ADANA YEME İÇME REHBERİ

Yemek yemeyi seven, yemek konusuna tutukuyla bağlı herkesin gönlünde taht kurmuş şehirlerin başında gelir Adana. Özellikle yemek programlarını takip edenler günün ilk ışıkları ile Adana’da olup tüm gün şehrin lezzetlerinin tadını çıkartmanın hayalini kurar.

Bu hayali gerçekleştirenlerin sayısı da azımsanamayacak düzeyde. Biz de bir pazar sabahı Adana’ya gittik ve yiyebileceğimiz kadar yemek yeyip geri döndük. Bakalım neler neler yemişiz;

Çürük Çorbası

Meşhur Kuruköprü Paça Salonu

Sakatatla aranız iyiyse güne başlamanın en güzel şekli çürük çorbası olacaktır.

Ben her ne kadar sakatat sevsem de yağlı etle aram çok iyi değil. Bu nedenle tavsiyem “çürük çorbası” olacak. İsmi sizi korkutmasın. Çürük çorbası yanaktan yapılıyor. Ben ilave “dil” de eklettim. Efsane bir lezzet oldu. Bir de sarımsak koyarsanız tadından yenmez.

Adres: Sümer Mahallesi, Beraj Yolu 6,5 Durak Saray Ekmek Fırını, 01140 Seyhan/Adana

Ciğerci Kel Mahmut

Öncelikle bir noktaya açıklık getirmek gerekiyor; Adana’da lezzet salaş mekanlarda. Bu salaş mekanlarında başında da Ciğerci Kel Mahmut geliyor. Sanayi içinde, küçük sayılabilecek bir yer burası. İlk gördüğünüzde küçük çaplı bir şok geçirebilirsiniz. Biz geçirdik. Ama sabah yedide tezgahın başına oturuyorsunuz ve yiyebileceğiniz en lezzetli, en taze, en sulu ciğeri yiyorsunuz.

Adres: Yüreğir Sanayi Çarşısı, Adana, Türkiye

Levent Börekçilik

Kahvaltıda çürük çorbası veya ciğer tercih etmiyorsanız sizi Börekçi Levent’e alalım. Adana sanayi sitesi içinde; çıtır çıtır hamuru, uzayıp giden peyniri ile sizi çok lezzetli bir tür su böreği bekliyor. Sıra beklemeye hazır olun, ama değiyor bence.

Adres:Cumhuriyet Mahallesi, Süleyman Vahit Cd. 45 B, 01280 Yüreğir/Adana

Kazım Büfe ve Muzlu Süt

Ben Adana’ya üç kez gittim. Her gidişimde günde iki kez Kazım Büfe’ye uğradım. Kazım Büfe ve muzlu süt benim için hayattaki en muhteşem ikili. Ve o muzlu süt aman Allah’ım… Bu lezzeti tarif etmek için kelime dağarcığım bence yetersiz.Çok seviyorum çok…

Bir muzlu süt istiyorum dediğinizde size 2 kişiye fazlasıyla yetecek miktarda muzlu süt veriyorlar. Tavsiyem iki kişi bir tane alın. Çünkü muzlu süt insanı tıkıyor ve diğer lezzetlere yer kalmayabiliyor.

Adres: Cemalpaşa Mahallesi, Toros Caddesi Bahadır Apt. D:No.34/B, 01120 Seyhan/Adana

Ciğerci Mehmet Usta

“Tarihi Büyüksaat Ciğercisi Memet” olarak da biliniyor burası. Son derece otontik bir mekan. Adana’ın Kazancılar Çarşısı’nın içinde. Zaten koku ve duman sizi buraya getiriyor. Ciğerinden ziyada kebabı efsane. Satır kıymasından yapıyor. Hele o salatalar ve kendi yaptığı şalgam…

Adres: Sarıyakup Mahallesi, 23002. Sk. No: 5 | Seyhan, Adana, Türkiye

Şırdan

Şırdancı Bedo

Adana’ya giden herkes eminim aynı çelişkiye düşmüştür; denesek mi? Deneyin sevgili arkadaşlar,görüntüsü sizi korkutmasın. Hergün mü gidiyorsunuz Adana’ya 🙂

Şırdan hayvanın midesinin bir bölümü aslında. Bu bölümün içine pirinç dolduruluyor ve haşlanıyor. Biber dolması gibi düşünün ama biber değil şırdan dolduruluyor. Ben başta çatal bıçak ile yemeyi denedim ama dağıldı şırdan. Sonra baktım Adanalılar elle yiyor hemen adapte oldum. Kimyon ve limonla da oldukça lezzetli oluyor.

Farklı lezzetlere kapınız açıksa mumbar dolması da tadın. Yine limon ve kimyon kombinasyonu lezzetine lezzzet katıyor.

Adana’da çok meşhur bir yemek şırdan. Ama daha çok gece tüketiyorlar. Ama bir taneyle yetinmiyorlar. En son rekor 26 taneymiş.

Adres: Kocavezir Mahallesi, Karacaoğlan Cd. No:8, 01060 Seyhan/Adana

Birbiçer Kebap

Adana’nın köklü kebapçılarından birisi burası. Bir dakika olsun boş durmuyor ocakbaşı. Günün her saati gidip gönül rahatlığı ile ciğer veya kebap yiyebilirsiniz.

Adres: Bakımyurdu Cad. No: 63/A | Seyhan Merkez, Seyhan, Adana, Türkiye

Doğan Kaymaklı Kadayıf

Son gittiğimde keşfettim bu lezzeti. Burayı meşhur yapan kaymağı.o lezzeti tadana kadar:  “Bir kaymak ne kadar farklı olabilir ki?” diye düşünüyorsunuz elbette. Ve tadınca da “Bu kadar güzel olabili mi?” diye düşünmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

Evet, kadayıf da lezzetli ama çok faklı bir lezzet değil. Ama krema kıvamındaki kaymak yok mu… Kaşık kaşık yemek istiyorsunuz. Üstelik oldukça da hafif bir lezzet. İki porsiyon da yeseniz ağır gelmiyor.

Taş Kadayıf

Taş Kadayıf

Adana’ya özgü bir tatlı taş kadayıf. Sevgili Adanalılar bu şerbetli tatlıyı sıcak tüketiyor. Bana aşırı tatlı ve ağır geldi. Adana sıcağında tavsiye etmem mümkün değil. Hava 20 derecenin altındaysa değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir