileti 6 saat geçerli. Alacağınız bileti gideceğiniz yöndeki son istasyona alırsanız ( La Spezia yönü için Riomaggiore, Levanto yönü için Monterosso) bileti makineye okuttuğunuz andan itibaren 6 saat geçerlilik süresi var. Bu süre içinde hızlı hızlı 5 köyü de gezebilir ya da içinden bir iki köyü gezerek diğer köylere daha çok zaman ayırabilirsiniz.

UNUTMA!

İtalyada Tükiyedeki gibi turnike sistemi yok. Orada bileti alıp, okutma makinlerine okutuyorsunuz. Bileti okuttuğunuzda okutma tarihiniz ve saatiniz işleniyor. İtalyada pek sık olmasa da bilet kontrolü var. Eğer kontrole denk gelirseniz ve bileti okutmadığınız anlaşılırsa yüklü mükterda ceza yersiniz. 2017 yılı için ceza mikatarı 50 Euro. Trene binmeden önce biletinizi onaylatma makinesine okutmayı unutmayın. Onaylatma makinesine biletinizi soktuğunuz anda üzerine tarih ve saat basılmakta.

CINQUE TERRE GEZİ REHBERİ” için 4 yorum

  1. Merhaba 🙂 biz de bir İtalya turu planı yaptık 9 günlük; roma-floransa-pisa-cinque terre -Venedik-Verona ve milano sizce bu süre yeterli mi ve araba kiralamayı düşünüyoruz bu plan için araba kiralama uygun mu 🙂 yazılarınız çok güzel teşekkür ederim

    1. Merhaba Didem teşekkür ederim beğenmene çok sevindim. Bence yeterli bir süre. Araçla rahat gezersiz ama özellikle cinque terre’de sorun yaşarsınız. Çünkü köyler araç trafiğine kapalı. İtalya’da trenle ulaşım çok rahat olduğu için araç tercih etmemiştim. Ama araç daha büyük özgürlük elbette 🙂

  2. Selamlar! Aynen bu şekil bir Cinque Terre gezisi yapacağım önümüzdeki hafta fakat bahsettiğiniz Cinque Terre Cardı nerden edinebilirim bununla ilgili bir bilgi bulamadım. Ve gece dönüşüm Pisa’ya olacak sizce bu konuda bir problem olur mu? Teşşşşekür ettim.

    1. Merhaba Arda, öncelikle Pisa’ya dönüş açısından bir sıkıntı yaşamazsın. Cinque Terre Card’ı ise her ikini de (yürüş veya trene binmen için gerekli olanı) köylerde tren istasyonlarından veya turizm bürolarından bulabilirsin. Ama trekking kartı aynı zamanda Montresso Vernazza arasını yürüyecxeksen yürüyüş parkuruna girmeden bir kulübe var oradan alabilirsin, bu kart yoksa parkura sokmuyor zaten görevlilerorada satıyorlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir