AMSTERDAM SOKAK LEZZETLERİ

Peynirden mini pankeklere, salamura balıktan krokete kadar Amsterdam, çok çeşitli sokak lezzetlerine sahip. Birçoğu geleneksel Holllanda yiyeceği olan bu lezzetlerden en az ikisini denemeden Amsterdam’dan ayrılmayın.

Amsterdam Yeme İçme Rehberinde genel olarak restoran tavsiyesi vermiştim. Bu yazımdaHollanda’ya özgü lezzetleri anlattım.

Amsterdam Gezi Rehberi için tık tık

Kimyonlu, fesleğenli, biberli ve domatesli peynir.

PEYNİR

Hollanda adeta bir peynir cenneti. Kimyonlu peynirden lavantalı peynire,sarımsaklı peynirden kekikli peynire kadar onlarca çeşit penir var. Denk geldiğimiz her penir dükkanına girdik diyebilirm. Ücretsiz tadımlarla bile doyma noktasına geldik.Siz de peynirleri tadın ve beğendiğiniz peynir çeşitini aklınızda tutun. Maalesef bu dükkanlarda peynirler aşırı pahalı. Bu nedenle Amsterdam’da mutkala denk geleceğiniz ALDİ Marketlerden birisinden yarı yarıya daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Poffertjes

POFFERTJES

Poffertjes, maya ve buğday unu ile yapılan küçük, kabarık pankekler. bir porsiyonda yaklaşık 2 adet var ve  Euro civarı.  Bu lezzetli mini pankekler özel bir tava kullanılarak hazırlanıyor. Poffertjler lgene olarak pudra şekeri ile servis ediliyor.

Bitterballen

BİTTERBALLEN

Bir çeşit kroket olan bitterballen, kıyılmış dana eti, et suyu, un, tereyağı, otlar ve baharatlardan oluşan bir karışımın galeta ununa batıtılıp kızartılması ile yapılıyor. Hardal ile servis ediliyor.

Geleneksel olarak Hollandalılar, bitterballenı öğle veya akşam yemeğinden önce bir meze olarak servis edermiş, ancak günümüzde biranın yanına atıştırmalık olarak sipariş ediyolar.

FRİTES

Amsterdam’da her köşe başında bir “frites” dükkanına denk gelebilirsiniz.  Son derece lezetli ve doyurucu bir sokak lezzeti olan frites, kağıt bir koni içinde servis edilen parmak patatesten oluşuyor. Patatesin gevrek olması için iki kez kızartıyorlar.

Aslında bu patatesi bu derece benzersiz yapan servis edilen sosları.Yaklaşık 20 çeşit sos seçeneğinden damak tadınıza uygun olanı seçin ve tadını çıkartın.

Stroopwafel

STROOPWAFEL

Stroopwafel, çay ve kahvenin yanında servis edilen karamelli kurabiyedir. Aslında Türkiye’de Hollanda waffle olarak biliniyor. Hollandalılar bı lezzeti çeşitli şekerlemelerle süsleyerek satılarlar. Amsterdam’da her yerde bulmanız mümkün. Özellikle filtre kahvenin yanına çok yakışıyor. Tek başına yerseniz çok tatlı gerebilir.

HERRİNG

Geleneksel bir Hollanda lezzeti olan herring bir çeşit balıklı sandeviç. Salamura edilmiş balık soğan ve salatalık turşusu ile servis ediliyor. Her damak tadına uygun mu bilmiyorum. Deneyip görmek gerek

Güzel Bir Amsterdam Akşamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir