BARSELONA GEZİ REHBERİ

Herkes hayatında bir dönem Barselona gibi bir şehirde bulunma hayali kurar.

Nasıl bir şehir mi Barselona?

Gotik Mahallesinde daracık sokaklarda dolaşırken tam da kayoldum derken birden kendinizi  Barceloneta Plajında bulup karşınızdaki upuzun sahile bakıp “Dünya Varmış” diyebileceğiniz; La Rambla’da kalabalığa karışıp, Gaudi’nin birbirinden güzel eserlerine bakarken Dünya’nın geri kalanını unutacağınız bir şehir.

Barselona’yı diğer Avrupa’da şehirlerine göre farklı kılan kesinlikle sahili. Paris, Roma, Prag, Amterdam gibi şehirler bir nehrin etrafına kurulmuştur. Oysa Barselona’yı muhteşem bir sahil taçlandırır. Eğer sezonda giderseniz hem kültür hem de deniz tatili yapmış olursunuz.

BARSELONA’YA NASIL ULAŞIRIM ?

Barselona’ya İstanbul’dan Türk Hava Yolları ve Pegusus’un direk uçuşları var. Yaklaşık 3,5 saatlik bir yolculuk sonunda Barselona’ya ulaşıyoruz.

Barselona Havaalanında iki adet terminal mevcut ve terminaller arası yaklaşık 7 km. Bu nedenle ineceğiniz terminale dikkat etmeniz gerekiyor. Pegasus T2’ye, Türk Hava Yoları ise  T1’e iniş yapıyor.

T1’e iniş yaparsanız şehir merkezine ulaşmak için ya hemen havaalanı çıkışında yer alan Aorebus’a binmeniz veya Havaalanı içinde bulunan linke binerek metroya ulaşacağınız T2 istayonuna gitmeniz gerek.

Aerobus’ün ücreti tek kişi ve tek yön için 5,90 Euro.  Yaklaşık 20 dakikada Plaça Espana’ya ulaşmış oluyorsunuz.

T2’ye iniş yapacaksanız istasyon çıkışında bulunan metro’yu kullanmanız gerekiyor. Metro ile istediğiniz yere ulaşmanız mümkün. Tek kişi için tek yön ücreti 4,10 Euro.

BARSELONA’DA ŞEHİRİÇİ ULAŞIM NASILDIR?

Diğer Avrupa şehirleri için verdiğim; bu şehri yürüyerek gezin tavsiyesini Barselona için vermeyeceğim arkadaşlar. Aşağıda gezilecek yerleri anlatırken de bahsedeceğim gibi bazı lokasyonlar birbirine yakın ama bazıları da çok uzak. Bu nedenle mutlaka toplu ulaşım kartı almanızı tavsiye ederim.

Biz T-10 denilen, birden fazla kişinin kullanabileceği biletten aldık. Metro ve otobülerde kullanabiliyorunuz. Avantajı hem birden çok kişi kullanabiliyor hem de  tek kullanımlık bilet 2,15 Euro iken 10 kullanımlık T-10 10 Euro. T-10’u metro girişlerinde bulunan makinekerden temin edebiliriniz.

BARCELONA CARD

Eğer 10 kullanım bana yetmez br kart alıyım hem sınırsız ulaşım araaçlarını kullanıyım hem de müzelerde indirim sağlasın diyorsanız Barcelona-Card tam size göre. Öncelikle bu adresten ayrıntılı bilgi edilenilirsiniz. Barcelona Kart hem müzelere indirimli giriş imkanı sağlıyor hem de sınırsız toplu taşıma kullanma hakkınız oluyor. Bol bol müze gezecekseinz  verdiğiniz paranın hakkını veriyor.

Barcelona Card için fiyatları aşağıdaki gibi, eğer internetten alıp satış ofislerine faturayı gösterirseniz biletleri %5 indirimli temin edebilirsiniz.

  • 2 Günlük Barcelona Express Card: 20 Euro
  • 3 Günlük Barcelona-Card: 45 Euro
  • 4 Günlük Barselona-Card: 55 Euro
  • 5 Günlük Barselona-Card: 60 Euro

BARSELONA’DA NEREDE KONAKLANIR?

Barselona’da konaklama için La Rambla, Barceloneta, Barri Gotik Bölgesi, Plaça Catalunya, Paseo de Gracia bölgeleri çevresinde bir tesis seçerseniz hem merkezde konaklamış olursunuz hem de birçok gezilecek noktaya yüreyerek ulaşabiliriniz.

Peki Barcelona’da nerede konaklanmaz? Bence Park Guell ve Camp Nou civarında bir tesis seçerseniz merkeze çok uzak kalırsınız. Yine Sagrada Familia çervesi her ne kadar gündüz çok hareketli olsa da akşam hayat duruyor.

BARSELONADA NE YENİR?

Barselona’da yeme/içme mevzuunu kısa bir başlık altına ığdıramayacağıma karar verdim. Bu nedenle sizi BARSELONA YEME İÇME REHBERİ‘ni okumaya davet ediyorum. 🙂

BARSELONA’DA NE KADAR SÜRE KALINIR?

Gaudi’nin tüm eserlerini görüyüm, Camp Nou’ya uğrayım, Barceloneta plajında zaman geçiriyim, La Rambla’nın altını üstüne getiriyim; kısaca hakkını vererek geziyim diyorsanız en az 4 gün ayırmanız gerekiyor.

BARSELONADA GEZİLECEK YERLER

SAGRADA FAMİLİA

Ünlü mimar Gaudi’nin benzersiz, ilginç ve maalesef bitemeyen eseri. Gaudi kilisenin inşaatı devam ederken tramvay çarpması sonucu aramızdan ayrılıyor ve yılan hikayesi başlıyor. Kilise tamamlanması için tek gelir ziyaterçilerden alınan giriş ücreti  olması kilisenin hala tamamlanamamasında en büyük etken bence. 2026 yılında tamamlamayı planlıyorlar.

Sagrada Familia’nın içini görmek istiyorsanız ONLİNE BİLET ALIN. Farklı blog yazılarında en az 2 saat beklersiniz yazıyordu ama maalesef işin aslı öyle değil. Biz pazartesi sabah 10’da kilisenin önünde olduğumuz halde çarşamba öğleden sonraya kadar bilet kalmadığını öğrendik. Online bileti bu adresten temin edebilirsiniz.

  • Giriş ücreti 20 Euro

 

PARK GUELL

Barselona’yı tepeden görebileceğiniz, son derece geniş bir alana kurulu bir park. Yine giriş için online bilet almanızı tavsite ederim. Sagrada Familia kadar sıra olmasa da Uzak Doğulu hemşerilerimiz sayesinde en az 2 saat bir beklemeniz gerekebilir.

Parkın doğal kısım olarak bilinenbüyük bir kısmını gezmek ücretisz. Sadece meşhur kertenkelenin ve evlerin  olduğu anıtsal alana girmek için ücret ödemek gerekiyor. B

  • Giriş Ücreti 8 Euro.

CASA BATTLO ve CASA MİLA

Passeig de Gracia üzerinde yer alan Gaudi’nin tasarladığı meşhur evler. Rengarenk olan Casa Battlo, dalgalı duvarları olan ise Le Pedrera diğer adı ile Casa Mila.

Başıma bir şey gelmeyecekse eğer Katalanların ek gelir elde etmek için güzelliğini reklam yoluyla abartığını düşündüğüm evler. Özellikle giriş ücretleri düşünüldüğünde ben değmeyeceği kanaatindeyim.

Elbette özel ilginiz varsa tercih sizin.

  • Casa Battlo’ya giriş ücreti: 21 Euro
  • Casa Mila’ya giriş ücreti: 18 Euro

LA RAMBLA

Barcelona’nın en işlek ve çoğunluğu yaya kullanımına açık olan caddesi. Bu kadar yoğun olmasında yaya trafiğini caddenin ortasında toplayıp araçlara birer şeritlik gidiş/geliş şeridi vermelerinin rolü büyük. 

Caddeyi gündüz ziyeret ederseniz caddenin her iki yanında performans anatçılarını görmeniz mümkün. Her daim kalabalık ve cvıl cıvıl olan cadde Placa de Catalunya ‘dan başlıyor ve Christoph Colomb heykelinin bulunduğu meydanda sona eriyor.

MERCAT DE LA BOQUERİA

Barselona’ya gitmeden önce beni en çok heyecanlandıran yerlerden birisiydi market. Özellikle çeşitli tropik meyvelerden yapılmış meyve sularını içmeniz gerekiyor. Her çeşit deniz mahsülü, kırmızı et ve meyvenin bulunduğu market bir gastronomi cennet. Eğer deniz mahsülü tüketecekseniz  Salı ve Cumartesi günleri markete taze deniz ürünü geldiğini hatırlamakta fayda var.

Ama bir hususta sizleri uyarmam gerek. Eğer et içeren bir yemek yiyecekseniz markette MUTKALA ne etinden  yapıldığını sorun. Domuz eti hassasiyeti için söylemiyorum. Tezgahların birisinde derisi yüzülmüş bir köpek gördüğümde yaşadığım şoku tarif edemem.

Market pazar günleri kapalı.

BARRİ GOTİC

La Rambla’dan aşağı inerken sol tarafta yer alan Barri Gotic hem zamanı unutacağınız hem de sokaklarında seve seve kaybolacağınız bir Gotik Mahallesi.  Bir anda 21. yüzyılda olduğunuzu unutup Orta Çağ’a geçiyorsunuz. Yarım gününüzü Gotik Mahallesine ayrın bence. Hem çok sık aksesuar dükkanları ve butikler hem de Barselona Yeme İçme Rehberinde de bahsedeceğim gibi en güzel tapas barları bu mahallede.

LA BARCELONETA

Diğer Avrupa şehirlerinden Barcelona’yı farklı kılan belki de en önemli unsurun bir sahil kenarına kurulması olduğunu belirtmiştim. İşte bu sahile genel olarak Barceloneta diyebiliriz. Uzunca bir sahil, ince kumdan oluşan bir plaj ve hareketli kafeleriyle tatil kasabası havası veriyor şehre. Hava serin de ola insanlar kumsalda zaman geçiriyor. Özlellikle gece hayatı sevenlerdenseniz adresiniz Barceloneta.

PİCASSO MÜZESİ

Barcelona’lı bile olmayan Pablo Picasso uzun yıllar yaşayıp aşık olduğu bu şehre özellikle ilk dönem eserlerinin oluşan yaklaşık 1700 tane eserini hediye etmiştir.

Pazartesi günleri kapalı olan müzenin giriş ücreti 11 Euro.

NOU CAMP DENEYİMİ

Birçok kişinin aklına “Barselona” dedildiğindne şehirden önce por klünü olan Barcelona gelebilir. Hatta biraz da futbolu ilginiz varsa Nou Capm’u görmeden gelmek söz konuu bile olamaz.

Stada girdiğinizde Barcelona’nın sahasını, soyunma odalarını, klübün aldığı kupaların sergilendiği salonu da görüyorsunuz. Zamanınız varsa mutkala bu deneyimi yaşayın.

  • Giriş ücreti 25 Euro.

PASSEIG DE GRACIA

Casa Mila ve Casa Battlo’nun da üzerinde bulunduğu; şık, kalabalık bir alışveriş caddesi. Plaça Catalunya’dan başlayıp yukarı doğru uzayıp gidiyor. Gaudi’nin iki ünlü eserinin da burada bulunması nedeniyle gezmeden gelme ihtimaliniz yok.

TIBIDABO

Barselona’ya gidip de fazladan bir gününüz varsa uğramanın farz olduğu yer. Barcelona’nın en yüksek dağının adı olan Tibidabo’da bir lunapark, bir telekomünikasyon kulesi ve Temple Expiatori del Sagrat Cor adında bir kilise bulunuyor.

Tibidabo’ya ulaşmak için metro+finiküler veya Plaça Catalunya’dan kalkan T2a otobüslerini kullanabilirsiniz. Ama benim tavsiyem Catalunya meydanında Caja Madrid Bank’ın önünden kalkan otobüse binip tek vasıtayla gitmeniz.

 CIUTADELLA PARKI

Her Avrupa şehrinde bizi büyüleyen parkların Barselona Şubesi Ciutaella. 17. yüzyılda parkın yerinde bir kale varmış ancak bir işgal sırasında yıkılmış. Şehir merkezi olan Gotik Mahallesinin ilerisinde yer alır. Çok güzel bir park olmasına rağmen Uzak Doğulu turistlerin hünez akınına uğramış.

Barselona Hayvanat Bahçesi, Zooloji Müzesi ve Katalunya Parlamentosu bu parkta yer alır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir