3 GECE 4 GÜN PARİS GEZİ REHBERİ

Aşıklar Şehri Paris; müzeleriyle, katedralleriyle, meydanlarıyla ve parklarıyla onlarca turistlik lokasyona sahip. Zaten şehrin kendisi başlı başına bir turist mabedi. Peki Paris’i gezmeye nereden başlamak gerek. Belki de çak kısıtlı bir süre için bu şehirde olacağız, kısıtlı zamanımızı en verimli biçimde nasıl değerlendirebiliriz?

Paris Gezi Rehberi yazımda genel olarak Paris’i, gezilecek yerleri, ulaşım ipuçlarını anlattım. Bu adresten Paris Gezi Rehberi’ne ulaşabilirsiniz.

Gözlemlediğim kadarıyla Paris’e gidenler benim gibi 3 gece ayırıyorlar. Evet yeterli değil ama bir sonraki Paris gezisi için bahane oluyor diyelim 🙂 Ben kendime plan yaparken birbirine yakın lokasyonları ve her lokasyon için en doğru zamanı seçmeye özen gösterdim. Umarım sizlerin de işine yarar.

1.GÜN 

Biz Atlas Global ile CDG Havalananına iniş yaptık. Türk Havayolları da buraya iniş yapıyor. Ama Pegasus Orly Havalanına iniyor. Her iki havalanı da şehrin dışında. Merkeze nasıl ulaşılacağına ilişkin ayrıntıları Paris Gezi Rehberinde yazmıştım. RER ile şehir merkezine vardıktan sonra öncelikliğimiz bavulumuzu otele bırakmak oldu.

EYFEL KULESİ

Cityscape with the Eiffel tower in Paris, France at sunrise

İlk gün tercihimizi Eyfel’den yana kullandık. Zaten konakladığımız otel de kuleye yürüme mesafesindeydi. Paris’e gelmişken Paris’e geldiğimizi başka türlü anlayamazdık bence 🙂 Sizlere de tavsiyem başlangıç noktanız burası olsun. Eyfel’e ulaştığınızda  bir soru ile karşı karşıya kalacaksınız, kuleye çıkalım mı ? Bu sizin Paris’te kalacağınız süreye, bütçenize ve kuleye çıkmak için bekleyeceğiniz zamana göre değişecek.

Ama Paris’e kadar geldik kuleye çıkacağım elbette diyorsanız kesinlike online bilet alın.

Üç bilet seçeneğiniz var;

  •  Asansörle 2. kata kadar sizi ulaştıracak olan bilet 11 Euro,
  • Asansör ile 3. kata kadar çıkabileceğiniz biler 17 Euro,
  • Merdivenle 2. kata kadar çıkabileceğiniz bilet 7 Euro.
  • Güncel bilet ücretlerine ve online bilete bu adresten ulaşabilirsiniz.

Eyfel’in karşısında bulunan büfeden nutellalı krep yiyecek açlığımızı bastırıp ola devam ediyoruz. Bu arada krep Paris’te önemli bir lezzet olmakla birlikte aynı zamanda bir sokak lezzeti. Paris Sokak Lezzetleri yazım için tık tık.

ŞANZELİZE CADDESİ – CHAMPS ELYSEES

Şanzelize Caddesi ve Zafer Takı

Biz Eyfel kulesine ortalama 2 saat ayırdıktan sonra Şanzelize’ye geçtik. Metro ile çok kolay ve hızlıca caddeye ulaşabilirsiniz. Biz yürümeyi tercih ettik. Eyfel’e arkanızı dönüp sağa doğru yürümeye başlarsanız yaklaşık bir saat sonra Şanzelize’de oluyorsunuz. Keyifli bir yol. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Meşhur III. Alexsandre köprüsüne ulaştıktan sonra sola dönüyorsunuz cadde ilerde sağda. Zaten yol sizi oraya götürecek.

Ama ben yürümem o kadar yürünüz mü, derseniz haklısınız 🙂 Metro ile ulaşım şu şekilde: Eyfel’e gitmek için bindiğiniz istasyona geri dönüyorsunuz Birhakeim Durağı, buradan Charles de Gaulle Etoile istasyonunda inip 1 numaralı metro hattına aktırma yaparak Chateau de Vincennas yönüne binerek Champs Elysées istasyonunda iniyorsunuz. 

Gezimiz ayın ilk pazar gününe denk geldiği için cadde trafiğe kapalıydı. Çok geniş olan bu cadde dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulunduruyor. Cadde üzerinde bir çok araba markasının showrooomu da bulunuyor. 3 boyutlu test sürüşü yapabiliyorsunuz.

Artık akşam saatlerine ulaştığımız için yemek arayışımız başladı.  Öncelike su, kahve ve atıştırmalık tatlılar için MC Cafeleri tavsiye edeceğim. Hem bütçe açısından uygun hem de cafe caddenin üzerinde bulunuyor.

Ana yemek için ise benim de tavsiyem Şanzelize üzeindeki restorantlardan ziyade Zafen Takı’nın sağa ve sola döndüğünüzde denk geldiğiniz restoranları tercih etmeniz. Benim tavsiyem ise Café Latéral olacak.

2. GÜN

Erkenden kalkıyoruz. Paris’e gelmişiz uyumak yok 🙂 Günü kruvasan ile başlıyoruz. Cambronne’ye yakın bir yerde kalıyorsanız eğer Masion De Privat‘e mutkala uğrayın. Muhteşem bir pastane. Orada tattığım her şeyin tadı hala damağımda. 2 kişi ortalama 10 euro’ya tıka basa doyabilirsiniz. İnanılmaz çeşitlilik var.

LOUVRE MÜZESİ


2 günden fazla süre için Paristeyseniz en az yarım gününüzü buraya ayırmanız gerekiyor. Paris’e kadar gelip de Mona Lisa’yı görmeden olmaz. Elbette müze Mona Lisa’dan ibaret değil. Her bir eseri tek tek incelemek isteseniz gezmenin 6 ay süreceği büyüklükte bir müzeden bahsediyoruz.

Louvre müzesine giriş yaptığınızda ilk hedefiniz Mona Lisa‘yı görmek olsun. Zaten müze içinde oklar sizi oraya yönlendirecek. Uzak Doğulu vatandaşlarımızdan fırsat bulup! bir fotoğraf çekildikten sonra benim favori eserim Cana’da Düğüne yüzünüzü dönün. Müzenin en büyük tablosu olur kendisi. Mona Lisa’dan çok daha etkileyicidir.

Mona Lisa’yı görüş misyonumuzu tamamladıktan sonra kültür zevkinize göre hangi alanı görmek istediğinize karar verin. Müze çok büyük her bir sanat ederini görmeniz gerçekten mümkün değil. Benim tavsiyem Napolyon’un Salonları ve Antik Mısır kısmını mutlaka görmeniz yönünde. Bütün Mısır’ı Paris’e taşımışlar. Son derece etkileyici.

Palais Royal Museé de Louvré metro istasyonu ile müzenin içinde iniyorsunuz.  Birçok blogda son derece uzun sıra bekleyebileceğinizden bahsedilmiş ancak bir yaklaşık 15 dakika sıra bekledik. Biletinizi bu adresten online alıp bilet sırası bekleme riskinden kurtulabilirsiniz. 

ANGELİNA

Louvre Müzesinden çıkıp sola dönüp yaklaşık 300 metro ilerlerseniz Angelina’yı göreceksiniz. Burada Dünya’nın en iyi sıcak çikolatasını yapıyorlar. 1903’ten beri hizmet veren bu yer hem sıcak çikolatasıyla hem de Mont Blanc’ı ile ünlü. Biz 5 saat süren müze gezimizin yorgunluğunu burada attık. Çeşit çeşit pastalar ve elbette sıcak çikolata sizlere de yorgunluğunuzu unutturacaktır.

OPERA BİNASI

Opera Binası

Opera Garnier Paris’teki en etkileyici yapılardan birisi. Bu muhteşem yapı çevresinde iki tane dinlenme ve restoran tavsiyem tavsitem olacak.

Starbucks’ın İçi

Starbucks

Opera Bölgesinde yer alan starbucks iç salonu Opera Binasının mimarisini tamamlıyor. Çok güzel, tarih kokan bir dekorasyonu var. Paris’te sturbucks’a mı gidilir, demeyin. Gidin 🙂

Ferdi

Opera Bölgesinde bulunan butik bir burger dükkanı. Biraz sıra beklemeniz gerekebilir ama buna değecektir. Ancak Paris için bile biraz pahalı bir burger dükkanı. Link bırakıyorum. Takdir sizin.

Metro ile Louvre Müzesine sadece 3 durak mesafede. Opera Garnier Durağı.

NOTRE DAME KİLİSESİ

Notre Dame Kilisesi

Opera Binasını gezip yorgunluk attıktan sonra Cité adasında yer alan Norte Dame Kilisesi’ne yöneliyoruz. Saat 18:00’ı geçtiği için umudum yoktu içeri girmek için ama şansımıza ayin varmış. Hem kilseyi gezdik hem de ayini izledik. Ancak geç kaldığımız için kulelere çıkamadık. Notre Dame Kilisesi’ne giriş ücretsiz. Kulelere çıkmak için bilet almanız gerekiyor.

Metro ile Cité durağında veya St Michel Notre Dame durağında inerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Nisan 2019’da gerçekleşen yangında ciddi hasar aldı Katedral. Çatısı çöktü, ahşap kule yıkıldı, içindeki eserler tasfiye edildi. Bu nedenle üzülerek belirtiyorum ki uzun bir süre restorasyonda kalacaktır ve ziyarete kapalı olacaktır.

ST MİCHEL BULVARI

Notre Dame Kilisesinden çıktıktan sonra yukarı doğru ilerlerseniz St Michel Bulvarı’ndan Lüksemburg Bahçesine ulaşırsınız. Biz gittiğimizde akşam olduğu için park kapalıydı. Ama St Michel Bulvarı çok hareketli bir yer. Mutlaka gidin. Yine cadde üzerinde Mars&Spencers marketi bulunuyor. Burada Fransızların yeme-içme alışkanlığını gözlemleyip çok farklı market ürünleri bulabilirsiniz.Yaşasın yurt dışına çıkınca çılgın gibi market gezmek.

3. GÜN

Güne Masion De Privat‘le başlıyoruz. Bence hangi oteli seçerseniz seçin kahvaltıyı dahil etmeyin. Standart bir otel kahvaltısı yerine muhteşem bir Paris kahvaltısı yapın.

MONTMARTE TEPESİ

Paris gezimizin en keyifli adreslerinden birisiydi Aşıklar Tepesi. Beyaz Bazilika, Paris Manzarası, daracık renkli sokaklar ve hediyelik eşya dükkanları. ÖncelikleParis’ten hediyelik eşya alacaksanız buradan alın. Sadece anahtarlığı Eyfel Kulesinin çevresindeki arkadaşlardan alın.

Aşıklar Tepesine ulaştıktan sonra bol bol fotoğraf çektirip Beyaz Bazilika’yı gezip bir sürü ressamın çizim yaptığı meydana yöneliyoruz. Cıvıl cıvıl bir yer.Yerel macaron dükkanları çok güzel. Bazilikaya çıkan merdivenlerin karşısında. Tatmanızı tavsiye ederim. Öğle yemeği yemeği için de yine aynı kaldırımın sonunda küçük bir İtalyan Lokantası var. Pizzalarını tavsiye ederim, adını maalesef hatırlamıyorum 🙁 

Metro ile Anvers durağına gelip beş dakikalık bürüyüşten sonra buraya ulaşıyorsunuz.

LÜKSEMBURG BAHÇELERİ

L

Cennetin yeryüzündeki Paris şubesine hoş geldiniz. Çok geniş bir alanda yer alan bu bahçe içerisinde bir adet havuz ve saray olarak yapılan ancak günümüzde Fransız Senatosu’nun kullandığı bina yer alıyor. Sakin, huzur dolu bir yer. Her yaştan Paris halkı geliyor buraya. Güneşi hiç kaçırmıyorlar, ellerine kitaplarını alıp akın ediyorlar. Gezi rotanıza bu bahçeyi mutlaka dahil edin.

Metro ile Luxsembourg durağında inmeniz yeterli.

4. GÜN

Dönüş günümüzde yine Masion De Privat’ta kahvaltı yapmak istiyoruz ama kapalı olduğunu öğrenip yıkılıyoruz. Cambronne Meydanında bulunan başka bir restaornatta bir şeyler atıştırıp son kez Eyfel Kulesine gidiyoruz. RER ile yaptığımız 1 saatlik yolculuk sonunda CDG’ye ulaşıyoruz.

HAYAT KURTARACAK TELEFON UYGULAMASI

Paris ulaşım ağı başta gözünüzü korkutup ben bu olayı çözemem diye düşünüyor olabilirsizin.Ben de öyle düşünmüştüm ama bu uygulama inanılmaz işe yaradı.

“NEXT STOP PARİS” uygulamanın adı. Paris Belediyesi’nin ücretsiz sunduğu bir hizmet ve yükledikten sonra kullkamanız için internete ihtiyacınız yok. Gitmek istediğiniz rotayı yazıyorsunuz ve size tüm seçenekleri yaklaşık saatları ve bilet ücretleriyle birlikte yazıyor.

4 günlük Paris gezimiz bizde çok güzel hatıralar bıraktı. benim gibi durup dururken “Keşke şimdi Paris’te olsam” diyorsanız Paris’i çok iyi anlamışsızdır. Ben plan yaparken hangi rotasyona ne kadar zaman ayırmalıyım diye düşünerek yaptım. Ancak Disneyland ve Versay Sarayını listeme alamadım. Buraları da görmek için en az 5 tam gün Paris’te kalmak gerekiyor. Paris’e tekrar gelmek için çok güzel iki sebep bence. Bir özeleştiri yapmak gerekirsen Louvre Müzsini gezdiğim 2. gün çok yorucuydu. Belki 2. gün Notre Dame’ye gitme planı 3. güne ertelenebilir.

Mutlu bir gezi diliyorum.

3 GECE 4 GÜN PARİS GEZİ REHBERİ” için 6 yorum

  1. ailece bir paris gezisi planlıyoruz bu yaz. çok sevdim yazınızı. oldukça ayrıntılı buldum teşekkür ederim. çokça işime yaradı.sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir