BUDAPEŞTE YEME İÇME REHBERİ

Yeme İçme konusu benim için çok önemli olduğu içindir heralde son dönem gezilerim için yeme içme konusuna ayrı başlık açmayı tercih ediyorum. 

Budapeşte’de “Allahım aç mı kalacağım, ne yiyeceğim ben!” diye çılgınlar gibi panik yaptığımı düşünürsek aynı panik atağı sizin de geçirmemeniz için “Budapeşte’de Açlıktan Ölmeme” Rehberi hayati önem taşıyor. 

Bakalım Neler Yedik, Neler Yiyemedik..

Gulaş Çorbası

Marcarların belki de en ünlü  yemeği olan bu çorba ekmekten bir kase içinde servis ediliyor. Çok iyi haşlanmış dana kuşbaşı etten ve çeşitli sebzelerden yapılan bu çorba Budapeşte seyahatimde favori yemeğim oldu. Hem doyurucu hem de lezzetli.

Fiyatı 3000 ft. yaklaşık 10 Euro.

Langos

Bildiğimiz pişinin üzerine mayonezli servis edilmiş hali. Üzerine tamak tadınıza göre peynir veya sıcak yemek ekletebilirsiniz.

Fiyatı ortalama 1500 Ft.

Paprikalı Tavuk

Paprika yani kırmızı toz biber Macaristan’da çok meşhur. Haliyle paprika ile yapılan tavuk da geleneksel yemekleri haline gelmiş.

Fiyatı ortalama 2000 ft

Kürtoskalacs

Gidip gelip yediğim benim için Budapeşte ile özdeşleşen cağğnım tatlı. Mayalı ttalı hamurdan yapılıyor, ateşte her tarafı kızarana kadar piştikten sonra tercihinize göre ya içine soslar ekleniyor veya dışı çeşitli baharatlara batırılıyor.

Fiyatı genelde 1000 ft ama belediye bu tatlıları satması için bizdeki halk ekmek klubeleri gibi işletmeler açmış. Orada 350 ft 🙂

PizzaMe 

Ben nereye gidersem gidiyim İtalyan’a er geç bağlıyorum kendimi. Budapeşte’de PizzaMe benim kurtarıcım oldu. Birden çok şubesi olan ve fiyat lezzet dengesinde oldukça başarılı olan pizzalarını denemenizi tavsiye ederim. 7 tane şubesi var amaen kolay bulacağını şubesi Fashion Street üzerinde olan.

Büyük 1 dilim piza ortalama 400 Ft.

Bamba Marha

Alternatif yemek için güzel bir adres de Bamba Marha Burger. Hamburgerleri hem büyük hem de yanında verilen patates çok lezzetli.

Farovi  burgerlerim olan Bamba Marha Burger 1890 ft La Bamba Mexicana Burger ise 2190 ft. Mexicana olan devasa arkadaşlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir