2 GECE 3 GÜN ROMA GEZİ REHBERİ

Bizlerin en çok ziyaret etmeyi tercih ettiği şehirlerin başında şüphesiz ki Roma geliyor. Gözümüzün değdiği her noktada eşsiz güzelliklerin olduğu bu şehri gezmeye nereden başlamak gerek peki? Kısıtlı olan zamanımızı nasıl bir programla en doğru şekilde kullanırız? Ben bütün seyahatlerime bu iki sorunun cevabını bularak başlıyorum. Roma seyahatimde de kısıtlı zamanımı en doğru şekilde değerlendirdiğime inanıyorum. Sizlere de her anı dolu dolu geçen bir Roma gezisi diliyorum.

Genel olarak Roma’da gezilecek yerleri yazdığım ROMA GEZİ REHBERİ için tık tık

Roma’da bir İtalyan gibi yemek yemenin tadına varacağınız ROMA YEME İÇME REHBERİ için tık tık

1. GÜN

Uçaktan iniyoruz ve pasaport sırasına giriyoruz. Maalesef uzun sürecek bir pasaport kuyruğuna hazır olun! Ama önemli değil. Turistiz ve pasaport sırası beklemek bile güzel aslında 🙂 Hava alanından çıkar çıkmaz şehir merkezine gidiyoruz. Konaklayacağımız yere eşyalarımızı bıraktıktan sonra güzel Roma’nın sokaklarında buluyoruz kendimizi.

İlk durağımız Roma’nın en büyük meydanlarından birisi olan Venedik Meydanı. Meydanda biraz zaman geçirip
Vittorio Emanuele Abidesi’nde hatıra fotoğrafı çekildikten sonra meydanın sağına doğru yürümeye devam ediyoruz. Karşıdan tüm heybeti ile KOLEZYUM görünüyor. Uzun yolda bizi önce ROMA FORUMU karşılıyor.

Kolezyum‘a girecekseniz online bilet almanızı şiddetle tavsiye ederim. Çılgınlar gibi sıra oluyor. Kolezyum için aldığınız biletle Roma Forum‘una da girebilirsiniz.

Kolezyum ve Forum‘u gezdikten sonra yine Roma sokaklarının tadını çıkartarak Aşıklar Çeşmesi olarak bildiğimiz Trevi Çeşmesine doğru yol alıyoruz. Yol üzerinde Fatamorgana’ya uğrayarak dondurma molası verebilirsiniz hem de enerji toplarsınız. Yaklaşık yarım saat sonunda çeşmeye varıyoruz. Burada ‘da zaman geçirdikten sonra bizi bekleyen daha yorucu bir gün için otelimize geçiyoruz.

İlk gün nereleri görmüş oluyoruz:

 • Venedik Meydanı
 • Vittorio Emanuele Abidesi
 • Roma Forumu
 • Kolezyum
 • Trevi Çeşmesi

2. GÜN

The Loft’ta kahvaltı yaptıktan sonra yarım günlük bir aktivite olan Vatikan gezimize başlıyoruz. The Loft, Vatikan‘ın hemen yanında ve güne başlamak için çok doğru bir adres. Roma Gezi Rehberi’nde bahsettiğim gibi Vatikan Müzeleri için giriş biletini mutlaka internetten alın. Sabah çok erken de gitseniz nasıl oluyorsa hep Uzak Doğulu Vatandaşlarımız bizden önce orada oluyor. İnanmak güç. Vatikan Müzeleri muhteşem, özellikle Sistina Şapeline duyduğum hayranlığı ancak Şapeli gördüğünüzde anlayabilirsiniz. Müzeleri gezdikten sonra Kutsal Melek Kalesi‘ni ve Vatikan Meydanı‘nı geziyoruz. Roma’ya gittiğinizde Vatikan‘ı görmeden dönmeyin.

Vatikan’dan çıktıktan sonra Tiber Nehri’ni takip ederek Trastevere’ye gidiyoruz. Roma’nın en güzel bölgelerinden birisi burası. Trastevere‘nin sevimli sokaklarında geçerek bir meydanda bulunan Tonnarello‘da mola veriyoruz.

Vatikan yorgunluğunu atıp enerji topladıktan sonra tekrar Tiber Nehri’nin diğer tarafına geçiyoruz. Daracık Roma sokakları bizi bekler. İlk durağımız Navona Meydanı. Meydanda zaman geçirdikten sonra Pantheon‘a ilerliyoruz. Tapınağı da gezdikten sonra İspanyol Merdivenlerine doğra yürüyoruz. Yol üzerinde Aşıklar Çeşmesi var, uğramadan geçmiyoruz 🙂 İspanyol Meydanına ulaştıktan sonra Pompi‘den tiramisu alıp İspanyol Merdivenlerinde Roma’nın tatlı telaşını seyre dalıyoruz.

İkinci gün nereleri görmüş oluyoruz:

 • Vatikan
 • Kutsal Melek Kalesi
 • Tiber Nehri
 • Trastevere
 • Navona Meydanı
 • Pantheon
 • Yeniden Trevi(Aşıklar) Çeşmesi
 • İspanyol Merdivenleri

3. GÜN

D’angelo Caffe’de kahvaltı yaparak güne başlıyoruz. Şehirdeki son günümüzü Villa Borghese ile değerlendiriyoruz. Bahçeyi ve Galerileri gezdiklen sonra Popolo Meydanı’na iniyoruz. Biraz daha şehrin sokaklarının tadını çıkarttıktan sonra hava alanına doğru yol alıyoruz.

Üçüncü gün nereleri görmüş oluyoruz:

 • Villa Borghese
 • Popolo Meydanı
 • Son olarak market alışverişi

Eğer siz de benim gibi Roma’dan biraz market alışverişi yapmak istiyorsanız Carrefour Marketlerine uğramanızı tavsiye ediyorum. Turistik yerlere göre çok daha hesaplı oluyor. Ben hem taze makarna, hem çeşit şehit peynir hem de makarna sosları aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir